Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
POLITYKA PRYWATNOŚCI ZOBACZ
 
^Góra strony

Wycieczki

Wycieczki

Wyjazd do teatru - " Wesele "

Co się w duszy komu gra, co kto w swoich widzi snach...

 

Dnia 28.03.2017 odbył się wyjazd uczniów klas : II TKŻ, II TAR, III TKW, III TAŻ   i IV TWŻ  do Teatru im. Juliusza Osterwy na sztukę pt. ,, Wesele” w reżyserii Agaty Biziuk.

W wycieczce, ku miłemu zaskoczeniu nauczycieli jak i uczniów , wzięła udział spora liczba osób. Autorzy spektaklu przenieśli akcję „Wesela” w czasy współczesne. Wykorzystali do tego scenografię, kostiumy, muzykę i światło. Nie było jednak ingerencji w sam styl języka Stanisława Wyspiańskiego.

Każda scena sztuki była pokazana w niezwykle oryginalny sposób, przez co, każdy   z zaciekawieniem przyglądał się występom aktorów. Oglądaliśmy głównie sceny poważne, momentami też mroczne , ale nie zabrakło momentów wywołujących śmiech. Na scenie pojawiły się postaci ze świata rzeczywistego oraz zjawy.

Z pewnością inscenizacja dramatu Stanisława Wyspiańskiego podobała się każdemu  i nikt nie wyszedł z teatru niezadowolony. Dla uczniów klasy czwartej była to dodatkowo powtórka przed egzaminem maturalnym.

Organizatorem wyjazdu była: p. Agnieszka Osowska.

Opiekunowie: p.Aleksandra Karczmarska, p.Janina Kucharska.

 

A.O.


Wycieczka dydaktyczna do Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej

Dnia 06.12.2016 r. uczniowie klasy I technikum architektury krajobrazu i technikum rolniczego uczestniczyli w wycieczce dydaktycznej do Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Gorzowie Wlkp., gdzie zapoznali się z ofertą i zasadami funkcjonowania OSCHR. Wysłuchali krótkiej prelekcji z zakresu analiz chemicznych oraz doradztwa rolniczego a następnie zwiedzili laboratorium, w którym przeprowadza się badania prób glebowych.
Opiekunami wycieczki były: p. E. Kaniowska i p. M. Rodziewicz
 
 
 
 
 
 
 

 

Wizyta w gospodarstwie Państwa Strzeleckich

W dniu 18.11 klasa 2R wraz z panią A. Paluszek na zaproszenie Państwa Strzeleckich miała okazję zwiedzić wzorowe gospodarstwo zajmujące się hodowlą krów mlecznych oraz uprawą ziemi. Gospodarstwo mieści się we wsi Gościmiec koło Strzelec Krajeńskich. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się skąd pozyskać fundusze na rozwój, a także usłyszeć wiele cennych porad od doświadczonych rolników.
Rodzinie Państwa Strzeleckich serdecznie dziękuję za ciepłe przyjęcie i pyszną grochówkę :)

                                                                                          

Agnieszka Paluszek

 

GALERIA


Szkółka roślin ozdobnych  w Santocku


    15.11.2016r. uczniowie drugiej klasy Technikum architektury krajobrazu w ramach jednostki modułowej Szkółkarstwo roślin ozdobnych wyjechali do Szkółki roślin ozdobnych w Santocku prowadzonej przez pana Brunona Bieleckiego.
    Uczniowie zapoznali się z zasadami doboru gatunków i odmian roślin ozdobnych polecanych do uprawy w polskich szkółkach.
    Ponadto uczestnicy wyjazdu mieli okazję zapoznać się z funkcjonowaniem i organizacją szkółki roślin ozdobnych, a na zakończenie obejrzeli przykładowo zrealizowane aranżacje ogrodów i terenów zieleni oraz otrzymali drobne upominki. 

 

GALERIA


„WOŁYŃ”

Dnia 17 października uczniowie naszej szkoły udali się do gorzowskiego kina na film pt. „Wołyń”.  Ekranizacja ukazująca niechlubny rozdział historii polsko-ukraińskiej. Wołyń jest filmem poruszającym, pomimo dość drastycznych scen, wzrusza.  Tragizm w ujęciu Smarzowskiego jest przestrogą przed wszystkim co okropne i okrutne. Ukazany nacjonalizm to rodzaj fanatyzmu rodzącego nienawiść i  wrogość.  To piękny, choć bardzo trudny film….


 

Młyn REGENT w Przytocznej.  Poznanie technologii wyrobu mąki metodą tradycyjną.

 

                Ostatnim akcentem tegorocznej edycji Tygodnia Dobrego Chleba i Zdrowego Stylu Życia w szkole była wizyta klasy 2 TKŻ w Młynie Państwa Regent w Przytocznej.

                Młyn w ostatnich latach przeszedł gruntowną modernizację i dzięki temu dalej pracuje metodami tradycyjnymi. Miesięcznie może przetworzyć 6 ton różnych gatunków zboża. Uzyskana mąka jest mąką najwyższej jakości z pierwszego mielenia, nie zawiera polepszaczy i posiada specyfikację jakościową.

                Młyn Regent jest firmą rodzinną, a wszystko to co zmieli można kupić na miejscu.

                Opiekunami grupy byli mgr inż. Kinga Gniady oraz mgr inż. Krzysztof Przybyła, nauczyciele przedmiotów zawodowych.

 

 

GALERIA


 

Wycieczka dydaktyczna do PN „Ujście Warty”

 

02 września 2016 r. uczniowie klasy drugiej technikum architektury krajobrazu: Natalia Kniat, Mateusz Brożyński, Maja Plutowska, Justyna Jędrzejczak i Amelia Rajczakowska pod opieką p. Martyny Rodziewicz udali się na pieszą wycieczkę dydaktyczną do pobliskiego Parku Narodowego „Ujście Warty” w ramach realizacji tematów z jednostki modułowej: podstawy projektowania obiektów architektury krajobrazu. Uczniowie poznawali cechy krajobrazu naturalnego oraz sposoby jego ochrony. Spacer kładką „Olszynki” był przypomnieniem informacji o występujących na tym terenie zbiorowiskach roślinnych takich jak: olsy porzeczkowe, szuwary, roślinność zbiorowisk wodnych oraz poznaniem innych „mieszkańców” Parku – tj. zwierząt i grzybów. Spacer zakończyła wspinaczka na wieżę widokową skąd rozpościera się piękny widok na rozlewiska rzeki Warty. Słoneczna tego dnia pogoda pozwoliła nam spokojnie spacerować wszystkimi wytyczonymi szlakami.

M. Rodziewicz

 

 


 

WYCIECZKA ROWEROWA

 

     W dniu 1 czerwca 2016 r. chętni uczniowie naszej szkoły wybrali się na wycieczkę rowerową. Celem był fort Sarbinowo, a dotarliśmy tam jadąc na Kamień Wielki, następnie przez Krześnicę i Młyniska. Po zwiedzeniu fortu wracaliśmy przez Woodstock, Dąbroszyn do szkoły. Trasa w całości liczyła ok. 25km i w pierwszej  części wiodła drogami polnymi i leśnymi, a powrót przebiegał ścieżką rowerową.

      Kilka słów o pogodzie. Prognozy na Dzień Dziecka nie były zachęcające, ale dla chętnych ciężkie, wiszące chmury nie stanowiły problemu. Jadąc do fortu lekki deszczyk dał o sobie znać tuż za Kamieniem Wielkim i towarzyszył nam do celu wyprawy. Po wyjściu z bunkrów zaczęło się. Na wzniesieniu „Woodstockowym” deszcz przeszkadzał nam zjeżdżać z góry, hamować, a Albertowi to chyba nawet pomógł przebić obie opony w jego kolarzówce. Ulewa towarzyszyła nam jeszcze podczas zjazdu z górki dąbroszyńskiej by zelżeć przed samą szkołą. Przemoknięci doszczętnie wróciliśmy szczęśliwie do szkoły.

     Po południu rozpogodziło się, a dzień następny przywitał wszystkich słońcem. Ale Dzień Dziecka jest tylko raz w roku i to 1 czerwca. Wycieczkę zorganizowali i przeprowadzili p. Wioletta Czerwinska i p.Roman Czernecki, a

lista twardzieli przedstawia się nastepujaco: Cichała Paulina, Grocholska Katarzyna, Umecka Kamila, Krajewska Milena, Kniat Natalia, Kopka Iga, Jaster Przemysław, Kacprzak Albert, Nazwalski Bartłomiej, Woskolej Dawid, Pietras Patryk, Kaszyński Andrzej, Filipowicz Mateusz, Brożyński Mateusz, Juruć Maciej.

     Za rok jedziemy ? A może na trzy dni ?

 

 

 

 

 

 


Moralność pani Dulskiej

Dnia 31.03.2016 r. uczniowie klas I TAR i I TKŻ pod opieką p. A. Karczmarskiej i p. A.  Osowskiej wybrali się do Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp. na spektakl pt. "Moralność pani Dulskiej" G.Zapolskiej.

Sztuka utrzymana w humorystycznym i zabawnym tonie, zrobiła ogromne wrażenie na uczniach i skłoniła ich do refleksji na temat obłudy i dwulicowości.

Wyjazd zaliczamy do udanych i na pewno jeszcze nie raz odwiedzimy to miejsce.

 

                                                                                                                                                                    A.O.



 




Wycieczka dydaktyczna do

Instytutu Zarządzania i Inżynierii Rolnej w Kalsku

 

Dnia 22 marca 2016 r. w ramach jednostek modułowych: „Planowanie i nadzorowanie produkcji gastronomicznej” oraz „Oceniania sposobu żywienia”uczennice kl. III technikum żywienia i usług gastronomicznych brały udział w warsztatach organizowanych przez Instytut Zarządzania i Inżynierii Rolnej w Kalsku PWSZ w Sulechowie. Tematyka warsztatów było :”Oznaczanie witaminy C w organizmie i produktach spożywczych”. Ponadto młodzież miała okazję zwiedzić Lubuski Ośrodek Innowacji i Wdrożeń Agrotechnicznych w Kalsku, który posiada nowoczesne laboratoria, pracownie tematyczne, wyposażone odpowiednio do prowadzenia w nich zajęć dydaktycznych. Miedzy innymi z technologi żywności i żywienia człowieka.

 

Wycieczka ta, to kolejny bagaż doświadczeń, który wzbogacił wiedzę na wybranym kierunku kształcenia.

W. Czerwińska

 

 

 

 


 

OGÓLNOPOLSKIE TARGI OGRODNICTWA

I ARCHITEKTURY KRAJOBRAZU „GARDENIA 2016”

W POZNANIU


25 lutego 2016 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wyjeździe dydaktycznym do Poznania na Ogólnopolskie Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu „Gardenia”. W ramach wycieczki uczestnicy mieli możliwość wysłuchania ciekawych prelekcji i wykładów oraz zapoznania się z bogatą ofertą targową dotyczącą nowych gatunków i odmian roślin ozdobnych proponowanych przez szkółkarzy, nowych trendów w architekturze krajobrazu, florystyce oraz mechanizacji prac przy zakładaniu i pielęgnacji terenów zieleni. Dodatkową atrakcją było zwiedzanie ekspozycji Palmiarni Poznańskiej.
Wycieczka wzbogaciła proces dydaktyczny uczniów biorących w niej udział.
Wyjazd do Poznania zorganizował mgr inż. Krzysztof Przybyła – nauczyciel przedmiotów zawodowych z zakresu architektury krajobrazu.

 

 

 

 


Wycieczka dydaktyczna

W ramach realizacji zagadnień z jednostek modułowych Kursu R3 słuchacze szkoły zaocznej oraz klasa IITA, wybrała  się do gospodarstw rolnych: państwa Hładkich w Kamieniu Wielkim, państwa Koncik w Laskach Lubuskich oraz państwa Baran w Gralewie. Są to gospodarstwa rodzinne. Uczestnicy wycieczki byli  pod wrażeniem parku maszynowego gospodarstw.

Młodzież bardzo chętnie wraz z opiekunami skorzystała z prowadzenia lub przejazdu ciągnikiem w  gospodarstwie Michała Hładkiego. Bardzo dziękujemy za możliwość zapoznania z funkcjonowaniem państwa gospodarstw. Państwu Baran dziękujemy za smaczny poczęstunek. Mamy nadzieję na dalszą współpracę z gospodarzami.  

                                      

Agnieszka Paluszek i Ewa Kaniowska          

 GALERIE:

Gospodarstwo Państwa Baran

Gospodarstwo Państwa Koncik

Gospodarstwo Państwa Hładki


  Wycieczka dydaktyczna do Zachodniopomorskiego    Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie

 

  Młodzież naszej szkoły uczestniczyła  w wycieczce dydaktycznej do Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Zapoznaliśmy się z bazą  dydaktyczną oraz ofertą edukacyjną  uczelni. Uczniowie wzięli udział w ćwiczeniach : produkcji  masła smakowego i lodów, wypieku pieczywa  oraz w wykładzie na temat toksyczności surowców roślinnych. Oczywiście odbyła się degustacja wyprodukowanych produktów. Zwiedziliśmy halę maszyn wydziału mechanizacji rolnictwa.  Bardzo dziękuję pani dr inż. Annie Mituniewicz- Małek za zorganizowanie zajęć na uczelni w Zakładzie Technologii  Mleczarskiej Przechowalnictwa Żywności. Składam podziękowania pani prodziekan Wydziału Nauk o  Żywności i Rybactwa dr hab. inż. Agacie Witczak za przeprowadzony wykład. Dziękuję pani dr hab. inż. Izabeli  Dmytrów i dr inż. Robertowi  Iwańskiemu za przeprowadzenie ciekawych ćwiczeń.   Panu dr hab. Inż. Adamowi Koniuszy kierownikowi Katedry Inżynierii Systemów Agrotechnicznych dziękuję za  umożliwienie wejścia  i zapoznania z halą maszyn . Mam nadzieję, że jeszcze odwiedzimy gościnny ZUT w Szczecinie.

Dla mnie dodatkowo była to okazja do odwiedzenia  i krótkiej rozmowy z moimi wykładowcami z wydziału rolnego  dawnej Akademii Rolniczej; panem prof. dr hab. Inż. Stanisławem Dzienią i panem dr inż. Markiem Burym.

Po zajęciach na uczelni przeszliśmy się spacerkiem po pięknych Jasnych Błoniach, byliśmy na Wałach Chrobrego. Późnym wieczorem zmęczeni ale bardzo zadowoleni wróciliśmy szczęśliwie do Kamienia Małego.  

Dziękuję pani Agnieszce Paluszek za opiekę i  pomoc w zorganizowaniu wycieczki  oraz pani Bożenie Ożga za opiekę nad  młodzieżą. 

Ewa Kaniowska

GALERIA


 

RZYMSKIE WAKACJE

    W dniach 9-13 października br. 13 uczniów Naszej szkoły wzięło udział w wycieczce do przepięknej Italii.

   W planie wycieczki znalazł się Rzym ze swoimi największymi atrakcjami, Watykan oraz wzgórze Monte Cassino z Opactwem  i cmentarzem wojskowym.

  Piękna, słoneczna pogoda sprzyjała zwiedzaniu najważniejszych zabytków Rzymu: Forum Romanum, Koloseum, Plac Hiszpański, Schody Hiszpańskie, Kapitol, Plac Wenecji, Fontannę di Trevi.

   W Watykanie braliśmy udział w audiencji papieskiej na Placu św. Piotra oraz zwiedzaliśmy Bazylikę św. Piotra. Złożyliśmy kwiaty przy grobie wielkiego Polaka – papieża Jana Pawła II. Odwiedziliśmy Bazylikę Pontyfikalną św. Jana na Loteranie i weszliśmy na kopułę Bazyliki św. Piotra.

   Humory wszystkim dopisywały, widoki zachwycały, a wspomnienia na zawsze pozostaną z nami.

 

K. Przybyła

 

 GALERIA


 

Piekarnia chleba w Bogdańcu

  20 października 2015 roku, uczniowie Technikum Żywienia Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym, w ramach obchodów Tygodnia Dobrego Chleba i Zdrowego Stylu Życia w szkole, odwiedzili Piekarnię Państwa Wojtkowiak w Bogdańcu. Właściciel piekarni opowiedział Nam szczegółowo, jak wygląda proces technologiczny produkcji chleba. Uczestniczyliśmy w przygotowaniu zakwasu na chleb, wyrabianiu ciasta, formowaniu bochenków, smarowaniu, naklejaniu naklejek i wkładaniu chleba do pieca. Chętni uczniowie kulali pączki, pomagali przygotować rogale, ważyli ciasto na chleb, wypiekali kulki serowe i pakowali pieczywo. Atmosfera w piekarni była bardzo gorąca. Piekarze, misę z 400 kg ciasta, zamieniają w 40 minut, w 800 bochenków chleba. Uczniowie zobaczyli też, jak w rzeczywistości wygląda prowadzenie firmy według Systemu Zapewnienia Jakości HACCP. Serdecznie dziękujemy panu Leszkowi Wojtkowiakowi za wspaniałą lekcją oraz za umożliwienie nam uczestnictwa w pełnym procesie produkcji chleba.

 

 

 


WYCIECZKA  DYDAKTYCZNA DO  "DERENIÓWKI".

W dniu 15 października 2015 r w ramach realizacji programu nauczania jednostki modułowej -"Sporządzanie napojów i potraw", została zorganizowana wycieczka dydaktyczna do gospodarstwa rolno -agroturystycznego w Lubiechni Wielkiej, gdzie właścicielką jest pani Grażyna Dereń. Uczestnikami tej wyprawy byli uczniowie klasy II i III technikum żywienia i usług gastronomicznych wraz z opiekunami. Celem tej wycieczki był udział w warsztatach pt. "Od prosiaka do schabu słubickiego". Młodzież miała możliwość wysłuchania sposobu przyrządzania takiego schabu, a następnie jego wykonania. Atmosfera była bardzo rodzinna, nie obyło się bez degustacji już upieczonego schabu i biesiadowania przy wspólnym stole, a także wręczeniu upominków ufundowanych przez Agencję Rynku Rolnego Terenowego Oddziału w Gorzowie Wlkp.

Serdecznie dziękujemy pani Grażynie Dereń i pracownikom Agencji Rynku Rolnegoza stworzenia "żywej lekcji" przyrządzania schabu i umożliwienie uczestnictwa w warsztatach.

Wioletta Czerwińska

 

 

 

 


Wycieczka dydaktyczna do przechowalni ziemniaków- HOLSTAR PĘZINO.

 

Dnia 01.10.2015 r. uczniowie klasy II TA uczestniczyli w wykopkach w gospodarstwie indywidualnym, a w piątek 2 października zwiedzali potężne gospodarstwo rolne, w którym uprawia się 300 ha ziemniaków . Obszar całego gospodarstwa to 1200 ha UR. Pan Johan Adriaan van Wijgerden – prezes wraz z synem poświęcili nam dużo czasu i oprowadzili nas po ogromnych halach. W pierwszej następuje rozładunek 20 tonowych przyczep, mycie, polerowanie sortowanie urządzeniem optycznym i konfekcjonowanie w worki, siatki różnej wagi i koloru w zależności od odbiorcy ( sieci sklepów) . Następne hale to przechowalnie : na ziemniaki w skrzyniopaletach i luzem . Corocznie przedsiębiorstwo Holstar oferuje ok. 15 000 ton ziemniaków jadalnych . Mogliśmy zobaczyć jak wygląda załadunek ziemniaków luzem do magazynu oraz napełnianie skrzyniopalet. W kolejnej hali przechowuje ziemniaki na sadzeniaki ( 1/3 zakupuje kwalifikowane; 2/3 areału obsadza własnymi). Posiada też automaty do obierania i pakowania próżniowo ziemniaków, dla dużych restauracji , stołówek . Chętnie oprowadził po swoim parku maszyn ( agregaty uprawowe, ciągniki , kombajny zbożowe). Ostatnim punktem wycieczki był wyjazd na pole , gdzie pracował kombajn ziemniaczany. Poruszając się równolegle z pracującym sprzętem mogliśmy obserwować kombajn ziemniaczany w pracy.

 

Ciekawostka: Pan prezes ( Holender ) rozpoczynając działalność rolniczą w Polsce zainwestował w budowę 13 km rurociągów i deszczowni ( widzieliśmy ją !!!) i zbiera 45 do 50 ton ziemniaków z hektara a prywatnie jest miłośnikiem Pęzina pokazał nam lokalną atrakcje turystyczną – piękny zamek z parkiem.

 

H. Stupak

 

 

WIĘCEJ ZDJĘĆ

 


Wycieczka dydaktyczna

 

   Klasa IVTA na początku września 2015 roku wzięła udział w wycieczce dydaktycznej w ramach realizacji jednostki modułowej: instytucje i organizacje związane z rolnictwem. Zapoznaliśmy się z działalnością Agencji Rynku Rolnego, Agencji Nieruchomości Rolnych,  Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz Stacji  Meteorologicznej w Gorzowie Wlkp. W wymienionych jednostkach przygotowano krótkie prelekcje, młodzież otrzymała materiały szkoleniowe. W stacji meteorologicznej uczniowie zapoznali się z różnymi urządzeniami do pomiaru czynników atmosferycznych. Dziękuję przedstawicielom ARR, ANR, KRUS  oraz Stacji Meteorologicznej w  Gorzowie Wlkp. za możliwość zapoznania się z ich strukturami organizacyjnymi i zadaniami.

 ZDJĘCIA


 

Targi Wyposażenia Gastronomii

w Zielonej Górze

 

Dnia 12 maja 2015 r. uczniowie klas I i II Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych wzięli udział w wyjeździe edukacyjno –dydaktycznym  na III Targi  Wyposażenia Gastronomii, Sklepów i Biur w Zielonej Górze. Miejscem tarów była zielonogórska „Palmiarnia”. W ramach wycieczki uczniowie mieli możliwość przyrządzania przystawek z wędzonego łososia i szynki parmeńskiej z dodatkami kiełek rzodkiewki, rzeżuchy oraz nadzienia twarogowo-orzechowego z nutką czosnku. Prace kulinarne odbywały się pod bacznym okiem mistrza kulinarnego Roberta Sowy. Nieodzownym elementem targów była degustacja przyrządzonych potraw, lodów, soków i napojów. Zostały przedstawione młodzieży ciekawe informacje na temat sposobu przyrządzania , doprawiania i eksponowania potraw, deserów, soków warzywno –owocowych. Uczniowie zapoznali się także z bogatą ofertą targową dotyczącą wyposażenia zakładów gastronomicznych oraz poznali podstawy projektowania technologii gastronomicznej. Wyjazd okazał się udany. Młodzi ludzie wrócili bogatsi o nowe doświadczenia, które będą mogli wykorzystać w życiu codziennym jak i zawodowym.

 W. Czerwińska

K. Tyrpa

 

 

 

 

 

 

 


Witnicki Browar

przykładem nowoczesnej technologii w zakładzie produkcyjnym.

 

Dnia 30 kwietnia 2015 r. klasy: I i II technikum żywienia i usług gastronomicznych wraz z opiekunami uczestniczyły w wycieczce edukacyjnej w Browarze w Witnicy. Celem tej wycieczki było zapoznanie młodzieży z nowoczesną technologią i  linią technologiczną ( warzelnia, fermentownia, leżakownia, filtracja, pasteryzacja i rozlewnia) piwa.

Ponadto młodzieży została przedstawiona historia browarnictwa na ziemi lubuskiej oraz zwiedzanie „Lubuskiego Muzeum Browarnictwa”, w którym gromadzone są różnego rodzaju przedmioty związane z historią browarnictwa.

Zakończeniem i dodatkową atrakcją dla odwiedzających była degustacja napoju bezalkoholowego – kwasu chlebowego i podpiwka.

W.Cz.

 


 

 

 

 

 

 


Wyjazd do Młyna Gospodarczego w Słońsku

    29.10.2014 r. klasa III TK wraz z wychowawcą uczestniczyła w wyjeździe do Młyna Gospodarczego w Słońsku, w ramach obchodów ogólnopolskiego Tygodnia Chleba i zdrowego stylu życia.

Podczas wizyty mogliśmy poznać historię młyna liczącego ok. 120 lat, zasady działania turbiny wodnej, którą jest napędzany [wciąż aktywna], zasady pracy w młynie oraz zobaczyć ponad stuletnią wagę samoczynną z dozownikiem, która waży z dokładnością do 2‰ [działa po dziś dzień, bez żadnych napraw]. Młyn, jak się okazało jest jedynym budynkiem w Słońsku, na którym zachowana jest dawna nazwa Słońska – Sonnenburg.

Gdy już zwiedziliśmy młyn, udaliśmy się na przechadzkę po Słońsku. Dzięki uprzejmości jednego z opiekunów młyna, poznaliśmy historię Słońska, miejsca, gdzie dawniej odbywały się targi [koński, bydlęcy i rybny], zobaczyliśmy kościół zakonu Joannitów [zachowany w bardzo dobrym stanie], ruiny pałacu oraz pozostałości po jeszcze jednym młynie, w którym do dziś znajdują się unikatowe urządzenia młyńskie m.in. drewniany system napędowy oraz kamienne żarna.

     Zakończeniem ciekawego wyjazdu było ognisko i pieczenie kiełbasek przy szumie rzeki Lenki dającej wodę na młyn.  

Martyna Rodziewicz

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 




 

SZKOLNA WYCIECZKA ROWEROWA
,,POLSKA NA ROWERY”

     W dniu 06.06.2014 r chętni uczniowie naszej szkoły wybrali się wraz z opiekunami – p. Wioletą Czerwińską i p. Romanem Czerneckim na wycieczkę rowerową. Trasa wycieczki wiodła przez Krześniczkę, Dąbroszyn, Warniki i wałem przez Park Narodowy ,,Ujście Warty” do szkoły.
     W Krześniczce zwiedziliśmy bunkier z czasów, gdy powstawała Twierdza Kostrzyn. Dąbroszyn ukazał nam piękno parku pałacowego wraz z pomnikiem Wiktorii, świątynią Cecylii, ruinami mostu, zabudowaniami folwarcznymi, pałacem i kościołem. W Warnikach podziwialiśmy budynek przepompowni, zwiedzaliśmy skansen-pasiekę i delektowaliśmy się kiełbaskami z ogniska. Jazda wałem prowadziła nas przez Park Narodowy ,,Ujście Warty” aż do szkoły.
     Dystans wycieczki to 25 km, czas trwania od 8.50 do 13.00. Humory dopisywały a i poranna pogoda uległa poprawie. Zapraszamy chętnych i odważnych do pokonywania dystansów rowerowych w przyszłym roku.
     Wycieczka nasza została zgłoszona do ogólnopolskiej akcji ,,Polska na rowery”, do której chcemy przyłączać się w kolejnych latach.

 

Roman Czernecki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



24 września 2013 roku klasa 2 TK wraz z Panią Ewą Kaniowską wyruszyła na wycieczkę do Szkółki Drzew i Krzewów Ozdobnych ''Abies'' w Deszcznie.




Szkółka zajmuję powierzchnię 9,65 hektara i jest to rodzinny interes założony w 1997 roku. Firma produkuje rocznie ok 300 000 roślin z własnego materiału mnożeniowego z ponad 220 taksonomi iglastych i 150 liściastych.





Po szkółce oprowadził nas Pan Mirosław Czyrwony, tłumacząc podstawy funkcjonowania szkółki. Opowiedział o pasji jaką dla niego jest praca przy roślinach, a także o stopniowym rozwijaniu się jego firmy. Z pełnym zaangażowaniem słuchaliśmy i podziwialiśmy ...







Choć firma jest nastawiona głównie na produkcję iglaków (odmian sosen, świerków, jodeł), to w ich ofercie można znaleźć drzewa alejowe, różaneczniki, borówkę amerykańską, a nawet formowane drzewka do ogrodów japońskich.



Pan Mirosław zdradził nam kilka sekretów udanej hodowli roślin. Kluczowym aspektem okazał się torf, importowany aż z Litwy. Dzięki temu, podłoża są bardziej wilgotne i łatwiej chłoną wodę w początkowej fazie uprawy.




 
Wycieczka bardzo podobała się naszej klasie, jesteśmy bogatsi o wiedzę z zakresu szkółkarstwa.

  • Natalia Sobalska

 



WYCIECZKA ROWEROWA 1 TA

10-12.06.2013 r.


Dzień 1: Kamień Mały-Dąbroszyn-Kostrzyn-Słońsk-jez. Radachowskie.

     No to jedziemy! O 8.50 wyjechaliśmy spod szkoły, by po drodze do Kostrzyna zajechać do fortu Sarbinowo. W Kostrzynie (20 km) przejeżdżamy most graniczny i podziwiamy pozostałości twierdzy. Wracamy do Polski i zwiedzamy Stary Kostrzyn. Ruchliwą i niebezpieczną drogą nr 22 zmierzamy do Słońska. Tu podejmujemy decyzję, że ze względu na wysoki stan Warty nie wjedziemy na ,,betonkę” w PN ,,Ujście Warty”- szkoda. Jedziemy zatem na miejsce biwaku – jez. Radachowskie. Nad jeziorem rozbijanie namiotów, kąpiel, ognisko z kiełbaskami i spać. Tego dnia przejechaliśmy 43,4 km w czasie 2,57 godz. samej jazdy. W rzeczywistości wraz z przystankami jechaliśmy ok. 6 godz.

Dzień 2:
jez. Radachowskie-Ownice-Radachów-Trzebów-Długoszyn-Sulęcin-Lubniewice.

     Wstajemy ok. 7-mej rano, śniadanie, kawa, gorące kubki, pakowanie się i o 9- tej w drogę. Jedziemy lasami przez Ownice, Radachów do Trzebowa. Od Trzebowa asfaltem do Sulęcina (28 km).  Tu jemy pyszną pizzę i ruszamy Napoleońskim Brukiem do zespołu przyrodniczo – krajobrazowego ,,Uroczysko Lubniewsko”. Dojeżdżamy do źródeł Czerwonego Potoku i pod malowniczym wiaduktem kolejowym (34 km) zmierzamy do Lubniewic na miejsce biwaku położonego miedzy dwoma jeziorami Lubniewsko i Lubiąż (45,6 km i 3,18 godz. jazdy). Tu na kolację jemy m. in. ziemniaki z ogniska. Oczywiście nie obywa się bez kąpieli a po niej spać, bo jutro (o czym się dopiero przekonamy) najdłuższy etap.

Dzień3: Lubniewice-Rogi-Kołczyn-Świerkocin-Nowiny Wielkie-Witnica-Kamień Mały.

     To już ostatni dzień. Budzimy się i wyjeżdżamy z biwaku najpóźniej z wszystkich trzech dni, bo o 10-tej. Zatrzymujemy się na rynku w Lubniewicach by kupić ,,doping”- gorzką czekoladę i wodę ( przez trzy dni mieliśmy piękne i gorące słońce). Jedziemy wzdłuż jez. Lubiąż przez mostek i obok pałacu w Lubniewicach by obrać kurs na pałac w Rogach. Z pięknej drogi asfaltowej pakujemy się w zarośniętą pokrzywami drogę polną! Zgroza! Ale jedziemy w tych pokrzywach jakieś 600 metrów. Na szczęście pole przechodzi w las i po pokrzywach ani śladu. Docieramy do Rogów (12 km i 1 godz. jazdy), a tu niespodzianka – teren pałacu zamknięty i nici ze zwiedzania. Trudno – jedziemy dalej przez Brzozową, Kołczyn pięknym asfaltem po wale do Świerkocina (29 km , 1,50 godz. jazdy). Dalej planowaliśmy jechać przez Okszę i promem do Witnicy, ale znów wysoki poziom Warty zmienił trase naszej wycieczki. Jedziemy więc do Nowin Wielkich gdzie rozstajemy się z Grzesiem Hanczynem – szczęściarz ma bliżej do domu. My w drugą stronę do Witnicy (42 km i 2,44 godz. jazdy) na obiad, a po obiadku i dłuższym odpoczynku do Kamienia Malego (51,5 km i 3,21 godz. jazdy)  I to już koniec!

    Podsumowując, przez trzy dni zaliczyliśmy 140,5 km siedząc na rowerze przez 9,36 godz.
A wszystko to uczynili: Grzegorz Hanczyn, Patryk Rawlik, Katarzyna Śniadała, Dawid Ĺťmuda-Trzebiatowski, Cezary Czernecki i piszący ten tekst Roman Czernecki. Czy było fajnie? Spytajcie ich.
 
 
 
 
 

 



OGÓLNOPOLSKIE TARGI OGRODNICTWA

I ARCHITEKTURY KRAJOBRAZU „GARDENIA”

W POZNANIU


22 lutego 2013 r. uczniowie klas I - IV Technikum Architektury Krajobrazu wzięli udział w wyjeździe dydaktycznym do Poznania na Ogólnopolskie Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu „Gardenia” .W ramach wycieczki uczestnicy mieli możliwość wysłuchania ciekawych prelekcji na tematy dotyczące m.in. zakładania ogrodów na dachach, roślin uprawianych w pojemnikach czy różaneczników zalecanych do uprawy w przestrzeni osiedlowej. Uczniowie zapoznali się także z bogatą ofertą targową  dotyczącą materiału roślinnego, małej architektury krajobrazu oraz narzędzi, sprzętu i maszyn do produkcji ogrodniczej. Wycieczka wzbogaciła proces dydaktyczny uczniów biorących w niej udział.
Wyjazd do Poznania zorganizował mgr inż. Krzysztof Przybyła – nauczyciel przedmiotów zawodowych z zakresu architektury krajobrazu.

 
 
 
 
 
 
 


WYCIECZKA EDUKACYJNA

WARSZTATY – TRUDNE TEMATY


Dnia 27.11.2012 roku klasy 2 Ta i 2 Tk pod opieką p. A. Osowskiej i  p.  M.  Wojewody udały się na wycieczkę edukacyjną do Miejskiego Ośrodka Sztuki w  Gorzowie Wlkp. na warsztaty – ,,Trudne tematy’’.
Zajęcia rozpoczęły się projekcją belgijskiego filmu pt. ''Hasta la vista''  w  reżyserii Geoffrey'a Enthovena. Wyświetlona komedia poza atrakcyjną formą ukazała problemy młodych ludzi, tj. przezwyciężanie trudności, realizacja marzeń, walka z ograniczeniami ciała, czy przyjaźń.
Następnie młodzież wzięła udział w warsztatach poprowadzonych przez panią socjolog Dorotę Maciejewską. Na spotkaniu młodzi ludzie mogli wyrazić własne poglądy, poszerzyć świadomość uczuć, uwrażliwić na współczesne problemy oraz nauczyć się jak sobie z nimi radzić, Zajęcia uświadomiły młodym ludziom, że film jest nie tylko formą spędzania wolnego czasu, ale także stanowi punkt wyjścia do dyskusji na różne tematy.
Wyjazd okazał się bardzo udany. Na twarzach uczniów widniało zadowolenie. Powrócili pełni wrażeń i bogatsi o nowe doświadczenia, które niewątpliwie wykorzystają w swoim życiu.

  • Agnieszka Osowska

 


 

 Bednary 2012 AGROSHOW

 

  • Wycieczka w dniu  21września 2012r. na wystawę rolniczą 17 uczniów naszej szkoły pod opieką pani H.Stupak. Wyjazd był dofinansowany przez Polską Izbę Maszyn i Narzędzi Rolniczych ,co znacznie obniżyło koszt wyjazdu. Uczniowie zapoznali się z bogatą ekspozycją  maszyn i narzędzi rolniczych oraz mieli możliwość obejrzeć niektóre maszyny i narzędzia w pracy na polach demonstracyjnych.
  • H. Stupak

 


Wycieczka do muzeum

   22 maja 2012 r. klasa II TA z opiekunem, wybrała się  na wycieczkę edukacyjną do Gorzowa Wlkp. Pierwszym punktem naszej wyprawy było Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta przy ulicy Warszawskiej. Uczniowie z wielkim zaciekawieniem zwiedzali dawną willę miejscowego fabrykanta, Gustawa Schroedera, wybudowaną w latach 1903-1904. W głównym budynku tego oddziału eksponowane są zabytki europejskiego rzemiosła artystycznego oraz wybrane dzieła dawnego malarstwa i rzeźby. Wnętrza w stylu biedermeier znajdują się w parterowych salach eklektycznej willi. Wyposażenie dostosowane do funkcji salonu, gabinetu i sypialni, stanowią głównie meble będące w przeszłości w posiadaniu mieszczaństwa i szlachty. Ekspozycję uzupełniają obrazy i grafiki z XVIII i XIX wieku oraz ceramika i wyroby cynowe.
   Spacerując bulwarem gorzowskim doszliśmy do kolejnego punktu naszej wycieczki, czyli muzeum – Spichlerza. Tutaj w nowo wyremontowanych salach podziwialiśmy wystawy pamiątek historycznych Gorzowa. Mieliśmy okazję oglądać obrazy trójwymiarowe oraz wystawy malarstwa, przede wszystkim Jana Korcza jednakże wśród nich znaleźliśmy swego rodzaju perełki, którymi były obrazy Andrzeja Wajdy.
    Wyjazd udany, wzbogacający uczniów w wiedzę nie tylko z historii, ale sztuki i kultury.  
A.K.

 


  • W dniu 9.05.2012 r. grupa uczniów z klas I, II i III Technikum Architektury krajobrazu udała się na wyjazd dydaktyczno–naukowy do Ogrodu dendrologicznego w Przelewicach. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z historią założenia pałacowo–parkowego znajdującego się na terenie ogrodu. Mogli również poznać walory przyrodnicze i krajobrazowe Ziemi Pyrzyckiej oraz zobaczyć zbiory gatunków roślin unikatowych w naszym kraju tj: dawidia chińska czy mamutowiec olbrzymi. Wspomniana forma lekcji jest ciekawym doświadczeniem pogłębiającym i utrwalającym wiedzę na konkretnych przykładach z zakresu nauczanych przedmiotów architektury krajobrazu. Wyjazdowi towarzyszyła sympatyczna atmosfera i wymarzona pogoda. Opiekunem grupy był mgr inż. Krzysztof Przybyła – nauczyciel przedmiotów zawodowych z zakresu architektury krajobrazu.

 

 

 

 

 

 

 


 

WYCIECZKA SZKOLNA –jedną z metod nauczania,

czyli wyjazd do PRAGI,…

  •  

    •      W dniach 11.04.-14.04.2012 r. zorganizowano wycieczkę do Karpacza, Skalnego Młynu i Pragi. Uczestnikami byli uczniowie ze szkoły dziennej i zaocznej ZSCKR w Kamieniu Małym. Uczniowie mogli poznać walory turystyczne, krajobrazowe i miejsca upamiętniające ważne wydarzenia historyczne. Priorytetem wyjazdu była stolica Czech-Praga; a tam m.in. Hradczany z Mostem Karola, Starym Miastem, Złotą Uliczką oraz liczne świątynie, w tym św. Wojciecha czy Cyryla i Metodego. Innymi atrakcjami dla wycieczkowiczów była kolejka turystyczna i kolej linowa, zwiedzanie Jaskini Macochy w Skalnym Młynie, przejazd praskim metrem, a dla niektórych tor saneczkowy w Karpaczu. ”Bazą wypadową„ uczestników był pensjonat „Wodomierzanka” w Karpaczu, z  niezwykle miłą obsługą dziękujemy. Zorganizowaniem wycieczki zajęli się: P .Elżbieta Domeracka, P. Krzysztof Przybyła i P. Włodzimierz Staniszewski.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  WIĘCEJ ZDJĘĆ

 


 

Gala Przedsiębiorców w Pałacu Prezydenckim

 

  • 10 stycznia 2012 r. Pan Dyrektor Ryszard Nowicki, szkolny koordynator Helena Stupak i uczennica Karolina Kulikowska uczestniczyli w podsumowaniu VIII edycji „Dnia Przedsiębiorczości” 2011.
  • „Dzień Przedsiębiorczości” to ogólnopolski program jednodniowych praktyk, podczas których uczniowie poznają pracę w wymarzonych przez siebie zawodach.
  • W VIII edycji wzięło udział ponad 47 000 uczniów z 652 szkół ponadgimnazjalnych oraz 47 tys. Wolontariuszy z 19 tys. Inwestycji i firm.
  • Podczas Gali zostały wręczone statuetki i dyplomy dla najaktywniejszych uczestników projektu, znalazły się wśród nich 24 szkoły oraz 28 firm, urzędów i instytucji. Zostaliśmy sklasyfikowani na 4 miejscu.
  • Obecnym na Gali był Pan Prezydent Bronisław Komorowski. Nagrody wręczali  miedzy innymi Podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Irena Wójcicka i Doradca Prezydenta RP Henryk Wujec.
  • H. Stupak

 


 

 Udział uczniów w szkoleniu pt

„PROW 2007-2013.Informacja.

Instrumenty wsparcia”


W dniach 22-23 listopada 2011r uczniowie kl II TA wraz z opiekunami p. Agnieszką Szuszkiewicz i p. Heleną Stupak uczestniczyli w szkoleniu pt. „PROW 2007-2013. Informacja. Instrumenty wsparcia”, które zostało zorganizowane w Centralnej Bibliotece Rolniczej w Warszawie przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Tematyka szkolenia obejmowała działania rolnośrodowiskowe, rolnictwo ekologiczne i zasady  przyznawania płatności bezpośrednich w Polsce. Szczególnie interesujący był wykład na temat zasad rejestracji i ochrony produktów regionalnych i tradycyjnych. Nieodłącznym elementem każdej wycieczki jest zwiedzanie. My przy okazji zwiedziliśmy Kościół św. Anny, Stare Miasto, Złote Tarasy, Pałac Kultury i Nauki, a nim Kino 3D, w którym po kolacji obejrzeliśmy film.
Wyjazd zaliczyliśmy do udanych: wykłady prowadzone przez fachowców były interesujące, stolica Polski bliższa, bo poznana , a integracja w klasie pełniejsza. Przybyło nam wiedzy, ale również chęci do brania udziału w podobnych przedsięwzięciach.

 

  • Justyna Rusak
  •  Patryk Baran

 

 

 

 


Światowy Dzień Przedsiębiorczości

 

  • Dnia 16.11.2011 r. w ramach trwającego w naszej szkole "Tygodnia przedsiębiorczości" została zorganizowana wycieczka edukacyjna do zakładu "Witnica - Metal Sp. z o.o. położonego w witnickiej strefie przemysłowej i produkującego okna i drzwi z aluminium.
  • W wycieczce udział wzięli uczniowie klasy IV Ta.

 

 

 

 

 

 

 


 

  •     Dnia 24.10.2011 r. klasa II Ta wraz z opiekunem Heleną Stupak i Janiną Kucharską odwiedziła firmę LOOTOR w Słońsku zajmującą się produkcją pelletu ze słomy i siana na potrzeby elektrowni. Jest to zgodne z wytycznymi UE o wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii. Firma powstała i rozwija się dzięki korzystaniu z PROW 2007-2013 działanie 1.6 zwiększanie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej i leśnej.
  •      Następnie uczniowie udali się do Elewatorów Zbożowych Lemierzyce Gaj, gdzie prowadzony jest skup interwencyjny zbóż w ramach działań ARR oraz skup ziarna rzepaku i kukurydzy od okolicznych producentów. Na miejscu działa też suszarnia i laboratorium, w którym bada się wilgotność i jakość ziarna.
  • Dzięki uprzejmości p. kierownika uczniowie zobaczyli jak pobiera się próbki nasion i wykonuje analizę.
  •       Uczniowie i opiekunowie dziękują firmom za miłe przyjęcie i pomoc w realizacji jednostki modułowej „Wspólna Polityka Rolna Unii Europejskiej”

 

 

 

 

 

 


  • Piknik Edukacyjny szkół rolniczych – 2011-

  • „Promujemy PROW 2007-2013

  • w szkołach rolniczych

  • prowadzonych przez Ministra Rolnictwa

  •  i Rozwoju Wsi”.

     

     

    •       W dniu 1 października 2011r. przedstawiciele Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym uczestniczyli w „Pikniku Edukacyjnym szkól rolniczych”, który odbył się w Sokołowie Podlaskim na terenie ZSCKR im. Wł. S. Reymonta. W imprezie udział wzięły również inne szkoły rolnicze prowadzone przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi . Marka Sawickiego. Tematem przewodnim spotkania był Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Wykonane przez szkoły wieńce dożynkowe dekoracjami nawiązywały do tego programu. Uroczystości uświetnił koncert artystów Polskiej Opery Kameralnej oraz występy zespołów szkolnych i orkiestry dętej. Atrakcją pikniku były konkursy i quizy. Najważniejsze z nich to: Konkurs na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy, Konkurs wiedzy o Programie „Poznaj Dobrą Ĺťywność”, a także Konkurs na Najpiękniejsze Stoisko Szkolne. W pikniku naszą szkołę reprezentowali pan Ryszard Nowicki- dyrektor szkoły, panie Wioletta Czerwińska i Ewa Kaniowska oraz uczniowie Dagmara Bednarek, Anna Prucnal, Patryk Baran i Daniel Czekajło.
    • Anna Prucnal
    •  

 

 

 
Wycieczka do Hiszpanii 22-30.09.2011 r. ZOBACZ

 


 

  • 20 kwietnia 2010 r. klasa 3Ta była z wychowawcą na wycieczce w Parku Narodowym „UJŚCIE WARTY”. Pogoda dopisała. Grillowanie udało się smakowicie. Dopilnował tego Sebastian, który najpierw wytrwale rozpalał węgiel a następnie czuwał by dania się dobrze upiekły. W miłej atmosferze spędziliśmy czas i zrobiliśmy zdjęcia. Oto one.
  • Włodzimierz Staniszewski
  •  
 
 
 
 
 
Copyright © 2013. Email Marketing Rights Reserved.


Facebook