Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w IX Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o Ergonomii i Bezpieczeństwie Pracy w Rolnictwie organizowanym przez miesięcznik „Bez pługa” to magazyn technologii bezorkowych oraz pod patronatem honorowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi i JM Rektora SGGW.
Etap szkolny przeprowadzili w dniu 09 marca 2017 roku przedstawiciele KRUS w Gorzowie Wielkopolskim, a celem było wyłonienie jednego przedstawiciela szkoły na finał krajowy ( takie obowiązują zasady ). Do eliminacji zgłosiło się 16 uczniów, a etap szkolny wygrał Maciej Butoka z klasy III TA.
Finał krajowy został przeprowadzony w dniu 20 kwietnia 2017 roku na terenie SGGW w Warszawie. Do rywalizacji przystąpiło 93 uczniów ze wszystkich województw. Nasz reprezentant Maciej Butoka uplasował się na 19 miejscu, ale niewiele brakło punktów do pierwszej dziesiątki ( osoba na 7 miejscu miała o trzy punkty więcej od Maćka – to świadczy o zagęszczeniu w górnej części tabeli ).
Serdecznie gratuluję i zapraszam pozostałych uczniów do kolejnych konkursów.
Dariusz Kaniowski
Nasza szkoła wzięła udział w XVIII Konkursie Ekologicznym „Pszczelarstwo w Polsce” organizowanym przez Zespół Szkół Mechanicznych, przy udziale Wojewódzkiego Związku Pszczelarskiego oraz sponsorów, zaangażowanych w propagowanie dbałości o środowisko i pszczoły. Do eliminacji szkolnych przystąpiło 12 osób, z różnych klas. Po sprawdzeniu testu ze znajomości zagadnień pszczelarskich, wytypowano naszych przedstawicieli na etap wojewódzki, a zostali nimi:
1. Magdalena Król – III TW
2. Marcelina Domin – III TW
3. Michał Jakubowski – IV TR
Finał wojewódzki odbył się 23 marca 2017 roku w ZSM w Gorzowie Wielkopolskim. Do finału przystąpiło 24 uczniów z całego województwa. Uczestnicy pisali test otwarty obejmujący różnorodne aspekty życia pszczół, oraz zagadnień związanych z gospodarką pasieczną. Wyniki końcowe konkursu to wyróżnienie dla Magdaleny Król, która otrzymała nagrodę książkową, miód i pyłek pszczeli. Serdecznie gratuluję.
Dariusz Kaniowski
30 marca 2017 roku w Auditorium Novum na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy odbył się Finał III Ogólnopolskiego Konkursu „Indeks dla Rolnika” .
Wyniki finału :
Miejsce Imię i Nazwisko Szkoła
1 Bartosz Piernik ZSR Grudziądz
2 Bartłomiej Lewicki CKZiU Brodnica
3 Wojciech Noga Technikum Nr 2 Chojnice
4 Szymon Jankowski ZS Nr 2 Golub-Dobrzyń
5 Szymon Nadolny ZS Nr 2 Golub-Dobrzyń
6 Andrzej Zapadka CKZiU Brodnica
7 Mateusz Dałek ZS CKR Zduńska Dąbrowa
8 Mateusz Nowak ZSN Gąsawa
9 Artur Trentowski ZS CKR Gołotczyzna
10 Łukasz Pogodziński ZS CKR Stary Brześć
12 Zbigniew Suchara ZSR CKU Przemystka
13 Maciej Przeczewski ZS Nr 3 Rypin
14 Kazimierz Skowroński ZS CKR Bydgoszcz
15 Jakub Kaniewski ZSR CKU Przemystka
16 Karol Bytner ZS Nr 3 Rypin
17 Adam Ziółkowski ZS CKR Kowal
18 Marta Januszewska ZS LiA Tuchola
19 Jakub Olszewski ZS CKR Zduńska Dąbrowa
20 Damian Lewandowski ZS CKR Gołotczyzna
21 Łukasz Gazda CKZiU Brodnica
22 Damian Biesiada ZSR CKU Przemystka
Gratulujemy naszemu uczniowi wysokiego, 11 miejsca w kraju i życzymy sukcesów w kolejnych konkursach.
H.S
Dnia 16.03.2017 r. w naszej szkole odbyła się już kolejna edycja Szkolnego Konkursu Polonistycznego - „POPRAWNA POLSZCZYZNA NA CO DZIEŃ”. Celem spotkania była popularyzacja języka polskiego jako części polskiego dziedzictwa kulturowego oraz rozwijanie postawy dbałości o piękno i poprawność języka. W polonistycznych zmaganiach wzięło udział 14 uczniów naszej szkoły. Młodzież napisała test wielokrotnego wyboru. Po sprawdzeniu i przeliczeniu punktów Komisja wyłoniła zwycięzców.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom !!!
A.O.
W dniu 24 lutego 2017 roku w naszej szkole ZS CKR w Kamieniu Małym odbył się finał wojewódzki Olimpiady Młodych Producentów Rolnych 2017. Jak co roku naszą szkołę reprezentowała grupa 10 uczniów, którzy najlepiej przebrnęli przez etap szkolny. Oto nasi przedstawiciele (według zajętych miejsc):
W finale wojewódzkim wystartowały 22 osoby, w tym rolnicy indywidualni.
Uczestnicy zmagali się najpierw z testem pisemnym, obejmującym 50 pytań – w tym pytania jednokrotnego i wielokrotnego wyboru. Po sprawdzeniu testu – komisja zakwalifikowała do części praktycznej 11 osób. W części praktycznej uczestnicy musieli rozpoznawać rasy zwierząt, gatunki roślin uprawnych, szkodniki, chwasty czy maszyny rolnicze. Wszyscy mieli ten sam zestaw slajdów do rozpoznania i podania odpowiedzi.
Po zsumowaniu obu części – pisemnej i praktycznej przyszedł czas na wyniki końcowe, a te były radosne dla naszych uczniów.
Klasyfikacja końcowa:
Te osoby będą reprezentować nasze województwo na finale krajowym Olimpiady Młodych Producentów Rolnych, który odbędzie się w dniach 16-17 marca 2017 r. w Kielcach.
Gratuluję sukcesów naszym uczniom i trzymam kciuki za występ w Kielcach, a pozostałych uczniów zapraszam do kolejnych konkursów i olimpiad.
Dariusz Kaniowski
We wtorek 6 grudnia 2016 roku w ZSCKR im. Jadwigi Dziubińskiej w Starym Brześciu odbył się II etap konkursu INDEKS DLA ROLNIKA. Organizatorami konkursu są Zespół Szkół CKR im. Jadwigi Dziubińskiej w Starym Brześciu oraz Uniwersytet Technologiczno- Przyrodniczy im. J. i J. Śniadeckich w Bydgoszczy. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Maciej Butoka, Marcin Mastalerczuk i Adrian Dominiczak., których do konkursu przygotowywała pani Helena Stupak. Celem rywalizacji jest rozwijanie wśród młodzieży zainteresowań rolnictwem oraz popularyzacja i pogłębianie wiedzy wykraczającej poza wiadomości i umiejętności zawodowe, objęte podstawą programową kształcenia zawodowego w szkołach rolniczych.
Do III etapu zmagań konkursowych zakwalifikował się Maciej Butoka, uczeń klasy trzeciej technikum, który w marcu 2017 roku będzie rywalizował o indeks Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy.
Organizatorzy konkursu:
Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego
im. Jadwigi Dziubińskiej w Starym Brześciu
Wydział Rolnictwa i Biotechnologii
Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy
Wydział Hodowli i Biologii Zwierząt
Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy
H. Stupak
W dniu 02 grudnia 2016 roku w Lubuskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Kalsku odbył się finał XII Olimpiady Wiedzy „Bezpieczeństwo pracy w rolnictwie indywidualnym”. Olimpiada organizowana jest przez Państwową Inspekcję Pracy Inspektorat Pracy w Zielonej Górze przy współpracy z instytucjami obsługującymi rolników. Celem jest upowszechnianie problematyki ochrony pracy oraz inspirowanie rolników do podejmowania aktywnych działań i tworzenie pożądanej kultury w zakresie bhp w gospodarstwie rolnym.
W tym roku naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy II TR:
Finał składał się z trzech etapów: I etap to test składający się z 30 pytań, II etap to test 10 pytań, ale tylko dla osób, którzy uzyskali powyżej 20 pkt za I etap. Ostatnim etapem były pytania problemowe, na podstawie zdjęcia należało ocenić je pod kątem bhp.
Po podsumowaniu okazało się, że nasz uczeń Paweł Muster zajął 4 miejsce, Kacper Kucharczyk zajął 16 miejsce, a Grzegorz Dudek był dwa miejsca dalej czyli 18 miejsce. Serdecznie gratuluję postawy i zajęcia bardzo dobrych lokat. Dodam, że w tegorocznym finale uczestniczyło ponad 60 osób, czyli rywalizacja trudna i zacięta.
Zwycięzcy otrzymali cenne nagrody.
Dariusz Kaniowski
Dnia 29 listopada 2016 r. odbył się I etap Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Ubezpieczeniach Społecznych dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych pt. „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Do etapu szkolonego przystąpiło 6 uczniów, spośród których została wyłoniona drużyna w składzie:
która weźmie udział w II etapie olimpiady. GRATULACJE!
Nasza szkoła bierze udział w realizacji projektu edukacyjnego dla szkół ponadgimnazjalnych pt. „Lekcje z ZUS”. „Lekcje z ZUS” mają za zadanie kształtować świadomość młodzieży dotyczącą ubezpieczeń społecznych, przedstawiać skutki braku ubezpieczenia oraz dawać praktyczną wiedzę przyszłym pracownikom i przedsiębiorcom.
Wioletta Czerwińska
W piątek 25 listopada 2016 roku w Zachodniopomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach odbył się regionalny finał XV edycji Konkursu Wiedzy Ekologicznej. Konkurs ten popularyzuje wiedzę na temat rolnictwa ekologicznego i ochrony środowiska, podnosi świadomość ekologiczną młodzieży i kształtuje postawy proekologiczne. W rywalizacji konkursowej biorą udział uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z terenu województw: zachodniopomorskiego i lubuskiego ( szkoła może zgłosić tylko dwoje uczniów ).
W tegorocznej edycji naszą szkołę reprezentowali: Marcelina Domin z klasy III TW i Marcin Mastalerczuk z klasy IV TR, zostali oni wyłonieni w etapie szkolnym, do którego przystąpiło 16 uczniów.
Etap finałowy składał się z dwóch części: części pisemnej czyli testu składającego się z 50 pytań i części ustnej, do której kwalifikuje się 6 najlepszych uczestników.
Po części pisemnej Marcelina Domin zajmowała trzecie miejsce, a Marcin Mastalerczuk uplasował się na ósmym miejscu ( zabrakło 1 punktu do pierwszej szóstki).
Część ustna finału to już prawdziwa deklasacja rywalizujących przez Marcelinę, a jej znajomość tematów ekologicznych wymuszała konieczność przerywania odpowiedzi przez komisję. To w efekcie spowodowało, że nasza uczennica Marcelina Domin osiągnęła wielki sukces i zajęła 1 miejsce w konkursie. Do rywalizacji w Barzkowicach przystąpiło 36 uczniów, co świadczy o trudach końcowego zwycięstwa. Laureatka zdobyła cenne nagrody, a Marcin otrzymał piękne albumy związane z ekologią.
Gratuluję znaczącego sukcesu i zachęcam do uczestnictwa pozostałych uczniów w kolejnych konkursach i olimpiadach.
Dariusz Kaniowski
Dnia 23 listopada 2016 r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym odbyły się szkolne eliminacje konkursu z bhp pt. „Poznaj swoje prawa w pracy”, w którym wzięło udział 14 uczniów technikum. Po sprawdzeniu testów i podliczeniu punktów okazało się ,że do etapu regionalnego zakwalifikowali się: Kacper Kucharczuk i Paweł Muster uczniowie kl. II TR.
Serdecznie gratuluję i życzę dalszego rozwijania zainteresowań w dziedzinie Bezpieczeństwa Higieny Pracy , a dla pozostałych uczniów niech to będzie zachętą do kolejnych zmagań już za rok.
Wioletta Czerwińska
21 listopada 2016 r. w Zielonej Górze odbył się konkurs „Bezpieczeństwo i higiena pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym” zorganizowany przez Odział KRUS w Zielonej Górze, przeznaczony dla uczniów szkół średnich rolniczych z województwa lubuskiego. Celem konkursu jest popularyzowanie wśród młodzieży szkół rolniczych znajomości zagrożeń w indywidualnych gospodarstwach rolnych i zasad bezpiecznej pracy oraz kształtowanie umiejętności praktycznego zastosowania wiedzy z zakresu bezpieczeństwa higieny pracy w rolnictwie.
Nasi uczniowie wykazali się bardzo dużą wiedzą z zakresu bhp w rolnictwie, zajmując I miejsce Paweł Muster, II miejsce Maciej Butoka oraz V miejsce Kacper Kucharczuk. Uczniom i nauczycielom, przygotowującym do konkursu, gratulujemy.
Zdobywca I miejsca w konkursie „Bezpieczeństwo i higiena pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym” (Zielona Góra 2016 r.)
15 listopada 2016 r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym odbył się powiatowy konkursu języka niemieckiego, w którym uczestniczyło czternastu uczniów z ZS CKR w Kamieniu Małym, Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej- Curie w Kostrzynie nad Odrą oraz Zespołu Szkół Samorządowych w Witnicy. Główną organizatorką powiatowego etapu konkursu była pani Bożena Ożga. Młodzież przez 180 minut rozwiązywała zadania z zakresu rozumienia ze słuchu, rozumienia tekstu czytanego, gramatyki oraz pisania krótkiego tekstu użytkowego. Do III Międzypowiatowego Konkursu Języka Niemieckiego w Wałczu zakwalifikowali się uczniowie ze szkół w Kostrzynie i w Witnicy. Nagrody laureatom rozdali p. Małgorzata Mierkiewicz (pracownik Wydziału Rozwoju i Komunikacji Społecznej w Starostwie Powiatowym w Gorzowie Wlkp) oraz dyrektor ZS CKR w Kamieniu Małym p. Ryszard Nowicki. Serdecznie dziękujemy młodzieży oraz ich opiekunom za przybycie (p. Aleksandrze Goździalskiej oraz p. Agnieszce Gabrusiewicz), oraz p. Wioletcie Czerwińskiej za przygotowanie poczęstunku. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy powodzenia na dalszym etapie konkursu.
14 listopada 2016 r. w Zespole Szkół im. Mikołaja Kopernika w Witnicy odbył się Międzypowiatowy Konkurs Polonistyczny – etap szkolny przeznaczony dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Nasza szkołę reprezentowały uczennice: Marcelina Domin i Magdalena Król z klasy III TW oraz Agata Wachowiak z klasy IV TW. Konkurs składał się z dwóch części – językowej oraz literaturoznawczej. Do III Międzypowiatowego Konkursu Języka polskiego zakwalifikowali się uczniowie ze szkoły w Witnicy. Nagrody laureatom rozdała p. Małgorzata Mierkiewicz - pracownik Wydziału Rozwoju i Komunikacji Społecznej w Starostwie Powiatowym w Gorzowie Wlkp. Laureatom konkursu i wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.
A. O.
21 października 2016 r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym odbyły się szkolne eliminacje XLI Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych, w których wzięło udział 33 uczniów technikum. W tym roku szkolnym uczestnicy rywalizowali w 6 blokach tematycznych: agrobiznes, architektura krajobrazu, gastronomia, produkcja roślinna, produkcja zwierzęca oraz weterynaria.
Szkolna komisja, po sprawdzeniu i ocenieniu prac konkursowych , wytypowała dziesięciu uczniów do udziału w eliminacjach okręgowych, które odbędą się 21 kwietnia 2017 r. w Pyrzycach.
Wykaz uczniów zakwalifikowanych do udziału w eliminacjach okręgowych
Blok tematyczny:
agrobiznes: -
architektura krajobrazu: Kowalczyk Dominika, Kowalczyk Kaja, Brożyński Mateusz
gastronomia: Rodak Marta, Krawczyk Kacper
produkcja roślinna: Butoka Maciej, Kucharczuk Kacper, Muster Paweł
produkcja zwierzęca: -
weterynaria: Domin Marcelina , Majder Jakub
Gratulujemy uczestnikom szkolnych eliminacji i życzymy sukcesów uczniom, reprezentujących naszą szkołę w eliminacjach okręgowych.
R.W.
Dnia 17.10.2016r. odbyły się eliminacje do pierwszego etapu III-go Międzypowiatowego Konkursu Matematycznego, skierowanego do uczniów szkół ponadgimnazjalnych powiatów: wałeckiego, gorzowskiego, strzelecko - drezdeńskiego i czarnkowsko - trzcianeckiego. Po eliminacjach wyłonionych zostało troje uczniów: Dominika Kowalczyk (3TK), Kaja Kowalczyk (3K)
i Maciej Butoka (3TA), którzy reprezentowali ZSCKR w drugim etapie - powiatowym, który odbył się 27.10.2016 r. w Zespole Szkół w Kostrzynie nad Odrą.
W życzliwej atmosferze rywalizacji młodzież miała okazję umiejętnie zastosować nabytą wiedzę matematyczną w praktyce i zmierzyć się z innymi młodymi pasjonatami matematyki.
Kamień Mały 22-IX-2016 r.
W imieniu Komitetu Głównego Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej serdecznie zapraszam uczniów naszej szkoły do wzięcia udziału w tegorocznej edycji Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej. Hasło przewodnie bieżącej edycji brzmi „Państwo a gospodarka rynkowa”.
OWE jest organizowana przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne od 1987 r. na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej i jest skierowana do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych. Honorowy patronat w tym roku objął Prezes NBP prof. dr hab. Adam Glapiński.
Uczestnicy zawodów centralnych OWE są przyjmowani na wiele wyższych uczelni. Dla laureatów olimpiady, a także dla najlepszych szkół przewidziane są nagrody pieniężne i rzeczowe, stypendia naukowe i wyjazdy zagraniczne.
Zapraszam uczniów naszej szkoły do wzięcia udziału w etapie szkolnym, który odbędzie się w październiku b.r.
Wszystkich informacji udzielam codziennie w gabinecie nr 18.
Organizator OWE: Renata Naranowicz ZSCKR Kamień Mały
W dniu trzynastego czerwca odbył się szkolny konkurs językowy „Spacer po krajach niemieckiego i angielskiego obszaru językowego”, zorganizowany na poziomie klas drugich i trzecich przez p. B. Jakubowicz oraz p. B.Ożga. Celem konkursu było poszerzenie wiedzy o krajach niemieckiego i angielskiego obszaru językowego oraz zmotywowanie uczniów do nauki języków. Uczestniczący odpowiadali na pytania z zakresu realioznawstwa krajów, w których językiem urzędowym jest język niemiecki lub język angielski, jak również na poznane w tym roku szkolnym zagadnienia z gramatyki i leksyki.
Klasy biorące udział w konkursie wykazały się wysokim, prawie stuprocentowym poziomem wiedzy. Nagrodą za udział w konkursie był słodki poczęstunek.
Trzydziestu uczniów z 15 szkół rolniczych , wzięło udział w IV Edycji Konkursu Wiedzy o Uprawie i Ochronie Integrowanej Roślin. Odbyła się ona 3 czerwca w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego (ZSCKR) w Bydgoszczy i pozwoliła wyłonić mistrzów wiedzy o nowoczesnym rolnictwie.
Konkurs składał się z dwóch etapów – szkolnego oraz międzyszkolnego. W piątkowym etapie międzyszkolnym uczestnicy brali udział w wykładach prowadzonych przez ekspertów, części pisemnej ( wszyscy uczestnicy), a także części praktycznej ( 11 najlepszych). Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym reprezentowali Paweł Muster oraz Kacper Kucharczuk z klasy pierwszej wraz z opiekunem panią Heleną Stupak.
Najlepszym okazał się:
Tematem przewodnim tegorocznego konkursu była uprawa kukurydzy. Uczniowie otrzymali cenne nagrody rzeczowe.
Helena Stupak
Dnia 19.04.2016r. po raz IV w Zespole Szkół Gastronomicznych w Gorzowie Wlkp. Odbył się konkurs kulinarny ,,Festiwal lubuskich smaków”. Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy III Technikum Żywienia Marta Rodak, która przygotowała ,,Roladki z indyka z puree z buraka ćwikłowego i imbiru oraz sos mango’’. Uczennica została wyróżniona za sporządzenie swojej potrawy oraz zdobyła cenne doświadczenie i porady do dalszego rozwoju zawodowego.
K. Gniady
21 marca 2016 roku w naszej szkole odbył się konkurs z okazji pierwszego dnia wiosny na najlepiej przebraną klasę ”WIOSENNE PRZEBUDZENIE” . Komisja w składzie: p. K. Gniady i p. M. Głowacki, oceniała oryginalność, pomysłowość i kolorystykę przebrań. Pod uwagę brano również zaangażowanie całej klasy. Laureatami konkursu zostały klasy: I miejsce – klasa 4 TK II miejsce – klasa 1 TŻK III miejsce – klasa 1 TWŻ
GratulujemyJ
A.O.
Dnia 02.03.2016 r. w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Polonistyczny - „POPRAWNA POLSZCZYZNA NA CO DZIEŃ”. Celem spotkania było rozwijanie postawy dbałości o piękno i poprawność języka. W polonistycznych zmaganiach wzięło udział 17 uczniów naszej szkoły. Młodzież napisała test jednokrotnego wyboru. Po sprawdzeniu i przeliczeniu punktów Komisja wyłoniła zwycięzców.
I miejsce- Kaja Kowalczyk kl. 2 TK
II miejsce – Kacper Kucharczuk kl. 1 TR
III miejsce – Anna Grygorczyn kl. 1 TK
Mateusz Filipowicz kl. 1 TR
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!!!
A.O.
Nasza szkoła uczestniczyła w kolejnej edycji konkursu „Pszczelarstwo w Polsce” o zasięgu wojewódzkim. W tym konkursie bierzemy udział od początku istnienia, a była to XVII edycja.
W etapie szkolnym przeprowadzonym w dniu 29 lutego 2016 roku wytypowaliśmy troje uczniów na etap wojewódzki, byli to:
1. Dominik Plutowski IV TW
2. Emilia Wysoczańska IV TW
3. Magdalena Król II TW
W dniu powitania wiosny czyli 21 marca 2016 r. odbył się etap wojewódzki konkursu. W tym roku była duża grupa uczestników, gdyż do testu przystąpiły 44 osoby z całego województwa. Test do łatwych nie należał, co zgodnie stwierdzili uczestnicy.
Po sprawdzeniu okazało się, że Magdalena Król została wyróżniona w konkursie, a zajęła 15 miejsce. Pozostali nasi uczniowie uplasowali się około 20 miejsca.
Serdecznie gratuluję wytrwałości i życzę dalszego rozwijania pasji. Niech to będzie wskazówka dla innych uczniów, gdyż kolejna edycja za rok.
Dariusz Kaniowski
Przeprowadziliśmy eliminacje szkolne do Konkursu Wiedzy o Ergonomii i Bezpieczeństwie Pracy w Rolnictwie organizowanego przez miesięcznik Agromechanika. Eliminacje odbyły się 10 marca 2016 roku, a przeprowadziły je panie z KRUS Gorzów Wlkp.
Do testu przystąpiło 22 uczniów z różnych klas, a po sprawdzeniu i podliczeniu punktów okazało się, że najlepiej test rozwiązał Adrian Dominiczak z klasy III TR.
Adrian Dominiczak będzie reprezentował naszą szkołę na finale krajowym w dniu 21 kwietnia 2016 roku, który odbędzie się na Wydziale Inżynierii Produkcji SGGW w Warszawie. Trzymamy kciuki .
Dariusz Kaniowski
Dnia 18 lutego 2016r. w Zielonej Górze odbył się pod patronatem Państwowej Inspekcji Pracy finał regionalny konkursu wiedzy o prawie pracy dla szkół ponadgimnazjalnych pt. „ Poznaj swoje prawa w pracy”. W konkursie tym nie zabrakło uczniów naszej szkoły , a byli nimi: Milena Krajewska kl. I TŻ i Patryk Rawlik kl. IVTA. Po przeprowadzonym sprawdzianie wiadomości zostały ogłoszone wyniki. Uczniowie otrzymali dyplomy uznania i drobne upominki.
Konkursy, to zmagania z rywalami, sprzedaniem zdobytej wiedzy ale i także dobrym momentem do dobrej zabawy i poznania ciekawych ludzi.
Szkoła uczestniczy w programie edukacyjnym „Kultura bezpieczeństwa – Bezpiecznie od startu” więc zachęcam do czynnego brania udziału w kolejnych konkursach i olimpiadach .
Wioletta Czerwińska
Pierwszym etapem Olimpiady Młodych Producentów Rolnych były eliminacje szkolne, aby wyłonić 10 uczniów, którzy mieli reprezentować naszą szkołę w etapie wojewódzkim.
Wyniki etapu szkolnego przeprowadzonego 13 stycznia 2016 roku:
Drugi etapem był finał wojewódzki Olimpiady, który odbył się 11 marca 2016 roku w Kamieniu Małym. Uczestnicy rozwiązywali test, który wyłonił 10 najlepszych uczestników do części ustnej. W tej części, której przysłuchiwała się i dopingowała publiczność, uczestnicy losowali pytania i odpowiadali bezpośrednio na nie. Oprócz pytań teoretycznych były również do rozpoznania zdjęcia ras zwierząt, gatunków roślin uprawnych i chwastów.
Po podsumowaniu testów i wyników za część ustną, ogłoszono wyniki, a najlepsi to:
Trzeci etap to finał krajowy Olimpiady, który odbył się w dniach 17-18 marca 2016 roku w Kielcach podczas Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej AGROTECH.
Do etapu tego przystąpiło 60 osób, w tym dwoje naszych uczniów:
1. Patryk Rawlik
2. Maciej Butoka
Pierwszy zadaniem był test składający się z 50 pytań z zakresu produkcji roślinnej, zwierzęcej, mechanizacji, ochrony środowiska i OZE, ekonomiki i zarządzania, bhp w rolnictwie oraz Wspólnej Polityki Rolnej. Następnie 33 uczestników z najlepszymi wynikami zostało zakwalifikowanych do części praktycznej, a po niej 10 uczestników z najwyższymi dokonaniami punktowymi czyli finaliści odpowiadali na pytania ustne.
Patryk Rawlik został sklasyfikowany na 24 miejscu, a Maciej Butoka około 50 miejsca.
Gratuluję i zapraszam do udziału w przyszłym roku.
Dariusz Kaniowski
04 grudnia 2015 r pod patronatem Państwowej Inspekcji Pracy w Zielonej Górze i współpracy Lubuskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Kalsku odbyła się XI Olimpiada wiedzy o bezpieczeństwie pracy w rolnictwie indywidualnym. I tym razem nie zabrakło w olimpiadzie młodzieży naszej szkoły, którą reprezentowali: Grzegorz Hanczyn kl. IV TA, Patryk Rawlik kl. IV TA i Marcin Czerniecki kl. IV TK. Warunkiem uczestnictwa w zmaganiach były wymogi olimpiady, tj. mieszkają i prowadzą wspólnie z rodzicami gospodarstwo w województwie lubuskim. Do olimpiady przystąpiły 54 osoby. Po dwóch przeprowadzonych testach ogłoszono wyniki olimpiady. Uczniowie otrzymali nagrody ufundowane przez organizatorów. Podczas spotkania nie zabrakło dobrego humoru, wymiany doświadczeń z pozostałymi uczestnikami olimpiady.
Zachęcam innych uczniów do czynnego brania udziału w kolejnych konkursach i olimpiadach.
W. Czerwińska
Po raz kolejny nasza szkoła uczestniczyła w Konkursie Wiedzy Ekologicznej organizowanym przez Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach. Była to XIV edycja konkursu, a tematem przewodnim była myśl: „Z ekologią na co dzień”.
W dniu 16.11.2015 r. przeprowadzono etap szkolny, w którym uczestniczyło 18 uczniów z klas II – IV o różnych profilach nauczania. Po sprawdzeniu testu wyłoniono laureatów, którzy mieli reprezentować szkołę na etapie regionalnym w Barzkowicach, a najlepiej test rozwiązali:
oboje uzyskali ten sam wynik, co dobrze prognozowało przez następnym etapem.
W dniu 20 listopada 2015 roku odbył się finał etap regionalnego w siedzibie ODR w Barzkowicach ( konkurs jest skierowany do uczniów ponadgimnazjalnych dwóch województw – lubuskiego i zachodniopomorskiego ). Po części testowej do ścisłego finału zakwalifikowała się Magdalena Król, a Patryk Rawlik uzyskał wynik trochę słabszy. Finał ścisły polegał na odpowiedzi ustnej, przed komisją konkursową, na dwa pytania problemowe. Po podsumowaniu obu części nasza uczennica Magdalena Król wywalczyła bardzo wysokie trzecie miejsce, na 38 startujących uczniów. Gratuluję wyniku i sukcesu oraz zachęcam innych do udziału w kolejnych edycjach konkursu. Nasi uczniowie otrzymali cenne nagrody .
Dariusz Kaniowski
Dnia 16 listopada 2015 r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym po raz pierwszy odbył się konkurs wiedzy pt. „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Celem konkursu było upowszechnienie i pogłębienie wiedzy o ubezpieczeniach społecznych wśród uczniów , która jest niezbędna każdemu przy podejmowaniu wielu decyzji , zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym.
W konkursie uczestniczyło 10 uczniów z klas : III technikum żywienia i usług gastronomicznych, technikum weterynarii i IV technikum agrobiznesu. Po sprawdzeniu testów wyłoniono laureatkę Martę Rodak (kl. III TŻ), która ma reprezentować nasza szkołę w etapie wojewódzkim.
Gratuluję uzyskanego wyniku i zapraszam do brania udziału w następnych edycjach.
Wioletta Czerwińska
16 listopada 2015r. juz po raz kolejny w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym odbyła się edycja konkursu wiedzy o prawie i bhp pracy dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych pt. "Bezpieczeństwo i higiena pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym" organizowanej przez Państwową Inspekcję Pracy i Kasę Rolniczego Ubezpieczenia.
Celem konkursu jest popularyzacja wiedzy dotyczącej przepisów prawnej ochrony pracy, w tym przepisów bhp. Do konkursu przystąpiło 18 osób z czego 4 osoby po uzyskaniu najwyższej ilości punktów reprezentowało naszą szkołę na etapie wojewódzkim. Byli to: Grezgorz Hanczyn (kl. IV TA, Maciej Butoka kl. II TA, Marcin Mastalerczuk i Adrian Dominiczak kl.III TR).
Etap wojewódzki odbył się 20 listopada 2015 r. w gmachu KRUS w Zielonej Górze i po zmaganiach uczniowie naszej szkoły zajęli : II miejsce Grzegorz Hanczyn, IV miejsce Marcin Mastalerczuk.
GRATULACJE !!!
Wioletta Czerwińska
BLOK TEMATYCZNY |
LICZBA UCZESTNIKÓW |
ARCHITEKTURA KRAJOBRAZU |
6 |
AGROBIZNES |
1 |
PRODUKCJA ROŚLINNA |
10 |
PRODUKCJA ZWIERZĘCA |
7 |
WETERYNARIA |
9 |
ŻYWIENIE CZŁOWIEKA I GOSPODARSTWO DOMOWE- GASTRONOMIA |
3 |
RAZEM |
36 |
1.Hanczyn Grzegorz
1.Krawczyk Justyna
2. Kowalczyk Izabela
3.Kulczyńska Anita
1.Butoka Maciej
2.Rawlik Patryk
3. Mastalerczuk Marcin
1.Żmuda- Trzebiatowski Dawid
2.Dominiczak Adrian
3.Szczepaniak Błażej
1.Gryko Martyna
2.Majder Jakub
3.Wysoczańska Emilia
1.Rodak Marta 2.
Cieślak Karolina
3.Krawczyk Kacper
Wszystkim uczniom dziękujemy za rywalizację, a szczególnie gratulujemy laureatom w poszczególnych blokach tematycznych.
Organizatorzy : T.Bil, E. Kaniowska, D.Kaniowski, M.Rodziewicz, K.Gniady, H.Stupak
Na początku listopada klasa II TW przygotowała krótki filmik w języku niemieckim, na konkurs zawodowy pod tytułem „Mein Beruf ist Spitze !”. Uczennice wypowiadały się na temat swojego przyszłego zawodu technik weterynarii. Film został przesłany drogą elektroniczną do Instytutu Goethego w Krakowie.
19 października 2015 roku, w Zespole Szkół im. Marii Skłodowskiej - Curie w Kostrzynie nad Odrą odbył się Powiatowy Konkurs Języka Niemieckiego. W konkursie uczestniczyli uczniowie z trzech szkół. Naszą szkołę reprezentowali: Adriana Andrzejewska II TŻ, Karolina Cieślak IITŻ , Kaja Kowalczyk II TK i Dominika Kowalczyk II TK oraz Marlon Rutkowski z klasy pierwszej TŻ.
Uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę w teorii i praktyce, pogłębić swoją wiedzę z języka niemieckiego oraz poznać koleżanki i kolegów z innych szkół.
„Nakręćmy się na czytanie” – pod tym hasłem Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło kolejną edycję konkursu dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych . Zadaniem szkoły było stworzenie listy 50 książek o przeczytaniu których marząuczniowie oraz krótkiego filmu, w którym przekonają MEN, że to właśnie Oni powinny wygrać.
Biblioteka Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego zmobilizowała uczniów do stworzenia listy wymarzonych książek oraz udziału w filmie promującym czytanie - oto efekt Naszej pracy. Trzymajcie kciuki!!!
Dnia 27.05.2015 r. w Sulechowie po raz piąty pod patronatem Agencji Rynku Rolnego odbył się konkurs kulinarny. Motto konkursu to: „Zdrowe, Smaczne, Oryginalne, Nasze Dania Regionalne”. Celem konkursu jest promowanie oraz informowanie o produktach rolnych i żywnościowych, metodach ich produkcji, krzewienie zdrowego stylu odżywiania, a także popularyzacja wśród młodzieży potraw regionalnych kuchni lubuskiej. W konkursie brało udział 10 szkół ponadgimnazjalnych. Zespoły musiały przygotować trzy potrawy, po jednej z kategorii: danie mięsne wieprzowe, danie mięsne wołowe, danie z ryb słodkowodnych. Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym reprezentowały uczennice klasy drugiej technikum żywienia i usług gastronomicznych: Marta Rodak, Martyna Szcześniak, Roksana Kudrelek.
Szkoła nasza zajęła III miejsce w kategorii potrawy z mięsa wieprzowego - „Polędwiczka wieprzowa z zielonymi szparagami w sosie”.
Ponadto uczestnictwo naszej szkoły w takiej uroczystości, to doskonała okazja do promocji naszej szkoły w regionie. Nie obyło się bez nagród, dyplomów uznania i dobrej przygody kulinarnej.
W. Czerwińska
K. Tyrpa
28.04.2015 w Zespole Szkół Gastronomicznych im. Febronii Gajewskiej- Karamać odbył się „Festiwal Lubuskich Smaków” oraz finał III edycji Konkursu Gastronomicznego. Te kulinarne wydarzenie ma na celu przypomnienie wszystkim uczestnikom i gościom historię i znaczenie smaków oraz darów regionu lubuskiego. Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy II TŻ Marta Rodak, która zastała wyróżniona za sporządzenie potrawy zgodnej z tematyką konkursu. Gratuluję uzyskanego wyniku i życzę powodzeniach w następnych konkursach gastronomicznych.
K.T
Dnia 17.04.2015 r. w Pyrzycach odbyły się eliminacje okręgowe XXXIX edycji OWiUR. Uczestnicy zmierzyli się z dwiema częściami eliminacji- część pisemna i praktyczna. Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym reprezentowali uczniowie, którzy sprawdzali swoją wiedzę zawodową w czterech blokach tematycznych. Wyniki XXXIX Okręgowej Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych: Blok: agrobiznes: Patryk Rawlik-14 m., Dawid Żmuda- Trzebiatowski- 17 m., żywienie człowieka i gospodarstwo domowe: Marta Rodak- 35 m., Mariola Laskowska- 53 m., architektura krajobrazu: Beniamin Czerwoński-5 m., Natalia Sobalska- 20 m., Justyna Krawczyk- 21 m., produkcja zwierzęca: Grzegorz Hanczyn- 6 m., produkcja roślinna: Marcin Mastalerczuk- 3 m., Jakub Binek- 6 m., Marcin Czerniecki 10 m. Marcin Mastalerczuk, zajmując III miejsce, zakwalifikował się do etapu centralnego OWiUR, który odbędzie się pod koniec maja w Olsztynie, a przede wszystkim, uzyskując tytuł finalisty jest zwolniony z części pisemnej egzaminu potwierdzającego kwalifikację zawodową (R.3. Prowadzenie produkcji rolniczej). Gratulujemy i życzymy sukcesów w finale.
R.W.
W tym roku odbyła się XVI edycja Wojewódzkiego Konkursu Ekologicznego „Pszczelarstwo w Polsce” organizowanego przez Zespół Szkół Mechanicznych w Gorzowie Wielkopolskim. Naszą szkołę reprezentowała 3-osobowa ekipa, która została wyłoniona w czasie etapu szkolnego, przeprowadzonego pod koniec marca. W grupie tej byli: Emilia Wysoczańska – klasa III TW Agata Wachowiak – klasa II TW Jakub Binek – klasa III TA Etap wojewódzki odbył się 16 kwietnia 2015 roku, pytania testowe do łatwych nie należały, lecz po sprawdzeniu okazało się, że nasze uczennice zostały wyróżnione . Zajęły odpowiednio: Emilia 4 miejsce i Agata 6-7 miejsce , a za uzyskane lokaty otrzymały nagrody. Były to oczywiście produkty pszczele, książki tematyczne i dyplomy. Gratuluję uzyskanych wyników i zapraszam wszystkich do udziału w przyszłorocznej edycji tego konkursu.
D. Kaniowski
Zespół Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo Usługowych im. Władysława Szafera w Gdańsku zorganizował V edycję Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Architekturze Krajobrazu. Konkurs odbył się pod honorowym patronatem prezydenta miasta Gdańska.
12 grudnia 2014r. w Zespole Szkół CKR w Kamieniu Małym odbył się etap szkolny konkursu, na którym wyłoniono 3-osobową grupę uczniów – reprezentantów szkoły. Byli nimi: Czerwoński Beniamin, Krawczyk Justyna i Wolański Mateusz. 26 marca 2015r. wybrana grupa pojechała do Gdańska. Tam odbyły się konkurencje drużynowe i indywidualne. Młodzież miała wykonać projekt koncepcyjny zagospodarowania fragmentu ogrodu z zastosowaniem materiałów ekologicznych pochodzących z recyclingu wraz z przedstawieniem jego wizualizacji.
W etapie indywidualnym uczniowie rozwiązywali test, rozpoznawali rośliny ozdobne oraz sprzęt ogrodniczy. Po podliczeniu punktów do ścisłej czołówki zakwalifikował się Beniamin Czerwoński. Zadanie finałowe polegało o na rozpoznaniu 10 gatunków roślin ozdobnych, odpowiednim przycięciu krzewu liściastego oraz reperacji węża ogrodowego.
Beniamin Czerwoński, uczeń klasy IV TK, został Finalistą Konkursu Wiedzy o Architekturze Krajobrazu, zajął III miejsce i zdobył indeks Sopockiej Szkoły Wyższej na kierunku architektura krajobrazu, Justyna Krawczyk z klasy III TK zdobyła 12 punktów, a Mateusz Wolański z klasy IV TK 9.
Po zmaganiach konkursowych uczniowie zwiedzili molo w Sopocie, Akwarium Gdyńskie, okręt Dar Pomorza, starówkę i Park Oliwski w Gdańsku.
Opiekunem drużyny z Kamienia Małego był mgr inż. Krzysztof Przybyła – nauczyciel przedmiotów zawodowych.
Dnia 18 marca 2015 r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym odbył się XI Powiatowy Konkurs Matematyczny. W konkursie wzięli udział uczniowie z Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej – Curie w Kostrzynie nad Odrą, Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika w Witnicy oraz Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym.
Uczniowie walczyli ze sobą rozwiązując zadania wykorzystujące wiedzę matematyczną w łamigłówkach matematycznych w dwóch częściach: indywidualnej i grupowej.
Pierwsze miejsce zajęli uczniowie z Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej – Curie w Kostrzynie, drugie miejsce – uczniowie Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika w Witnicy, natomiast uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym uplasowali się na trzeciej pozycji.
Wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie serdecznie gratulujemy.
Następny, XII konkurs odbędzie się już za rok w Zespole Szkół im. Marii Skłodowskiej – Curie w Kostrzynie nad Odrą.
Za nami Finał Wojewódzki Olimpiady Młodych Producentów Rolnych, odbył się 03 marca 2015 roku w Zielonej Górze. W tym roku nietypowo, bo w Zielonej Górze, ale mam nadzieję, że w roku przyszłym powróci do Kamienia Małego.
Olimpiada jest współzawodnictwem z zakresu szeroko rozumianej wiedzy rolniczej, praktycznej i teoretycznej. Młodzi producenci i uczniowie poprzez takie kontakty mogą wzbogacić swoje umiejętności zawodowe, co myślę, że w pełni się udało.
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie, którzy byli najlepsi w eliminacjach szkolnych, a które odbyły się 23 stycznia 2015 roku. Do tej grupy należeli: Dawid Żmuda-Trzebiatowski, Grzegorz Hanczyn, Marcin Mastalerczuk, Patryk Rawlik, Jakub Binek, Katarzyna Śniadała, Marcin Czerniecki, Michał Jakubowski, Erwin Solski i Mariusz Koncik.
Finał Wojewódzki składał się z dwóch części: testu i odpowiedzi ustnych na wylosowane pytania. Po części testowej do ścisłej rozgrywki awansowało 10 najlepszych producentów, w tym gronie znalazło się pięciu naszych uczniów. Część druga, to losowanie pytań o różnym stopniu trudności i poradzenie sobie z odpowiedziami za niekiedy zaskakujące kwestie oraz rozpoznawanie rodzajów kasz przygotowanych przez organizatorów.
Efekt końcowy tegorocznego Finału Wojewódzkiego był sukcesem naszej szkoły, gdyż zajęliśmy wysokie miejsca, a mianowicie:
………………………………………….
Dodam, że pierwsza piątka z tego finału będzie uczestniczyć w Finale Krajowym, który odbędzie się podczas XXI Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej „AGROTECH” w Kielcach. Trzymam kciuki za naszych reprezentantów.
D.K.
Dnia 19 grudnia 2014 roku, podczas świątecznego apelu zostały ogłoszone wyniki szkolnych konkursów zorganizowanych przez Samorząd Uczniowski.
W konkursie wzięło udział sześć klas, zajmując następujące miejsca:
I miejsce – klasa IV TK
II miejsce – klasa IV TA
III miejsce – klasa I TKW
wyróżnienia: klasa III TK, II TKR i I TAŻ
W konkursie wzięło udział pięć klas, zajmując następujące miejsca:
I miejsce – klasa III TAW
II miejsce – klasa I TAŻ
III miejsce – klasa II TKR
wyróżnienia: klasa IV TK i IV TA
Każda klasa biorąca udział w konkursie otrzymała dyplom z podziękowaniem za udział.
Powyższe konkursy wniosły w szkolne mury świąteczny klimat i były okazją do integracji młodzieży we wspólnym działaniu wraz z wychowawcami.
M.R.
Dnia 15 grudnia 2014 w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Polonistyczny „POPRAWNA POLSZCZYZNA NA CO DZIEŃ”. Celem spotkania była popularyzacja języka polskiego jako części polskiego dziedzictwa kulturowego oraz rozwijanie postawy dbałości o piękno i poprawność języka. Młodzież napisała test jednokrotnego wyboru. Z pytaniami zmierzyli się następujący uczniowie:
Po sprawdzeniu i przeliczeniu punktów Komisja w składzie: p. M. Wojewoda i p. A. Osowska wyłoniła zwycięzców.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!!!
Agnieszka Osowska
12 grudnia 2014r. w naszej placówce odbyły się eliminacje szkolne do V Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Architekturze Krajobrazu, który odbywa się pod honorowym patronatem Pomorskiego Kuratora Oświaty i Prezydenta Miasta Gdańska.
Hasłem tegorocznego konkursu jest „Miejski ogród z recyklingu”. Zadanie konkursowe składało się z dwóch etapów: testu zamkniętego oraz zadania projektowego polegającego na wykonaniu fragmentu terenu zieleni przy parkingu.
Najlepsze wyniki z testu i zadania praktycznego uzyskali uczniowie:
Będą oni reprezentowali Zespół Szkół CKR w Kamieniu Małym w finale Konkursu, który odbędzie się już 26-27 marca 2015r.
K. Przybyła
Państwowa Inspekcja Pracy Inspektorat Pracy w Zielonej Górze przy współudziale Lubuskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Kalsku zorganizował X Olimpiadę wiedzy o bezpieczeństwie pracy w rolnictwie indywidualnym, której finał odbył się 05 grudnia 2014 roku w Kalsku. Naszą szkołę reprezentowali trzej uczniowie, którzy spełniali wymogi olimpiady czyli mieszkają i prowadzą wspólnie z rodzicami gospodarstwa w województwie lubuskim, a byli to:
Po dwóch testach przeprowadzonych przez organizatorów ogłoszono wyniki olimpiady:
Otrzymali oni cenne nagrody ufundowane przez organizatorów i sponsorów olimpiady. Dodam, że w finale uczestniczyło 46 osób, dlatego serdecznie gratuluję tego sukcesu naszym uczniom i zachęcam innych do czynnego uczestnictwa w kolejnych konkursach i olimpiadach.
24 października 2014 r. odbyły się szkolne eliminacje XXXIX OWiUR, w których wzięło udział 19 uczniów naszej szkoły.
Uczestnicy rywalizowali w 5 blokach tematycznych (agrobiznes, architektura krajobrazu, produkcja roślinna, produkcja zwierzęca oraz żywienie człowieka i gospodarstwo domowe).
Etap szkolny składał się z części pisemnej i praktycznej, w której uczniowie mieli do rozwiązania zadania, sprawdzające ich wiedzę i umiejętności związane z wybranym blokiem tematycznym.
Uczniowie z największą liczbą punktów zakwalifikowali się do eliminacji okręgowych, które odbędą się na wiosnę w Pyrzycach. W kolejnej turze zmagań naszą szkołę będą reprezentowali: Dawid Żmuda- Trzebiatowski, Patryk Rawlik, Marta Rodak, Mariola Laskowska, Marcin Czerniecki, Grzegorz Hanczyn, Czerwoński Beniamin, Justyna Krawczyk, Natalia Sobalska, Jakub Binek, Marcin Mastalerczuk. Gratulujemy uczestnikom i nauczycielom przygotowującym uczniów do olimpiady.
R.W.
Dnia 28 listopada 2014 roku w siedzibie Zachodniopomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach odbył się finał XIII edycji Konkursu Wiedzy Ekologicznej, którego tematem przewodnim był: „Wpływ rolnictwa na środowisko”. Konkurs ten jest realizowany dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych dwóch województw: zachodniopomorskiego i lubuskiego. Nasza szkołę reprezentowali uczniowie klasy III TA Patryk Rawlik i Dawid Żmuda-Trzebiatowski – zostali oni wyłonieni na podstawie etapu szkolnego. Po etapie finałowym okazało się, że Dawid Żmuda-Trzebiatowski zajął XIII – XIV miejsce, a Patryk Rawlik XXVI miejsce. Uczniowie zastali wyróżnieni i otrzymali cenne nagrody książkowe. Ponadto zostali zmotywowani nagrodami i planują w przyszłym roku ponownie dostać się do etapu finałowego. Tego im serdecznie życzę i zapraszam innych uczniów do udziału w tym ciekawym konkursie.
Dariusz Kaniowski
Dnia 25 listopada 2014 roku w siedzibie Oddziału Regionalnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Zielonej Górze odbył się finał konkursu, dotyczącego znajomości zasad BHP w gospodarstwie indywidualnym. Naszą szkołę reprezentowali: Grzegorz Hanczyn – klasa III TA Marcin Mastalerczuk – klasa II TR Marcin Czerniecki – klasa III TK Maciej Butoka – klasa I TA uczniowie ci zostali wyłonieni na drodze eliminacji szkolnych – etap szkolny był pod nadzorem przedstawicieli KRUS i PIP. Po podliczeniu punktów w finale konkursu okazało się, że nasi uczniowie zaprezentowali wysoki poziom wiedzy i osiągnęli następujące rezultaty: 2 miejsce zajął Grzegorz Hanczyn 3 miejsce zajął Marcin Mastalerczuk Gratulujemy uzyskanych wyników i miejsc i zapraszamy w przyszłym roku – konkurs jest cykliczny.
Dariusz Kaniowski
We wrześniu 2014 r. odbyło się podsumowanie konkursu fotograficznego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych województwa lubuskiego pt. „Mam OKO na bezpieczeństwo” w ramach działań prewencyjnych „Bezpieczne wakacje 2014 r.”
Celem konkursu było propagowanie zasad bezpiecznych zachowań wśród młodzieży podczas wypoczynku letniego i kształtowanie świadomości wiktymologicznej młodych ludzi. Przedmiotem konkursu było wykonanie zdjęcia poruszającego tematykę związaną z bezpieczeństwem podczas wakacji.
Komisja konkursowa (przedstawiciele Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp., Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wlkp., Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp., Gabinetu Wojewody Lubuskiego i Fundacji Contra Crimen w Gorzowie Wlkp.) podjęła decyzję o przyznaniu III miejsca Anicie Nieborak, uczennicy klasy IV technikum (architektura krajobrazu), której 10 października Komendant Miejskiej Policji w Gorzowie Wlkp. p. inspektor Jerzy Głąbowski, w obecności p. dyrektora Ryszarda Nowickiego, wręczył pamiątkowy dyplom i nagrodę rzeczową. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
R.W.
27 września 2014 roku, uczniowie II klasy technikum żywienia wraz z opiekunami, wzięli udział w polsko-niemieckim konkursie „Historyczne gotowanie 2014”. Organizatorzy konkursu: Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim, Brandenburgisches Freilichmuseum Altranft oraz Nadleśnictwo Bogdaniec postawili przed uczestnikami konkursu zadanie przygotowania potraw z ziemniaków według receptur z lat 1950-1955 dla 10 osób. Gotowanie odbywało się na wyznaczonych stanowiskach, wyposażonych w kuchnie opalane drewnem. Uczniowie pod czujnym okiem mgr Wioletty Czerwińskiej oraz mgr Kingi Tyrpy przygotowali przystawkę – sałatkę ziemniaczaną, danie główne – gołąbki z farszem ziemniaczanym oraz na deser – tort ziemniaczano-serowy. Każda drużyna musiała wskazać źródło przepisu, a po wykonaniu potrawy opowiedzieć o jej składnikach oraz sposobie wykonania.
Nadrzędnymi celami „Historycznego gotowania” jest działanie na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego terenu pogranicza polsko-niemieckiego, reaktywowanie dawnych tradycji kulinarnych, odkrywanie i poznawanie różnych wymiarów sąsiedztwa, popularyzacja tradycyjnego sposobu przygotowywania posiłków, współpraca w kształceniu zawodowym uczniów, poszerzanie wiedzy na temat historii regionu i tradycji, wymiana doświadczeń i integracja oraz zacieśnianie związków międzynarodowych.
Uczniowie oraz nauczyciele wyszukiwali tradycyjne przepisy na potrawy z ziemniaków, a ich wykonanie uczniowie ćwiczyli na zajęciach praktycznych w szkole.
Po dokładnej ocenie jurorów uczniowie Naszej Szkoły zdobyli II wyróżnienie. Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym reprezentował zespół w składzie: Mariola Laskowska, Bartek Marciniak, Martyna Pokusa, Marta Rodak, Marta Silezin.
Już po raz czwarty nasza szkoła uczestniczyła w konkursie kulinarnym pt.” Zdrowe, smaczne, oryginalne nasze dania regionalne”, prowadzonym pod patronatem Oddziału Terenowego Agencji Rynku Rolnego w Gorzowie Wlkp. Konkurs odbył się w dniu 01 czerwca 2014 r. w Lubuskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Kalsku i był podsumowaniem warsztatów kulinarnych przeprowadzonych w dziesięciu szkołach rolniczych i ponadgimnazjalnych województwa lubuskiego.
Celem tego konkursu, jak co roku, była promocja zdrowego stylu odżywiania, a także upowszechnienie wiedzy na temat potraw regionalnych i tradycyjnych wśród młodego pokolenia. Oceniane były potrawy w poszczególnych kategoriach takich jak: potrawy z mięsa wieprzowego, potrawy z mięsa drobiowego, potrawy jarskie. Oprócz rywalizacji panowała dobra atmosfera, zabawa i wymiana doświadczeń w branży gastronomiczno – kulinarnej.
Ponadto uczestnictwo naszej szkoły w takiej uroczystości, to doskonała okazja do promocji naszej szkoły. Nie obyło się bez nagród, dyplomu uznania. Nasza szkoła zajęła III miejsce
w kategorii potraw jarskich za naleśniki ze szpinakiem panierowane w płatkach migdałowych.
Za pomoc w zorganizowaniu tego przedsięwzięcia dziękuję uczennicom kl. I TŻ (M. Silezin, J. Namińskia, M. Laskowska) oraz wszystkim zaangażowanym.
W. Czerwińska
„Matematyka zawiera w sobie nie tylko prawdę, ale i najwyższe piękno- piękno chłodne i surowe, podobne do piękna rzeźby”- słowa Bertranda Russella towarzyszyły uczestnikom X Powiatowego Konkursu Matematycznego, który odbył się 03 kwietnia 2014 r. w Zespole Szkół im. Mikołaja Kopernika w Witnicy. Do zmagań matematycznych stanęło 15 uczniów, reprezentujących trzy szkoły ponadgimnazjalne z terenu Powiatu Gorzowskiego. Uczestnicy konkursu startowali w dwóch kategoriach-praca indywidualna i praca zespołowa.
Wielkie brawa należą się Annie Kowaliszyn (kl. III TA), która w rywalizacji indywidualnej zajęła III miejsce oraz całej drużynie, w składzie: Sandra Bogacka (kl. II TK), Beniamin Czerwoński (III TK), Anna Kowaliszyn (III TA), Justyna Krawczyk (II TK), Karolina Milka (II TK), która udział w konkursie zakończyła na II miejscu. Nasi uczniowie odnieśli duży sukces, ponieważ w skład pozostałych drużyn wchodzili tegoroczni maturzyści, którzy od dłuższego czasu, przygotowując się do egzaminów, powtarzają cały materiał szkoły średniej a nasi uczniowie wielu zagadnień jeszcze nie omawiali na lekcjach.
Tegoroczna edycja konkursu sprawdzała wiedzę i umiejętności matematyczne, informatyczne i pracę zespołową, z którą nasi uczniowie poradzili sobie znakomicie. Uczestników do konkursu przygotowywał p. Emil Zapisek. Za rok kolejna edycja konkursu i to nasza szkoła będzie gościła uczestników potyczek matematycznych.
R. W.
Diecezjalny finał XXIV Olimpiady Teologii Katolickiej zatytułowanej "Męczennicy XX wieku – świadkowie wiary", odbył się 7 marca w Instytucie Filozoficzno-Teologicznym im. Edyty Stein w Zielonej Górze.
Blisko 30 uczestników, uczniów szkół średnich, podczas eliminacji diecezjalnych zmagało się z pisemnym testem, dotyczącym m.in. męczenników XX wieku, nauczania Jana Pawła II i dokumentów Soboru Watykańskiego II.
Podczas rozdania nagród i dyplomów był obecny bp Stefan Regmunt. – Uczestnictwo w olimpiadzie jest znakiem rozwoju człowieka. Każdy, kto bierze udział w olimpiadzie, może wejść na drogę świętości i tego bardzo serdecznie wam wszystkim życzę – mówił do młodzieży biskup.
Naszą szkołę reprezentowała Martyna Gryko, Katarzyna Śniadała oraz Dawid Żmuda-Trzebiatowski. Opiekunem młodzieży był pan Marek Głowacki.
W piątek 24 stycznia 2014 roku w naszej szkole miał miejsce finał wojewódzki Olimpiady Młodych Producentów Rolnych pod patronatem Związku Młodzieży Wiejskiej. Zespół Szkół CKR w Kamieniu Małym już po raz kolejny gościł uczestników tej olimpiady. Główna jej ideą jest rozwijanie twórczych zainteresowań wśród młodych producentów rolnych, rozbudzanie ambicji doskonalenia zawodowego oraz wymiana doświadczeń z zakresu rolnictwa.
Nasza szkołę reprezentowało 8 uczniów, a byli to:
Patryk Rawlik – klasa II TA
Dawid Żmuda-Trzebiatowski – klasa II TA
Marcin Mastalerczuk – klasa I TR
Patryk Baran – klasa IV TA
Grzegorz Hanczyn – klasa II TA
Jakub Binek – klasa II TA
Katarzyna Śniadała – klasa II TA
Marcin Czerniecki – klasa II TK
Sam przebieg olimpiady to w pierwszej części test egzaminacyjny składający się z 50 pytań, za które można było otrzymać maksymalnie 60 punktów. Po sprawdzeniu testu przez komisję została wytypowana najlepsza 10 uczestników, która zmagała się w części drugiej – w formie ustnych odpowiedzi na losowane kolejno pytania. W tej drugiej części każdy z uczestników losował 4 pytania, za które mógł otrzymać maksymalnie 40 punktów.
Po zsumowaniu obu części – nastąpiło ogłoszenie wyników końcowych olimpiady:
Michał Hładki – rolnik indywidualny z Kamienia Wielkiego
Tomasz Musiał z Zespołu Szkół CKR w Henrykowie
Grzegorz Hanczyn z Zespołu Szkół CKR w Kamieniu Małym
Dawid Żmuda – Trzebiatowski z Zespołu Szkół CKR w Kamieniu Małym
Szymon Stefankowski z Zespołu Szkół CKR w Bobowicku
Ta piątka laureatów będzie reprezentować nasze województwo na finale krajowym, który będzie miał miejsce w dniach 6-7 marca 2014 r na Międzynarodowych Targach Techniki Rolniczej „AGROTECH” w Kielcach. Zwycięzcy zostali nagrodzeni cennymi nagrodami ufundowanymi przez sponsorów i partnerów olimpiady.
Serdecznie gratuluję wszystkim, którzy przystąpili do eliminacji szkolnych, jak i reprezentantom finału wojewódzkiego. Zapraszam do kolejnej edycji już za rok.
Dariusz Kaniowski
W grudniu bieżącego roku szkolnego Samorząd Uczniowski zorganizował "Konkurs świąteczny". Celem konkursu było kultywowanie i podtrzymywanie tradycji związanej ze świętami Bożego Narodzenia, pobudzenie aktywności twórczej, rozwijanie i kształtowanie wyobraźni plastycznej oraz prezentowanie swoich osiągnięć twórczych na forum szkoły. Przedmiotem konkursu były samodzielnie wykonane stroiki świąteczne, kartki świąteczne bądź choinki bożonarodzeniowe. Jury p. R. Winkel i p. E. Kaniowska w szczególności zwracały uwagę na oryginalność kompozycji, estetykę, wykorzystanie materiałów naturalnych, pomysłowość oraz samodzielność wykonania.
Pierwsze miejsce w konkursie zajęła klasa IV TA, II miejsce zajęła klasa III TA natomiast III miejsce ex aequo zajęły klasy II.
Gratulujemy zwycięzcom!
A.K.
KONKURS pt. „POZNAJ SWOJE PRAWA W PRACY”.
Dnia 21 listopada 2013 r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieni Małym został przeprowadzony szkolny etap konkursu z zakresu bhp pt. "Poznaj swoje prawa w pracy". Konkurs odbywał sie pod patronatem Państwowej Inspekcji Pracy Okręgowy Inspektorat Pracy w Zielonej Górze.
Do etapu szkolnego przystąpiło 24 uczniów. Celem tego konkursu było wyłonienie dwóch osób do etapu regionalnego. Awansowali: Mateusz Niemyt kl. III TA i Kamil Stieler kl. II TW. Reprezentowali oni szkołę na etapie regionalnym, który odbył się w Zielonej Górze w dniu 18 grudnia 2013 r.
Celem tego konkursu jest popularyzowanie wiedzy dotyczącej przepisów prawa pracy wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych. W eliminacjach na szczeblu regionalnym uczestniczyło 26 laureatów etapu szkolnego z 13 lubuskich szkół.
Gratuluję uczestnikom tego konkursu i zapraszam do nowych wyzwań konkursowych.
KONKURS KULINARNY KALSK 2013
III OGÓLNOPOLSKI KONKURS WIEDZY
O ARCHITEKTURZE KRAJOBRAZU W GDAÄąÂSKU
OGÓLNOPOLSKI KONKURS WIEDZY O ERGONOMII
I BEZPIECZENSTWIE PRACY W ROLNICTWIE.
Olimpiada Młodych Producentów Rolnych
Po kilkunastu latach przerwy Zarząd Krajowy Związku Młodzieży Wiejskiej ponownie zorganizował Olimpiadę Młodych Producentów Rolnych. W olimpiadzie mogą brać udział producenci rolni oraz uczniowie posiadający lub współgospodarujący w gospodarstwie rolnym ( dodatkowo limit wiekowy uczestników to 17 – 40 lat ).
W naszej szkole w dniu 15 lutego 2013 roku odbył się Finał Wojewódzki Olimpiady.
Do rywalizacji przystąpiło 16 uczniów z naszego województwa (w tym ośmioro uczniów naszej szkoły) – uczestnicy rozpoczęli od testu pisemnego, który wyłonił 10 uczniów, którzy awansowali do etapu ustnego. Etap ustny odbył się przy udziale publiczności i zaproszonych gości. Wśród gości należy wymienić:
- p. Małgorzatę Pałys – Prezes Lubuskiej Izby Rolniczej
- p. Ewę Kwaśniewicz – Dyrektor Lubuskiego Oddziału Regionalnego ARiMR
- p. Jana Świrepo – Wicewojewoda Lubuski
- p. Stanisława Tomczyszyna – członek zarządu województwa lubuskiego
- p. Romualda Gawlika – Dyrektor ARR w Gorzowie Wielkopolskim
- p. Czesława Hładki – Przewodniczący Gorzowskiej Rady Powiatowej LIR
Etap ustny miał na celu wyłonienie 5 najlepszych producentów, którzy będą reprezentować nasze województwo w Finale Krajowym, który odbędzie się w marcu w Kielcach.
Z zadowoleniem informuję, że wśród pięciu laureatów Finału Wojewódzkiego jest trójka naszych uczniów, którzy zajęli miejsca 3 – 5 , a są to ( w kolejności miejsc ): Piotr Dąbrowski kl. IV TA, Dawid Michniewicz kl. IV TR i Michał Socki kl. IV TR.
Należy dodać, że Olimpiada Młodych Producentów Rolnych będzie w naszej szkole gościć co roku, dlatego zachęcam już dziś do udziału naszych uczniów w jej kolejnych edycjach.
Wszystkim uczestnikom i laureatom serdecznie gratuluję.
Konkursy informatyczny
W ZS CKR w Kamieniu Małym 10 stycznia 2013 r. nauczyciel informatyki Włodzimierz Staniszewski zorganizował już po raz trzeci konkurs informatyczny. Wzięli w nim udział uczniowie z rożnych klas. Wszyscy biorący udział w konkursie wylosowali stanowiska i przystąpili do rywalizacji. Pierwsze miejsce zajął Bartosz Sterenczak kl 3Ta, drugie miejsce egzekwo zajęli Dawid Ĺťmuda-Trzebiatowski z klasy 1Ta i Konrad Kowalski kl 1Tw, trzeciemiejsce Katarzyna Śniadała kl 1Ta
Lp. | Klasa |
Imię i Nazwisko |
Miejsce |
1. | 1 TW | Dominik Plutowski | |
2. | 1 TA | Dawid Ĺťmuda-Trzebiatowski |
II
|
3. | 1 TA | Katarzyna Śniadała | III |
4. | 1 TA | Konrad Kowalski | II |
5. | 1 TA | Adrian Kędzior | |
6. | 1 TA | Patryk Rawlik | |
7. | 1 TA | Martyna Gryko | |
8. | 1 TA | Emilia Wysoczańska | |
9. | 1 TA | Błażej Szczepaniak | |
10. | 1 TA | Miłosz Karos | |
11. | 3 TA | Bartek Sterenczak | I |
Konkurs „Bezpieczeństwo i higiena pracy
w indywidualnym gospodarstwie rolnym”
Do tego cyklicznego konkursu przystąpiło w naszej szkole 14 uczniów. W dniu 14 listopada 2012 r odbyły się eliminacje szkolne, które wyłoniły czterech uczniów (w kolejności zdobytych punktów):
W wyniku rywalizacji Piotr Dąbrowski zajął trzecie miejsce indywidualnie.
W punktacji drużynowej nasza szkoła zajęła trzecie miejsce – dodam, że startowało 15 uczniów z czterech szkół naszego województwa.
Gratuluję uczestnikom tego konkursu i zapraszam do uczestnictwa w innych odbywających się na terenie szkoły.
Konkurs Wiedzy Ekologicznej
Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Rolnictwie
Ekologicznym
Akcja "Warto być dobrym"
{youtube}s8Tx6LLZjoM{/youtube}
Szkolny konkurs "z matematyką w tle"
Konkursy z zakresu bezpieczeństwa i ekologii
Wielki sukces ZS CKR w Kamieniu Małym –
I miejsce w Lubuskiem, IV w Polsce
Najaktywniejsze szkoły w województwie lubuskim
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Najlepsze Ĺťyczenia Świąteczne uczniów
I Integracyjne Spotkanie Wiedzy Historycznej
Wyniki Szkolnego Konkursu Ortograficznego
o Tytuł Mistrza Ortografii 2011
Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego
I Ogólnopolski Konkurs Wiedzy
o Architekturze Krajobrazu W Gdańsku
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|