M.W.
Dnia 8 marca 2017 r., po raz kolejny, gościliśmy w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym ekipę ze stacji Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oddział terenowy w Gorzowie Wlkp. W akcję honorowego oddania krwi zaangażowała się spora grupa uczniów i pracowników lecz nie wszyscy tego dnia mieli stu procentową predyspozycję aby ją oddać. Nie poddajemy się! Następnym razem będzie lepiej. Szczytny cel, idea piękna, bowiem jeden dawca może uratować życie dwom biorcom.
Serdecznie dziękuję za udział w akcji honorowym dawcom krwi oraz osobom zaangażowanym, w realizację tego przedsięwzięcia. Do zobaczenia w kolejnej edycji.
25 lutego 2017 uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego wzięli udział w uroczystych obchodach 40-lecia Koła Pszczelarzy w Bogdańcu.
Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w intencji Pszczelarzy. Po jej zakończeniu delegacje z pocztami sztandarowym przeszły do budynku Zespołu Szkół w Bogdańcu, gdzie kolejno:
- prezes Koła Pszczelarzy w Bogdańcu, Nasz absolwent, obecnie słuchacz szkoły policealnej Piotr Kamiński, przedstawił burzliwą historię działalności Koła;
- uroczyście nadano sztandar Kołu Pszczelarzy w Bogdańcu;
- wręczono odznaczenia, medale, statuetki, pamiątkowe dyplomy i upominki.
Na zakończenie uroczystości głos zabrali zaproszeni, znakomici Goście, którym bliski jest temat pszczelarstwa i życzyli Wszystkim członkom Koła Pszczelarskiego w Bogdańcu, kolejnych, wspaniałych jubileuszy.
Akcja SZLACHETNA paczka
Dziękujemy za wielkie serce!!! To ludzie pomagają, nie rzeczy. Twoje prezenty to promień nadziei i impuls do zmiany dla rodzin w potrzebie. SZLACHETNA PACZKA to system pomnażania dobra. To dobro już działa i pomnaża się w tych, którzy przyłączyli się do projektu i wiedzą, że więcej szczęścia jest w dawaniu.
Ks. M. Sarlej
Na przełomie listopada i grudnia 2016 roku wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji pomocy najuboższym „SZLACHETNA paczka”, organizowanej przez Stowarzyszenie Wiosna. Opisywana inicjatywa to ogólnopolski program pomocy ludziom w trudnej sytuacji, łączący w przemyślany sposób tysiące ludzi: wolontariuszy, rodziny w potrzebie, darczyńców i dobroczyńców.
Dzięki ofiarności uczniów udało nam się zgromadzić 8 paczek z żywnością i środkami czystości. We wtorek tj. 6 grudnia przygotowane paczki dostarczyliśmy wolontariuszom z Witnicy, skąd następnie przewieziono je do magazynu w Gorzowie Wielkopolskim.
Takie przedsięwzięcia uczą nie tylko empatii, współpracy, ale przede wszystkim bezinteresowności.
Dziękujemy za zaangażowanie wszystkim darczyńcom otwartym na potrzeby innych
A.K.
Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym, po przeprowadzeniu trzech akcji krwiodawstwa, otrzymał od Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zielonej Górze Certyfikat Szkoły Promującej Honorowe Oddawanie Krwi. W ramach akcji promującej krwiodawstwo zrealizowano również lekcje w ramach programu „Twoja krew, moje życie”, przyczyniając się do uzupełnienia wiedzy uczniów nauczycieli i pracowników na temat Honorowego oddawania krwi i kształtowania pozytywnych postaw społecznych.
Kolejna akcja już w marcu, zapraszamy wszystkich, którzy ukończyli 18 rok życia i spełniają wszystkie wymogi do honorowego oddawania krwi.
R.W.
Dnia 17 listopada 2016r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym po raz kolejny przy współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oddział terenowy w Gorzowie Wlkp odbyła się akcja krwiodawstwa. I tym razem nie zabrakło honorowych dawców krwi.
Akcja ma na celu uświadomienie społeczności szkolnej jak ważną rolę odgrywa krew w funkcjonowaniu organizmu ludzkiego i jak bardzo jest potrzebna dla ludzi schorowanych, którym ratuje i podtrzymuje życie.
Wszystkim dawcom krwi serdecznie dziękuję za udział w akcji i zapraszam do wzięcia udziału w kolejnej edycji.
W. Czerwińska
IX edycji Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym.
W dniach 14-20 listopada 2016 r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym odbył się cykl spotkań w ramach IX edycji Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. Podstawą tego wyjątkowego tygodnia jest współpraca z firmami, organizacjami pozarządowymi i instytucjami państwowymi. Przeprowadzana od kilku lat w naszej szkole akcja, ma za zadanie promować przedsiębiorczość wśród młodzieży przy współpracy z właścicielami oraz pracownikami firm, uczestniczącymi w naszych spotkaniach.
Wydarzenia organizowane przez nauczycieli ZSCKR w Kamieniu Małym, obejmują takie tematy jak: formalne aspekty zakładania działalności gospodarczej, zarządzanie przedsiębiorstwem czy pozyskiwanie środków finansowych na rozwój swojej działalności. W tegorocznej edycji Tygodnia Przedsiębiorczości uczestniczyli uczniowie wszystkich klas technikum, którzy mieli możliwość wysłuchać wypowiedzi przedstawicieli 22 firm. Na spotkania z młodzieżą przybyli właściciele firm prywatnych , gospodarstw rolnych oraz pracownicy banku, PIP, ZUS, KRUS, ARR, OHP. Wszystkim prowadzącym zajęcia dziękujemy za przybycie i poszerzenie wiedzy uczniów, dotyczącej zagadnień związanych z działalnością gospodarczą.
Główną koordynatorką tegorocznej edycji „Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości” była pani R. Naranowicz-Zgierska, którą wspomagały panie W. Czerwińska i H. Stupak. W przyszłym roku szkolnym zostaną ogłoszone wyniki konkursu na najaktywniejszą szkołę, biorącą udział w akcji. Mamy nadzieję, że powtórzymy ubiegłoroczny sukces, zdobywając po raz piąty puchar w konkursie „Otwarta firma. Najaktywniejsza szkoła 2016”.
W połowie września, z okazji Europejskiego Dnia Języków, odbył się w naszej szkole projekt
pt. „Kraje Unii Europejskiej” zorganizowany przez nauczycieli j. niemieckiego i angielskiego. W projekcie uczestniczyły wszystkie klasy, wykonując z dużym zaangażowaniem plakaty na temat wylosowanych przez siebie państw UE. Plakaty ozdobiły korytarze naszej szkoły. Projekt miał na celu poszerzenie wiedzy o krajach Unii Europejskiej.
Organizatorzy dziękują wszystkim uczniom za aktywne uczestnictwo w pracy nad projektem.
Krzeszycka Jesień
18 września 2016 roku tradycyjnie uczestniczyliśmy w XXII Wystawie Rolniczej Krzeszycka Jesień. Nasze stoisko udekorowaliśmy oryginalnymi kompozycjami ze zbóż, kwiatów, ziół, warzyw i owoców. Przedstawiliśmy w Krzeszycach osiągnięcia i sukcesy uczniów oraz ofertę edukacyjną szkoły. Smakowały nasze wypieki: ciasta i chleb na zakwasie.
Zaangażowani uczniowie w organizacji Krzeszyckiej Jesieni to: Przemysław Jaster, Rafał Ciechowicz i Radosław Turek. Opiekę nad młodzieżą sprawowały p. Jadwiga Bochenek, p. Bożena Ożga i p. Ewa Kaniowska.
Ewa Kaniowska
W dniu 18.09 szkoła była reprezentowana na festynie "Jesień w Gliśnie". Zostało zorganizowane stoisko mające na celu promocję szkoły. Organizatorzy wyjazdu dziękują następującym nauczycielom za pomoc w przygotowaniu stoiska:
Martyna Rodziewicz, Marta Wojewoda, Anna Gajewska, Aleksandra Karczmarska,Agnieszka Osowska.
Dziękujemy również uczniom klas żywienia i uczennicy Wiktorii Ciążkowskiej i Alicji Żmijak za pomysłową i aktywną promocję szkoły w czasie festynu.
K. Gniady
P. Dołowy
28 sierpnia 2016 roku nasza szkoła wzięła udział w Dożynkach Powiatowych w Stanowicach. Przedstawiliśmy ofertę edukacyjną szkoły, osiągnięcia i sukcesy naszych uczniów. Stoisko nasze było pełne dekoracji ze zbóż, kwiatów i pachniało ziołami. Cieszyły się powodzeniem nasze potrawy. Szkołę reprezentowali uczniowie: Natalia Czeszejko, Zuzanna Lubczyńska i Albert Kacprzak. Opiekunami młodzieży były p.Helena Stupak, p.Wioletta Czerwińska i p.Ewa Kaniowska.
Ewa Kaniowska
Język angielski w agrobiznesie
Firmy jakie uczniowie klasy 3TA samodzielnie stworzyli w ramach zajęć "język angielski w agrobiznesie". Uczniowie pracowali wykorzystując komputery w pracowni informatycznej szkoły, korzystali również z dowolnych dostępnych narzędzi technologii informacyjnej. Rola nauczyciela była ograniczona do wyznaczania kolejnych etapów tworzenia firmy oraz korekty językowej po każdym etapie wykonanej pracy. Orientacyjny czas potrzebny do stworzenia takiego projektu to około 20 godzin lekcyjnych.
Firmy ZOBACZ
29 maja 2016 r. w Pałacu w Gliśnie odbyły się jubileuszowe XXV Targi Rolnicze "Lubniewice 2016". Ponadto z okazji jubileuszu Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego uhonorował specjalną statuetką instytucje i osoby prywatne od lat współpracujące z nim przy organizacji Targów. Wśród wyróżnionych znalazł się również Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym. Nagroda została odebrana przez dyrektora palcówki Ryszarda Nowickiego. Szkoła od lat prezentuje swoją ofertę edukacyjną podczas Targów Rolniczych. W tym roku nasze stoisko cieszyło się ogromną popularnością dzięki wielu smakołykom, które były przygotowane własnoręcznie przez uczniów (Daria Banaszak, Natalia Ciążkowska, Alicja Olszak) oraz ich opiekunów.
10 maja 2016 r. w Sali Kolumnowej Lubuskiego Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze z inicjatywy Związku Młodzieży Wiejskiej uczestniczyłam z grupą uczniów z naszej szkoły w III Lubuskim Kongresie Młodych Rolników pod nazwą "Innowacyjny Młody Rolnik" .
W Kongresie, który otworzył Rafał Nieżurbida Prezes Stowarzyszenia Lubuski Młody Rolnik uczestniczyli m.in.: Stanisław Tomczyszyn Lubuski Marszałek Województwa Lubuskiego oraz kierownictwo i przedstawiciele wszystkich największych instytucji współpracujących z rolnikami. Lubuski Oddział Regionalny ARiMR reprezentowali Andrzej Trzop Kierownik BDSPB i Dominik Sporny - Z-ca Kierownika BDSPB.
III Lubuski Kongres Młodych Rolników został skierowany do młodych producentów rolnych i miał na celu wymianę doświadczeń i nawiązanie kontaktów branżowych. Podczas spotkania uczestnicy mogli pogłębić wiedzę z zakresu WPR oraz nowego PROW 2014 - 2020, zapoznać się z nowymi możliwościami, jakie dają mechanizmy wspólnotowe a także podyskutować z zaproszonymi gośćmi.
Helena Stupak
W dniu 08 kwietnia 2016 r. w gimnazjum im. Marka Kotańskiego w Góralicach odbyły się XIII Targi Szkół Ponadgimnazjalnych. Nie mogło tam zabraknąć naszego Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym. W tym roku szkołę reprezentowała pani v-ce Dyrektor R. Winkel, W.Czerwińska wraz z uczniami klas pierwszych: M. Czeszejko I TA, A. Grygorczyn I TK, M.Filipowicz I TR, N. Niesłuchowska I TŻ. Z zaangażowaniem promowaliśmy nasze kierunki kształcenia. Odwiedzający nasze stoisko mogli zapytać o ofertę edukacyjną, zasięgnąć opinii o szkole, internacie, dodatkowych zajęciach oraz skosztować słodkości , które zostały wcześniej przygotowane. Mamy nadzieję, że pomogliśmy uczniom klas III gimnazjum w podjęciu tak ważnej decyzji i zachęciliśmy ich do wstąpienia w progi naszej szkoły.
W. Czerwińska
Dnia 17 marca 2016 r. po raz drugi udało się zorganizować i przeprowadzić w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym akcję oddania krwi na rzecz osób przewlekle chorych, po wypadkach oraz potrzebujących.
Po wypełnieniu szczegółowej dokumentacji i wstępnych badaniach lekarskich krew oddać mogło tylko 16 osób. Bakterie, wirusy czyhające na nas w powietrzu dały znak o swoim istnieniu i mimo wielu chętnych stanęło na liczbie 16. Ale nie poddajemy się i czekamy na następną taką akcję.
W imieniu Wojewódzkiej Stacji Krwiodawstwa jak i własnym zachęcam do honorowego oddawania krwi i pragnę podziękować osobom zaangażowanym w przeprowadzenie tak szlachetnej akcji w naszej szkole.
W. Czerwińska
Kariera zawodowa człowieka budowana jest latami, a najlepszym fundamentem do tego jest odpowiednie wykształcenie dlatego w dniach : 01-02 marca 2016 r Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym brał udział w XIV edycji Targów Edukacyjnych „ABSOLWENT 2016”. Targi skierowane były do osób, które właśnie planują swoją drogę edukacyjną lub zawodową, czyli uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Dla odwiedzających była to doskonała okazja do zapoznania się z aktualną ofertą edukacyjną naszej szkoły na nowy rok szkolny 2016/2017 a także ofertami na rynku pracy.
Naszą szkołę godnie reprezentowali przedstawiciele klas: III technikum żywienia i usług gastronomicznych oraz IV technikum architektury krajobrazu wraz z opiekunami.
W. Czerwińska
K R W I O D A W S T W O
08 grudnia 2015 r. po raz pierwszy w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym została zorganizowana akcja honorowego oddania krwi. Chętnych , jak na pierwszy raz była spora grupa osób. Jednak okazuje się, że nie wszyscy chętni mogą ją oddać. Kolejny raz będzie lepszy!
Pełny szacunek i uznanie dla wszystkich osób, które krew oddały.
Zapraszam do kolejnej akcji już za trzy miesiące.
W. Czerwińska
W dniach od 16 do 22 listopada 2015 r. po raz ósmy zorganizowany został w Polsce Światowy Tydzień Przedsiębiorczości pod patronatem Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości, obchodzony jednocześnie w 143 krajach świata. Nie zabrakło zaangażowania w tym tygodniu Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym.
Celem Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości jest stworzenie środowiska społecznego, które aktywnie wspiera przedsiębiorcze postawy i inicjatywy młodych ludzi.
Tydzień ten mijał w module pod hasłem: „Biznes przy tablicy”. Odwiedziła naszą szkołę spora liczba zaproszonych gości, prywatnych przedsiębiorców, pracowników różnych branż i instytucji , którzy zapoznali młodzież z tematyką pozyskania finansów dla działalności gospodarczej, etyką, marketingiem a także zarządzaniem zasobami ludzkimi. Dla przedsiębiorców, to wspaniała okazja do promocji oraz nawiązania nowych kontaktów w środowisku lokalnym. Natomiast młodzież miała możliwość wzbogacania swojej oferty edukacyjnej o ciekawe zajęcia oraz wycieczki dydaktyczne przygotowujące ich do dalszej ścieżki edukacyjnej i zawodowej. Dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w pomoc zrealizowania tego przedsięwzięcia.
Wioletta Czerwińska
21.10.2015 r. w I Liceum Ogólnokształcącym w Gorzowie Wielkopolskim odbyło się uroczyste wręczenie Stypendium Prezesa Rady Ministrów. Otrzymał je między innymi uczeń Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym- Maciej Butoka, który w poprzednim roku szkolnym uzyskał najwyższą średnią ocen w szkole 5,45. Wojewoda Lubuski Pani Katarzyna Osos złożyła w wszystkim stypendystom gratulacje, życzenia dalszych sukcesów oraz wręczyła dokumenty potwierdzające uzyskanie tego zaszczytnego tytułu.
W dniach 2 - 3 października 2015 roku nasza szkoła uczestniczyła w Pikniku Szkół Rolniczych prowadzonych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Jabłoniu w województwie lubelskim. Mottem spotkania było : „Rolnictwo ekologiczne i produkty rolne wysokiej jakości przyszłością polskiej wsi –PROW 2014- 2020”. Naszą szkołę reprezentował Pan Dyrektor Ryszard Nowicki, uczniowie klasy IV TAW : Emilia Wysoczańska, Joanna Jańczak, Grzegorz Hanczyn i Kamil Stieler oraz nauczyciel i opiekun grupy Ewa Kaniowska. Na naszym stoisku znalazły się produkty tradycyjne i regionalne: miód nadnotecki, papierówka w syropie, szarlotka landsberska, kapusta kwaszona nadnotecka, ogórki kiszone nadnoteckie, chleb wieloziarnisty na zakwasie oraz wędzone kiełbaski i szynka, podpiwek i kwas chlebowy. Oczywiście nie zabrakło dekoracji jesiennych naszego stoiska. Piknik był jednocześnie dobrą promocją naszej szkoły i Ziemi Lubuskiej .
Składamy podziękowania sponsorom, którzy wzbogacili nasze stoisko we własne produkty:
Wieńczysława Piórkowska- szarlotka landsberska
Wiesław Dudek- miód wielokwiatowy łąkowy z Doliny Noteci
Henryk Sondej- kapusta kwaszona nadnotecka, ogórki kiszone nadnoteckie
Leokadia Wołoszczuk- papierówka w syropie
Ryszard Kapica- chleb ze starego pieca
Browar Witnica-piwo witnickie, podpiwek i kwas chlebowy
Zespól Szkół Ogrodniczych w Gorzowie Wlkp. –jabłka landsberskie
Paweł Kamiński-miód nektarowo- spadziowy
Wróciliśmy z pikniku zmęczeni, ale bogatsi o nowe doświadczenia, nawiązaliśmy nowe kontakty, spotkaliśmy znajomych ze szkół rolniczych, mieliśmy okazję podziwiać piękno Ziemi Lubelskiej. Dziękuję za pomoc w przygotowaniu do wyjazdu na piknik: Pani Dyrektor Renacie Winkel, p.Wioletcie Czerwińskiej, p. Jadwidze Bochenek, P. Marcie Jarzyńskiej, p. Martynie Rodziewicz, p. Dariuszowi Kaniowskiemu.
Ewa Kaniowska
W dniach 16-23 października 2015 r., odbywały się ogólnopolskie obchody Tygodnia Dobrego Chleba i Zdrowego Stylu Życia w Szkole. W Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym odbyła się już piąta edycja tego święta.
Rozpoczęliśmy tradycyjnie od dekoracji szkoły, wykonania tablic informacyjnych, plakatów, gazetek tematycznych oraz poinformowania uczniów o planowanych na ten czas działaniach. Wszystkie klasy rozmawiały o zaletach chleba żytniego, sposobach jego wypieku oraz higienicznym trybie życia.
20 października, późnym popołudniem, uczniowie Technikum Żywienia wyruszyli do Piekarni państwa Wojtkowiak w Bogdańcu, by uczestniczyć w pełnym cyklu produkcyjnym chleba przygotowywanego na naturalnym zakwasie.
22 października odbyło się spotkanie z panią dietetyk mgr inż. Agnieszką Sikorską, która zapoznała uczniów z nową piramidą żywieniową, u podstawy której znajduje się ruch i zdrowy styl życia.
23 października przygotowaliśmy wielki finał Tygodnia Dobrego Chleba i Zdrowego Stylu Życia w Szkole. Na uroczystość przybyli znakomici goście: Dyrektor Agencji Rynku Rolnego w Gorzowie Wielkopolskim, pan Leopold Owsiak wraz z wicedyrektorem Marianem Dąbrowskim oraz panią Barbarą Białek - głównym specjalistą w Sekcji Informacji i Promocji, wicestarosta powiatu gorzowskiego, pan Marcin Cyganiak, radny powiatu gorzowskiego, pan Czesław Hładki, sołtys Kamienia Małego, pani Maria Drewniak oraz przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich, pani Czesława Bocheńska.
Punktem kulminacyjnym tego dnia było ogłoszenie zwycięzców konkursu kulinarnego na „Zdrowy chleb domowy”. Do konkursu zgłoszono 11 chlebów, a komisja składająca się z zaproszonych gości oraz Dyrektora ZSCKR, pana Ryszarda Nowickiego, Wicedyrektora ZSCKR, pani Renaty Winkel i nauczycielki przedmiotów zawodowych, pani Ewy Kaniowskiej brała pod uwagę walory smakowe, składniki oraz wygląd. Smaczne obrady przyniosły rozstrzygnięcie konkursu:
I miejsce Dawid Żmuda-Trzebiatowski kl. IV Technikum Agrobiznesu
II miejsce Kacper Szarzyński kl. IV Technikum Architektury Krajobrazu
III miejsce Grzegorz Hanczyn kl. IV Technikum Agrobiznesu.
Cenne nagrody w konkursie ufundowała Agencja Rynku Rolnego w Gorzowie Wielkopolskim, a wręczał je dyrektor ARR wraz z panią Barbarą Białek.
Po wręczeniu nagród rozpoczęło się jesienne śniadanie z chlebem na zakwasie.
Suto zastawione stoły zachęcały do degustacji chleba żytniego oraz zdrowych dodatków: past łososiowej, twarogowej, jajecznej, ogórków kiszonych, konserwowych, powideł śliwkowych, ciasteczek zbożowych, owsianych i kokosowych. W śniadaniu brała udział cała społeczność szkolna, która doceniła niepowtarzalne smaki wypieków, oryginalne dekoracje, a przede wszystkim znaczenie wspólnego spożywania posiłku.
Tydzień Chleba się zakończył, a My dalej świętujemy…
28 października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w lekcji muzealnej „Od ziarenka do bochenka” organizowanej przez muzeum Zagroda Młyńska w Bogdańcu. Dowiedzieli się z niej, jak krok po kroku powstaje chleb, który nasze babcie piekły w domu, a lekcja zakończyła się pokazem wypieku chleba w tradycyjnym piecu chlebowym.
Przed nami jeszcze lekcje wychowania fizycznego prowadzone przez instruktorów fitness.
30 września 2015 roku uczniowie Emilia Wysoczańska i Kamil Stieler wraz z opiekunami :panią Ewą Kaniowską oraz panią Heleną Stupak reprezentowały naszą szkołę w Powiatowym Święcie Plonów w Santocznie . W konkursie organizowanym przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego na temat bezpiecznej pracy w rolnictwie Kamil ( obecnie uczeń klasy IV TW ) zajął I miejsce i otrzymał cenną nagrodę rzeczową .
H. Stupak
21.09.2015 r. odbył się II Lubuski Sejmik Młodzieżowy w Urzędzie Marszałkowskim w Zielonej Górze. Hasłem tegorocznego spotkania było „Jednostka nie zerem, a siłą. Trzeba tylko chcieć”. Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym był jednym z reprezentantów powiatu gorzowskiego. Delegatami szkoły byli: Jakub Majder (III TŻ), Marcin Mastalerczuk (III TR) i Agata Wachowiak (III TŻ). Spotkanie składało się z dwóch części. Pierwszą z nich była prezentacją marszałek Elżbiety Polak na temat kompetencji Zarządu Województwa Lubuskiego. W drugiej części obrad aktywny udział brali już młodzi radni, którzy zostali podzieleni na 5 klubów sejmikowych. W „Klubie Żółtych”, będącym pod opieką wicemarszałka Stanisława Tomczyszyna, zasiadła między innymi reprezentantka ZS CKR w Kamieniu Małym Agata Wachowiak. Każda grupa przygotowywała argumenty popierające lub odrzucające tezę „25 lat wolności: Jednostka nie zerem lecz siłą – wystarczy tylko chcieć”. Obrady były trudne i burzliwe. Głównym celem spotkania było przybliżenie młodzieży idei samorządności i postaw obywatelskich oraz wskazanie możliwości wspierania inicjatyw edukacyjnych w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Na koniec organizatorzy wręczyli uczestnikom ciekawe upominki.
Anna Gajewska
20 września uczniowie Naszej Szkoły uczestniczyli w kolejnej edycji targów rolniczych, które odbywają się corocznie pod patronatem Lubuskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Kalsku. Wystawcy prezentowali zdrową żywność wysokiej jakości, rękodzieło ludowe, artykuły ogrodniczo-pszczelarskie, a specjaliści LODR oferowali swoją pomoc i fachowe doradztwo. Kolorowe, oryginalnie udekorowane stoisko Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego zachęcało do zapoznania się z ofertą edukacyjną Naszej Szkoły. Dodatkową atrakcją były smaczne ciasteczka.
13 września 2015 roku tradycyjnie od wielu lat wybraliśmy się do Krzeszyc na uroczystości dożynkowe w ramach imprezy „Krzeszycka Jesień”. Przygotowaliśmy stoisko łącznie z ARR. Nie zabrakło dekoracji z kwiatów żywych i suszonych, warzyw i owoców. Przygotowaliśmy potrawy pod okiem Janiny Kucharskiej, Jadwigi Bochenek i Ewy Kaniowskiej. Dużym zaangażowaniem na dożynkach wykazali się uczniowie z klasy ITA: Przemysław Jaster, Rafał Ciechowicz, Bartłomiej Nazwalski, Radosław Turek oraz Marcin Czerniecki z klasy IVTK. W nagrodę za zapał i pracę uczniowie z pierwszej klasy mają zapewnione na stałe miejsce na Jesieni Krzeszyckiej do końca nauki w szkole, co ich bardzo ucieszyło.
Dodam jeszcze, że ta grupa uczniów jest mieszkańcami Ziemi Krzeszyckiej. Nasze potrawy smakowały, a dekoracje podobały się odwiedzającym.
Dekoracje zostały wykonane pod kierunkiem P. Jadwigi Bochenek, Ewy Kaniowskiej i Piotra Dołowego.
Czas dożynek w wielu miejscach oznacza koniec prac polowych i zasłużony odpoczynek, uczniom przypomina, że kończą się wakacje i trzeba wracać do szkoły. Nasi Uczniowie rozpoczęli rok szkolny już 29 sierpnia od udziału w Dożynkach Gminnych, które odbywały się w Białczu. Prezentowaliśmy w Białczu nasze sukcesy oraz ofertę edukacyjna szkoły. Nasze stoisko wyróżniało się spośród innych oryginalnymi, kolorowymi i efektownymi dekoracjami. Tych, których nie zachęcały dekoracje, kusiły zapachem i wyglądem nadziewane ziemniaki, ciasto ze śliwkami i przepyszny chleb przygotowane przez p. Ewę Kaniowską i p. Janinę Kucharską.
Pierwsze spotkanie miłośników książek, skupionych wokół szkolnego Dyskusyjnego Klubu Książki, odbyło się 04 grudnia 2014 roku, w siedzibie Biblioteki Miejskiej w Witnicy – odział w Kamieniu Małym. Z zasadami panującymi na spotkaniach DKK zapoznała nas pani Mariola Kowalewska – bibliotekarka, nauczycielka, miłośniczka książek, pasjonatka, która również prowadziła całe spotkanie. W spotkaniu uczestniczyły Sandra Bogacka, Joanna Jańczak, Kasia Śniadała oraz Marta Wojewoda.
Czytelniczki wyraziły opinie na temat przeczytanych książek oraz swoich upodobań czytelniczych. Wszystkie przeczytały „Oddział otwarty” Barbary Rosiek, a część również „Bóg, kasa i rock'n'roll” Szymona Hołowni i Marcina Prokopa.
Nasze wrażenia były podobne, stwierdziłyśmy, że bez znajomości wcześniejszej, pierwszej, najgłośniejszej książki Barbary Rosiek „Pamiętnik narkomanki”, ta byłaby nieczytelna. Uznałyśmy również, że książka jest pewną formą terapii autorki, po traumatycznym okresie dojrzewania, kolejnym rozliczeniem się z przeszłością, podręcznikiem dla osób uzależnionych jak poradzić sobie z nałogiem i jak żyć normalnie będąc „czystym”.
Książka Szymona Hołowni i Marcina Prokopa zniechęciła nas formą - luźna rozmowa na temat bardzo ważnych, egzystencjalnych problemów współczesnego świata. Pojawił się też głos, że książka porusza zbyt poważne tematy dla współczesnej młodzieży.
Pozostały czas, przy herbacie i dobrym ciastku, upłynął nam na wymienianiu się wrażeniami i opiniami na temat książek, które warto przeczytać. Nowe książki z DKK już niedługo w bibliotece, a spotkanie czytelniczek w lutym. Zapraszamy
18 grudnia 2014 roku, na łamach Gazety Lubuskiej ukazał się wywiad z dyrektorem Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym, panem Ryszardem Nowickim.
Oto jego treść:
W Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym przybywa uczniów. W porównaniu do roku poprzedniego, jest ich o 20 więcej. Absolwenci szkoły zostaną m. in. dyplomowanymi rolnikami i weterynarzami.
O tym, że odnawialne źródła energii stały się ważne dla nowoczesnego rolnictwa, wiedzą wszyscy. Dlatego też dyrekcja placówki zdecydowała się na to, żeby absolwenci szkoły stali się specjalistami w tym kierunku.
- Ta specjalizacja da naszym uczniom kolejne możliwości. Już teraz możemy pochwalić się bogatą i nowoczesną bazą dydaktyczną – wyjaśnia dyr. Ryszard Nowicki.
Szkoła cieszy się dużą renomą nie tylko w okolicy, ale też w odległych miastach naszego województwa i nie tylko. Mamy uczniów z Kargowej, czyli południowej części lubuskiego, a nawet z województwa zachodniopomorskiego-wylicza Nowicki. Dlaczego tak wielu uczniów decyduje się właśnie na tę szkołę? Szkoła ściśle współpracuje z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi i uruchomiła właśnie kursy kwalifikacji zawodowych. - Bardzo ważne jest to, że dysponujemy nowoczesnym sprzętem. Wielu z nich nie ma nawet w profesjonalnych klinikach weterynaryjnych. Wciąż będziemy inwestować w taki sprzęt – mówi Nowicki.
12 grudnia 2014 r. w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorzowie Wlkp. odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów Stypendystom Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Edukacji Narodowej z województwa lubuskiego. Wśród tegorocznych stypendystów znalazła się Katarzyna Śniadała uczennica klasy trzeciej technikum, która w ubiegłym roku szkolnym uzyskała najwyższą średnią ocen w naszej szkole.
Uroczystość rozpoczęła się występem zespołu Muzyki Dawnej „Flanto Dolce” z Gimnazjum nr 1 w Drezdenku. Młodzi muzycy mają na swoim koncie ponad 100 koncertów, na których, w stylowych strojach, prezentują muzykę renesansu i baroku.
Po krótkiej części artystycznej głos zabrał Wojewoda Lubuski pan Jerzy Ostrouch, który pogratulował stypendystom sukcesów oraz wręczył wyróżnionym uczniom pamiątkowe dyplomy. Do gratulacji i życzeń przyłączyły się Lubuski Kurator Oświaty pani Bogna Ferensztajn oraz Posłanka na Sejm RP pani Krystyna Sibińska. Tegoroczną uroczystość zakończyło wspólne zdjęcie wszystkich 117 młodych, zdolnych uczniów z szkół ponadgimnazjalnych województwa lubuskiego.
W dniach 17 – 21 listopada po raz kolejny odbył się w naszej szkole Tydzień Przedsiębiorczości. W spotkaniach brali udział uczniowie wszystkich klas. Zaprosiliśmy do współpracy 18 firm, instytucji i osób prywatnych. W ramach tego tygodnia odbyły się również dwie wycieczki – do banku SGB i do Agromy. Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy pomogli mi w organizacji, oraz nauczycielom, na których lekcjach odbywały się spotkania.
Renata Naranowicz
Dnia 14.11.2014 r. uczennice: M. Laskowska i S. Bogacka wrazze szkolnymi koordynatorami projektu„Światowy Tydzień Przedsiębiorczości 2013 – Otwarta Firma „BIZNES PRZY TABLICY” uczestniczyły w podsumowaniu X edycji , które odbyło się w Sali Odczytowej Centralnej Biblioteki Rolniczej w Warszawie.
Po raz kolejny jesteśmy w zaszczytnym gronie 10 szkół ponadgimnazjalnych w kraju wyróżnionych za owocną pracę , zaangażowanie w popularyzacji idei przedsiębiorczości wśród młodego pokolenia.
Wyjazd do stolicy połączony został ze zwiedzaniem paru ciekawych miejsc.
W. Czerwińska
W bieżącym roku szkolnym klasa III technikum agrobiznesu wyjeżdża na zajęcia praktyczne do różnych instytucji związanych z agrobiznesem. We wrześniu i w październiku zajęcia praktyczne odbywały się w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a w listopadzie i w grudniu w Agencji Rynku Rolnego w Gorzowie Wlkp. W styczniu planowane są wyjazdy do Ośrodka Doradztwa Rolniczego – do oddziału w Gorzowie Wlkp. Dzięki tym zajęciom młodzież naszej szkoły może poznać działalność różnych instytucji związanych w rolnictwem oraz pozyskać umiejętności praktyczne w swoim zawodzie.
Renata Naranowicz
Uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym, kolejny, czwarty już raz, przeprowadzili na terenie szkoły ogólnopolską akcję „Tydzień dobrego chleba i zdrowego stylu życia”. Rozpoczęliśmy 16 października od zaprezentowania w formie gazetek przygotowanych przez panią Agnieszkę Osowską oraz Martę Wojewodę, na temat zalet dobrego chleba, jego właściwości oraz zdjęć z ubiegłorocznego finału Tygodnia dobrego chleba w szkole.
Wszyscy uczniowie wzięli udział w prelekcji szkolnej pielęgniarki Lucyny Targońskiej na temat dobrego odżywiania i zdrowego stylu życia. Tą samą tematykę poruszali na lekcjach wszyscy wychowawcy, nauczyciele przedmiotów zawodowych oraz nauczyciele wychowania fizycznego. Uczniowie klasy I Technikum Żywienia wraz z nauczycielem technologii żywienia – panią Wiolettą Czerwińską, odwiedzili piekarnię pana Dariusza Guziałka w Jeninie. Jej właściciel pokazał uczniom wnętrze piekarni, sprzęt do wypieku chleba oraz omówił dokładnie technologię produkcji chleba. W ramach zajęć praktycznych, uczniowie klasy II Technikum Żywienia pod opieką pani Kingi Tyrpy, upiekli różne rodzaje chleba żytniego na zakwasie wg tradycyjnej receptury.
Kolejnym etapem obchodów Tygodnia dobrego chleba w szkole, była wizyta III klasy Technikum Architektury Krajobrazu oraz Weterynarii, z opiekunem – panią Martyną Rodziewicz, w Młynie Gospodarczym w Słońsku. Młyn powstał ok. 120 lat temu i napędzany był turbiną wodną. Obecnie zgromadzone są w nim unikatowe eksponaty związane z tradycyjnym wytwarzaniem mąki oraz tradycyjnego chleba.
Najbardziej oczekiwanym dniem był finał obchodów Tygodnia dobrego chleba i zdrowego stylu życia. Przygotowania rozpoczęliśmy dzień wcześniej. Dekoracją auli zajęła się pani Ewa Kaniowska. Już od rana w szkole unosił się zapach świeżo upieczonego chleba. Uczniowie Technikum Żywienia przygotowali zdrowe, kolorowe, smaczne i apetyczne kanapki. Na pięknie udekorowanych stołach znalazły się: chleb żytni na zakwasie z dynia, słonecznikiem, żurawiną, suszonymi pomidorami, ciastka z bakaliami i ziarnami, rogaliki drożdżowe, babeczki, trzy rodzaje smalcu oraz kiszone ogórki. Spotkanie rozpoczęliśmy od prezentacji osiągnięć gościa specjalnego, słuchacza szkoły dla dorosłych, pana Ryszarda Kapicy, piekarza z zamiłowania. Pan Kapica omówił dokładnie technologię wytwarzania tradycyjnego chleba, zaprezentował nagrody i dyplomy, które zdobył za swoje wyroby. Na koniec spotkania poczęstował Wszystkich zebranych swoimi wypiekami oraz przepysznym domowym smalcem.
Dyrektor szkoły, pan Ryszard Nowicki, podkreślił znaczenie żytniego chleba w życiu człowieka oraz rangę święta Tygodnia dobrego chleba i zdrowego stylu życia w kalendarzu imprez szkolnych. Pan Romuald Gawlik dyrektor Oddziału Terenowego Agencji Rynku Rolnego w Gorzowie Wielkopolskim, przyjaciel szkoły, przyjechał do nas z pięknym prezentem – moździerzem i wspominał smak chleba lat dziecinnych. Zachęcał też wszystkich zebranych do uczynienia z tradycji wypieku chleba sposobu na życie lub własny biznes. Maria Drewniak, sołtys Kamienia Małego, podziękowała za zaproszenie i wyraziła podziw dla uczniów i nauczycieli szkoły, którzy podjęli trud zorganizowania święta chleba w szkole oraz jego upieczenia wg tradycyjnych receptur. Pan Czesław Hładki życzył Wszystkim smacznego i zawsze dobrego chleba.
Część oficjalną obchodów zakończyła degustacja przygotowana dla uczniów oraz pracowników szkoły. Przy pięknie udekorowanych i suto zastawionych stołach rozmawialiśmy o pomysłach na kolejne obchody Tygodnia dobrego chleba w naszej szkole – na pewno Was zaskoczymy.
Składam serdeczne podziękowania wszystkim uczniom i nauczycielom zaangażowanym w przygotowanie obchodów Tygodnia dobrego chleba i zdrowego stylu życia w szkole.
Marta Wojewoda
W dniach 11-12 października 2014 r. nasza szkoła uczestniczyła w ważnym wydarzeniu organizowanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Pułtusku pt. „Promocja projektów w ramach podejścia Leader; współpraca szkół rolniczych i LGD- uroczystości dożynkowe wydarzenie kulturalne regionu”. Imprezę objął patronatem Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi pan Marek Sawicki. Nadrzędnym celem spotkania w Pułtusku jest integracja szkól rolniczych, prezentacja ich dorobku oraz promocja regionów, z których pochodzą uczestnicy. W trakcie niedzielnego spotkania rozstrzygnięto również dwa konkursy, fotograficzny oraz na najładniejszy wieniec dożynkowy. Zdjęcie wykonane przez ucznia klasy drugiej technikum Eryka Smętkowskiego zostało wyróżnione i nagrodzone w konkursie fotograficznym pt. „LGD a obszary wiejskie”. Nasz wyjazd poprzedzony był ciężką pracą, przygotowaliśmy różnorodne dekoracje jesienne ze zbóż, kwiatów i liści zgodnie z tematem przewodnim spotkania. W trakcie dożynek , licznie zgromadzonym gościom i uczestnikom, serwowaliśmy potrawy sporządzone przez naszych uczniów: pieczone pierożki z kapustą, chleb ze smalcem, słodkie ciastka oraz kwas chlebowy- produkt regionalny witnickiego browaru. Nasze stoisko odwiedził podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi pan Tadeusz Nalewajk. W tegorocznym wydarzeniu szkołę reprezentowali Dyrektor szkoły pan Ryszard Nowicki, uczniowie Martyna Pokusa, Marcin Mastalerczuk, Eryk Smętkowski oraz nauczyciele Wioletta Czerwińska i Ewa Kaniowska. uczestnikom dopisywała piękna pogoda oraz doskonałe humory a oprawę artystyczną zapewnił Ivan Komarenko, który był gwiazdą wieczoru.
Ewa Kaniowska
14 września 2014 roku Nasza Szkoła wzięła udział w XX Jubileuszowej Wystawie Rolniczej „Krzeszycka Jesień”. Tradycyjnie nasze stoisko było pełne dekoracji ze świeżych kwiatów i suszonych roślin. Jak się później okazało było stoiskiem bardzo atrakcyjnym wizualnie dla zwiedzających, gdyż zajęliśmy drugie miejsce w konkursie „Najpiękniejsze stoisko wystawy”. Na wystawie prezentowały się wioski z gminy Krzeszyce, co umożliwiało obejrzenie bogactw natury z tego roku. Pogoda wszystkim sprzyjała i miała na pewno istotny wpływ na liczne tłumy zwiedzających.
Odwiedziło nas wielu absolwentów szkoły i mieszkańców Ziemi Krzeszyckiej. Uroczystości są doskonałą promocją szkoły w środowisku lokalnym, miejscem nawiązywania nowych kontaktów i zacieśnianiem współpracy z instytucjami związanymi
z rolnictwem.
Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy III technikum weterynarii: Joanna Jańczak i Emilia Wysoczańska. Opiekunkami młodzieży były p. Jadwiga Bochenek i p. Ewa Kaniowska.
Ewa Kaniowska
7 września 2014 r. zakończyliśmy korowód dożynkowy udziałem w Dożynkach Wiejskich w Kamieniu Małym. Społeczność szkolna bardzo chętnie włączyła się w przygotowanie całej uroczystości. Nauczyciele wspomogli organizację własnymi wypiekami (ciasta i chleb), a uczniowie przygotowaniem części artystycznej. Wszyscy mieszkańcy Kamienia Małego mogli zobaczyć puchary i nagrody zdobyte przez szkołę na stoisku Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego.
Uwagę przyciągały piękne statuetki, dyplomy i zdjęcia, na których mieszkańcy Sołectwa mogli zobaczyć siebie i swoich znajomych. Spotkania takie sprzyjają integracji, lepszemu poznaniu i zrozumieniu wzajemnych potrzeb mieszkańców wsi oraz uczniów.
Na zabawie Wszyscy bawili się doskonale, a pomysły na dalsze, wspólne działania będziemy realizowali już niedługo
31 sierpnia 2014 r. braliśmy udział w Dożynkach Powiatowych, które odbyły się na terenie Gminy Deszczno, w Maszewie. Dożynki połączone były z Świętem Pieczonego Kurczaka. Mimo ulewnego deszczu, humory dopisywały. Pogoda nie zniechęciła też gości licznie odwiedzających Nasze Stoisko. Wszystkich częstowaliśmy słodkim co nieco oraz pysznymi jabłkami.
Tradycyjnie, pod koniec okresu żniw, Nasza Szkoła brała udział w Dożynkach – święcie plonów połączonych z obrzędami dziękczynnymi za zakończenie żniw i prac polowych.
24 sierpnia 2014 r. uczestniczyliśmy w Dożynkach Gminnych organizowanych w Witnicy. Po uroczystej Mszy św., korowód dożynkowy przeszedł ulicami miasta do Parku Drogowskazów, gdzie na placu dożynkowym, wśród wielu innych, Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym, miał swoje stoisko. Wyróżniało się ono spośród innych oryginalnymi dekoracjami przygotowanymi przez mgr Martynę Rodziewicz.
Uczniowie i nauczyciele biorący udział w Dożynkach godnie reprezentowali szkołę i wyczerpująco odpowiadali na liczne pytania dotyczące jej oferty.
Już po raz drugi ZESPÓŁ SZKÓŁ CENTRUM KSZTAŁCENIA ROLNICZEGO W KAMIENIU MAŁYM znalazł się w gronie 10 szkół wyróżnionych w projekcie ŚWIATOWY TYDZIEŃ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI 2013 - OTWARTA FIRMA „ BIZNES PRZY TABLICY ”. W całej Polsce uczestniczyło 238 szkół ponadgimnazjalnych. Uroczyste wręczenie statuetek odbędzie się w październiku 2014 roku, przy okazji ogłoszenia kolejnej edycji projektu na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, na którą wybierzemy się z uczniami.
Szkolni koordynatorzy: Wioletta Czerwińska i Helena Stupak
W dniach : 04 Marca, 28 Marca i 3 Kwietnia 2014 roku uczniowie ZSCKR w Kamieniu Małym brali udział w "Targach Edukacyjnych 2014". Targi odbywały się w Gorzowie Wlkp, Publicznym Gimnazjum w Góralicach oraz Publicznym Gimnazjum w Dębnie.
Celem targów było promowanie naszej szkoły, zapoznanie młodzieży gimnazjalnej z możliwościami planowania, kształcenia i rozwoju ścieżki edukacyjno zawodowej a także przedstawienie oferty edukacyjnej ZSCKR w Kamieniu Małym na rok szkolny 2014/2015.
Naszą szkołę godnie reprezentowali przedstawiciele klas : III Technikum agrobiznesu, I Technikum żywienia i usług gastronomicznych oraz I Technikum rolniczego wraz z opiekunem.
W. Czerwińska
W dniu 11 grudnia 2013 r. młodzież klas IV brała udział w „Mikołajkowych Targach Edukacji, Turystyki i Pracy” w Państwowej Szkole Zawodowej w Gorzowie Wlkp. Mając na uwadze pomoc młodzieży w podejmowaniu ważnej decyzji o dalszym kierunku edukacji młodzi ludzie uzyskali informacje, porady, które pomagają w odpowiedzi na pytanie: „Co robić w życiu?”.
Młodzież miała możliwość uczestniczenia w wykładzie przeprowadzonym przez doradcę zawodowego z Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w ramach, którego zostały poruszone zagadnienia takie jak: - czym kierować się przy wyborze studiów?, - schemat ścieżek edukacyjnych – studia I,II stopnia, jednolite, magisterskie, -jak wyglądała rekrutacja 2013 – najpopularniejsze kierunki studiów oraz uczelnie. Ponadto uczennice uczestniczyły w zajęciach mających na celu pokazania jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Były to zajęcia warsztatowe przeprowadzone przez rekrutera personalnego z firmy Work Service S.A.
Nie zabrakło zajęć dla ambitnych. Była możliwość brania udziału w wykładzie na temat „Ekonomia społeczna jako alternatywna forma kariery zawodowej na lokalnym rynku pracy”, który zakończył się Quizem z wiedzy o ekonomii społecznej. Upominki mikołajkowe były dla każdego uczestnika targów. Wyjazd i spotkanie należy uznać za interesujący i praktyczny.
W.Czerwińska
W dniach od 18 do 24 listopada 2013 roku szkoła nasza wzięła kolejny raz udział w wielkim, międzynarodowym projekcie „Światowy Tydzień Przedsiębiorczości 2013 „-„Otwarta firma”. W tych dniach mury naszej szkoły odwiedzili przedstawiciele instytucji państwowych i prywatnych takich jak:
- Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Oddział Regionalny w Zielonej Górze,
- Powiatowy Rzecznik Konsumentów,
- Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Oddział Regionalny w Zielonej Górze,
- Bank PKO BP S.A. oddział Kostrzyn n/O,
- BOSS Browar- Witnica S.A.,
- Odział Terenowy Agencji Rynku Rolnego,
- Okręgowa Stacja Chemiczno- Rolnicza w Gorzowie Wlkp,
- Lubuski Oddział Doradztwa Rolniczego w Lubniewicach,
- Prywatne gospodarstwo rolne – ÄąÂawniczak Rafał,
- Gabinet Weterynarii – Wirth Waldemar Witnica,
- Szkółka drzew i krzewów ozdobnych”ABIES” M.R. Czyrwony,
- Bank Zachodni WBK oddz. Kostrzyn n/O,
- Jerzy Jackowski – właściciel młynu w Słońsku,
- Centrum Pszczelarskie – ÄąÂukasik Krzysztof,
- „TELESKOP” Sp. z o.o. – konstrukcje metalowe Kostrzyn n/O.
Celem włączenia się do projektu „Otwarta firma” było danie możliwości młodym ludziom szansy na poznanie rynku pracy w miejscu zamieszkania, poznanie specyfiki konkretnych zawodów, zaplanowanie dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej a także związanie przyszłości zawodowej z rodzinną miejscowością. Projektowi temu towarzyszyły również wyjazdy edukacyjne. Był to bardzo pożytecznie i ciekawie spędzony czas, owocujący nową wiedzą z zakresu: etycznego biznesu, marketingu firmy, prowadzeniu własnej działalności gospodarczej, finansów, relacji pracownik i pracodawca, konsument. Dla każdego było coś miłego.
Za pomoc w zorganizowaniu tego przedsięwzięcia dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym a przede wszystkim przedstawicielom instytucji oraz właścicielom prywatnych działalności gospodarczych, którzy dzielili się cennymi, własnymi doświadczeniami.
W. Czerwińska
Prezes Browaru Witnica
Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta
ARMiR
Dział rekrutacyjny firmy "Teleskop"
Odział Terenowy Agencji Rynku Rolnego
Młyn w Słońsku
Prywatne gospodarstwo rolne – Ławniczak Rafał
22 listopada Angelika Karczmarz i Dominik Plutowski wraz z opiekunem reprezentowali naszą szkołę na Gali podsumowującej Światowy Tydzień Przedsiębiorczości 2012.
Jesteśmy w zaszczytnym gronie 10 szkól ponadgimnazjalnych w kraju wyróżnionych za zaangażowanie w popularyzację idei przedsiębiorczości wśród uczniów. Wręczenie dyplomów i statuetek odbyło się na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.
Wyjazd do Warszawy połączyliśmy ze zwiedzeniem paru ciekawych miejsc.
Kompania Fundacji Dobre Życie
pt. „Tydzień dobrego chleba i zdrowego stylu życia
w szkole -2013”
w Zespole Szkół Rolniczych w Kamieniu Małym
Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym po raz kolejny przystąpił do kampanii Fundacji Dobre Życie pt. „Tydzień dobrego chleba i zdrowego stylu życia w szkole-2013”. W działaniach zaproponowanych przez organizatora wzięli udział wszyscy uczniowie naszej szkoły, szkolną akcję przeprowadzono w terminie od 16-23 października 2013 r. H. Stupak, A Karczmarska, A. Osowska, M. Wojewoda i R. Winkel – szkolni koordynatorzy akcji-zaproponowali młodzieży następujące formy działań:
- wycieczka do Muzeum Chleba w Bogdańcu,
- wykonanie prezentacji multimedialnych i plakatów dotyczących dobrego chleba,
- napisanie tekstów literackich (wiersze, opowiadania),
- wystawy poświęcone tegorocznej tematyce akcji,
- pieczenie i wspólna degustacja chleba.
Szkolne obchody „Tygodnia dobrego chleba” rozpoczęliśmy 16 października 2013 r. od wycieczki do Muzeum Chleba w Bogdańcu. Pięćdziesięciu uczniów wraz z opiekunami p. A. Osowską, p. H. Stupak i p. M. Wojewodą miało okazję obejrzeć eksponaty zgromadzone w muzeum. Placówka udostępnia zwiedzającym 180 obiektów powstałych na przełomie XIX i XX wieku. Ekspozycję stanowią przedmioty pochodzące ze zbiorów własnych muzeum, z kolekcji Waldemara Wasiluka (użyczone muzeum w 1995 r.) oraz ze zbiorów innych osób prywatnych. Ciekawą wystawę stanowi mieszkanie młynarza wyposażone w dawne sprzęty i naczynia. Wśród zgromadzonych eksponatów na uwagę zasługują: maszyny rolnicze, śrutowniki oraz mlewniki.
Bardzo ciekawym doświadczeniem był udział naszych uczniów w pokazie pieczenia chleba w piecu chlebowym opalanym drzewem. Młodzież miała okazję przyjrzeć się wyrabianiu ciasta, formowaniu bochenków chleba, chałek, rogali oraz samej technice wypieku pieczywa. Zwieńczeniem pobyty w Muzeum Chleba w Bogdańcu było wspólne ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek i degustacją świeżego, bardzo zdrowego chleba.
W bieżącym roku zaproponowaliśmy uczniom zadanie polegające na samodzielnym napisaniu teksu literackiego (wiersza lub opowiadania), którego bohaterem, głównym tematem jest chleb. W tym działaniu uczestniczyli przede wszystkim uczniowie klas drugich technikum. Napisane przez młodzież teksty zostały zaprezentowane całej społeczności szkolnej (wystawa na korytarzu). Zgromadzone utwory opracowano i wydano w formie broszury pt. „Zbiór tekstów o chlebie napisanych przez uczniów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym”.
Kulminacyjnym punktem obchodów „Tygodnia dobrego chleba” było spotkanie, zorganizowane 23 października 2013 r., wszystkich uczniów i pracowników szkoły, w trakcie którego mogliśmy spróbować zdrowego chleba upieczonego przez p. E. Kaniowską, p. A. Karczmarską, p. A. Osowską i p. M. Wojewodę. Panie przygotowując chleb korzystały z tradycyjnych i sprawdzonych przepisów. Degustację i towarzyszące jej wystawy przygotowali uczniowie klasy trzeciej technikum agrobiznesu pod czujnym okiem organizatorek szkolnych obchodów zdrowego stylu życia. W trakcie spożywania przepysznego chleba, mogliśmy zapoznać się z treścią prezentacji multimedialnych wykonanych przez uczniów szkoły w ramach przedmiotu wiedza o kulturze. Prace dotyczyły historii chleba, jego walorów zdrowotnych i smakowych. Realizację tegorocznego projektu zakończyliśmy smacznie i zdrowo, myśląc już o przyszłorocznych obchodach „ święta zdrowego chleba”.
R.W.
„Spotkanie przy stole – łączy nas chleb”
– Zduńska Dąbrowa 2013 r.
W dniu 19 października 2013 roku nasza szkoła uczestniczyła w przedsięwzięciu organizowanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w ZSCKR w Zduńskiej Dąbrowie pod hasłem „Spotkanie przy stole łączy nas chleb. Organizacja stoisk informacyjno- promocyjnych na temat PROW 2007-2013 z udziałem szkół rolniczych”.
Uroczystość zaszczycił swoją osobą podsekretarz stanu p. Tadeusz Nalewajk. Na spotkaniu rozstrzygnięto konkurs na wypiek najpiękniejszego bochenka chleba z elementami PROW 2007-2013. Każda szkoła przygotowała stoisko promocyjne zgodne z tematem wiodącym spotkania. Szkoły prześcigały się w różnorodności wystroju. Nasze stoisko i chleb prezentowały się ciekawie i apetycznie. Dodatkową atrakcją było podsumowanie funkcjonowania PROW 2007-2013, warsztaty pieczenia chleba oraz występy artystyczne
( gwiazdą imprezy był Gabriel Fleszar ).
Naszą szkołę reprezentowali: Dyrektor Szkoły p.Ryszard Nowicki, uczniowie: Joanna Jańczak, Katarzyna Śniadała, Patryk Baran, Dawid Ĺťmuda- Trzebiatowski oraz nauczyciel Ewa Kaniowska. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a uczniowie nagrody rzeczowe.
Ewa Kaniowska
Konferencja naukowo- szkoleniowa w Lipniku.k/Stargardu szczecińskiego.
W dniu 11 września uczniowie klasy I Technikum Rolniczego i klasy IV Technikum Agrobiznesu wraz z opiekunami Heleną Stupak i Ryszardem Bochenkiem uczestniczyli w szkoleniu pt..: Jednoroczne i wieloletnie rośliny energetyczne zorganizowanym przez Katedrę Agronomii i Zakład Ĺ¹karstwa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Program obejmował referaty i lustracje polowe doświadczeń z wieloma ciekawymi roślinami energetycznymi.. Był to bardzo pożytecznie i ciekawie spędzony czas , owocujący nową wiedzą o roślinach energetycznych.
Powiatowe Święto Plonów w Santocku
Dnia 18.08.2013 r. uczniowie ZS CKR w Kamieniu Małym:
Wysoczańska Emila IITWA
Czerniecki Marcin II TK
Stieler Kamil II TWA
Reprezentowali szkołę w Powiatowym Święcie Plonów w Santocku.
Ponadto Młodzież brała udział w konkursie BHP w rolnictwie zorganizowanym przez KRUS w Gorzowie Wlkp. I zajęli:
II miejsce Czerniecki Marcin
III miejsce Wysoczańska Emila
Uczniowie otrzymali cenne nagrody
Opiekun Janina Kucharska
„Kiedy sięgasz pamięcią wstecz i otwierasz album swych wspomnień
przywołujesz chwile, które są Twoją własnością.
One wciąż żyją w Tobie, a TY w nich.”
(Małgorzata Stolarska)
Słowa Małgorzaty Stolarskiej towarzyszyły wszystkim uczestnikom Jubileuszu 50-lecia Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym. Uroczystość, która odbyła się 22 czerwca 2013 r. zgromadziła w naszej szkole wielu znamienitych gości. Swoją obecnością obchody 50-lecia szkoły zaszczycili pani Zofia Stypińska Dyrektor Departamentu Doradztwa, Oświaty Rolniczej i Nauki w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jan Świrepo Wojewoda Lubuski, Stanisław Tomczyszyn Członek Zarządu Województwa Lubuskiego, Józef Kruczkowski Starosta Gorzowski, Ryszard Iliasiewicz Przewodniczący Rady Powiatu Gorzowskiego, Andrzej Zabłocki Burmistrz Miasta i Gminy Witnica, Radni Powiatu Gorzowskiego, Radni Urzędu Miasta i Gminy Witnica, Państwo dyrektorzy instytucji związanych z sektorem rolniczym: Agencji Rynku Rolnego w Gorzowie Wlkp., Lubuskiego Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Gorzowie Wlkp., Lubuskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Kalsku i Lubniewicach, Oddziału Regionalnego KRUS w Zielonej Górze, Oddziału Terenowego Agencji Nieruchomości Rolnych w Gorzowie Wlkp., Wojewódzkiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Gorzowie Wlkp., Lubuskiej Izby Rolniczej w Zielonej Górze, Powiatowej Rady Lubuskiej Izby Rolniczej. Wśród zaproszonych gości oświatę i szkolnictwo wyższe reprezentowali pan Radosław Wróblewski Lubuski Wicekurator Oświaty, Henryk Piekarski Rektor Wyższej Szkoły Zawodowej w Kostrzynie nad Odrą, Państwo Dyrektorzy ZSCKR w Bobowicku, Boninie, Gołotczyźnie, Henrykowie, Kowalu, Mieszkowicach, Nakle Śląskim, Siennicy Różanej, dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjum i szkół podstawowych Powiatu Gorzowskiego. Oczywiście taka uroczystość nie mogłaby się odbyć bez byłych pracowników i nauczycieli, absolwentów oraz całej społeczności szkolnej, bardzo zaangażowanej w przygotowanie święta szkoły.
Obchody jubileuszu rozpoczęła msza św. odprawiona przez proboszcza parafii, księdza Tadeusza Zgórskiego, który po jej zakończeniu poświęcił tablicę pamiątkową, odsłoniętą przez panią Dyrektor Departamentu Doradztwa, Oświaty Rolniczej i Nauki Zofię Stypińską, pana Wojewodę Jana Świrepo i pana Ryszarda Nowickiego dyrektora szkoły. O godz. 11.00 rozpoczęła się oficjalna część uroczystości w trakcie której w imieniu gospodarzy głos zabrał p. Ryszard Nowicki Dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym, następnie usłyszeliśmy wiele miłych słów, gratulacji, życzeń i podziękowań od zaproszonych gości, którzy licznie przybyli na spotkanie.
Jubileusz 50-lecia to odpowiedni moment aby nagrodzić tych pracowników i nauczycieli wykonujących swoją pracę z wielkim poświęceniem i oddaniem, którzy zasłużyli się dla rozwoju województwa lubuskiego i rolnictwa. W imieniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi pana Stanisława Kalemby pani Zofia Stypińska wręczyła wyróżnionym pracownikom szkoły Odznakę Honorową „Zasłużony dla rolnictwa”. Odznakę otrzymali: Zygmunt Bałanda, Ryszard Bochenek, Henryka Drohomirecka, Kazimiera Drozdowska, Ewa Kaniowska, Dariusz Kaniowski, Ludwika Karczmarz, Janina Kucharska, Jadwiga Paliwoda-Bochenek, Wiesława Placek, Kazimierz Połaski, Helena Stupak, Czesław Tokarzewski, Edward Trzciński, oraz Renata Winkel. Kolejne odznaczenie to Odznaka Honorowa „Za zasługi dla województwa lubuskiego”, jest to najważniejsze wyróżnienie przyznawane przez Sejmik Województwa Lubuskiego, uprawniające do: używania tytułu „Zasłużony dla Województwa Lubuskiego”, wpisu do Księgi „Zasłużeni dla Województwa Lubuskiego”. Pan Marszałek Stanisław Tomczyszyn oraz Wojewoda Lubuski Jan Świrepo wręczyli Odznakę Honorową dyrektorowi szkoły Ryszardowi Nowickiemu i nauczycielce matematyki p. Marii Gąsior. Również p. R. Nowicki nagrodził wyróżniających się pracowników i nauczycieli nagrodą dyrektora szkoły. W tym uroczystym dla nas dniu było nam bardzo miło podziękować instytucjom, firmom i ludziom nam życzliwym za wieloletnią współpracę, uczynił to pan dyrektor, wręczając naszym przyjaciołom pamiątkowe listy, życzenia i podziękowania zakończyły oficjalną część uroczystości, zwieńczeniem naszych obchodów był występ uczniów, którzy z lekkim przymrużeniem oka zaprezentowali zgromadzonym gościom dzieje naszej szkoły, napisane przez p. Emila Zapiska. Po sporej dawce historii i uśmiechu uczestnicy jubileuszu udali się na zwiedzanie szkoły i bardzo smaczny poczęstunek przygotowany przez Restaurację Piwosz p. Mirosława Czerwińskiego.
W związku z uroczystymi obchodami 50-leciz szkoły wydaliśmy publikację „50-lecie Zespołu Szkól Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym’, redaktorkami tego wydania są p. Marta Wojewoda i p. Agnieszka Osowska. Licznie zgromadzeni w tym dniu absolwenci obiecali, że za rok zorganizują III Zjazd Absolwentów Zespołu Szkół CKR w Kamieniu Małym, trzymamy ich za słowo i do zobaczenia w przyszłym roku.
R. Winkel
Dzień Przedsiębiorczości
17 kwietnia Nasza szkoła wzięła udział w corocznym Dniu Przedsiębiorczości. W tym roku udział czynny wzięła w nim klasa 3TA. Dwoje uczniów odbyło jednodniową praktykę w Banku Spółdzielczym w Gorzowie Wlkp., a pozostałe siedem wraz ze mną udało się do Nadleśnictwa Bogdaniec gdzie w swojskiej atmosferze uwieńczonej kiełbaskami z ogniska spędziliśmy dzień. Uczniowie poznali sposób w jaki zarządza się i funkcjonuje Bank oraz Nadleśnictwo. Wykwalifikowana kadra oprowadziła uczniów po stanowiskach zajmowanych przez pracowników w obu placówkach a tym samym wzbogaciła wiedzę uczestników.
17 KWIETNIA 2013 r.
WARSZTATY KULINARNE POD PATRONATEM
AGENCJI RYNKU ROLNEGO
Po raz trzeci w ZSCKR w Kamieniu Małym odbyły się warsztaty kulinarne pt.„Zdrowe, smaczne, oryginalne nasze dania regionalne”.
Celem tych warsztatów organizowanych pod patronatem Oddziału Agencji Rynku Rolnego, jest promowanie potraw charakterystycznych dla regionu i nawyków zdrowego odżywiania. W tym roku uczniowie mieli przygotować potrawy w trzech kategoriach: potrawy z mięsa drobiowego, ryb i jarskie.
Tradycyjna kuchnia mieszkańców ziemi lubuskiej to swoisty tygiel kulinarny obfitujący w zwyczaje przywiezione wraz z osiedlającą się na tych ziemiach ludnością. To przede wszystkim mieszanka tradycji staropolskiej oraz kresowej opartej o produkty rodzime. Przy wyborze i wykonaniu potraw wykorzystano tradycyjne receptury przepisów domowych dziadków, rodziców, przepisy zamieszczone w książkach kulinarnych oraz bogate doświadczenie specjalisty w branży kulinarnej – współorganizatora p. Mirosława Czerwińskiego.
Po żmudnych przygotowaniach nastąpiła uroczysta degustacja przygotowanych potraw. I jak co roku młodzież naszej szkoły , którą godnie reprezentowali: Martyna Gryko, Joanna Jańczak, Magdalena Małecka, Emilia Wysoczańska, Błażej Szczepaniak, Adam Kowalczyk, Krzysztof Płucienniczak nie zawiodła. Pod bacznym okiem opiekunów: p. E. Kaniowskiej i p. W. Czerwińskiej, przygotowali: łososia faszerowanego masą szpinakowo- twarogową, smażyli pstrągi w migdałach, lepili pierogi z farszem twarogowym z dodatkiem pomidorów suszonych, nadziewali kurczaki nadzieniem z podrobów, jajek i zielonej pietruszki oraz gotowali flaczki drobiowe z żołądków indyczych i kurzych. ALE SIĂ„Â DZIAÄąÂO!
Zwięczeniem warsztatów będzie konkurs kulinarny dla uczestników warsztatów, który odbędzie się 02 czerwca 2013 r. w Kalsku, podczas Targów Rolniczych AGRO-TARG 2013.
W spotkaniu udział wzięli: przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze, przedstawiciele LODR w Kalsku, przedstawiciele Oddziału Terenowego Agencji Rynku Rolnego – pracownicy sekcji informacji i promocji, przedstawiciele Powiatowej Izby Rolniczej w Gorzowie Wlkp.
Organizacja warsztatów kulinarnych ma również na celu współpracę ze środowiskiem lokalnym, w którym znajduje się nasza szkoła. Środowisko to reprezentowali: rektor Wyższej Szkoły Zawodowej w Kostrzynie n/O, sołtys Kamienia Małego, przewodnicząca Kola Gospodyń Wiejskich, właściciel witnickiej restauracji. Warsztaty kulinarne są to spotkania , które integrują młodzież ze środowiskiem lokalnym i pokazują duże zaangażowanie , kreatywność, poczucie estetyki młodych ludzi w przyrządzaniu potraw.
Za pomoc w zorganizowaniu tego przedsięwzięcia dziękuję : p.E. Kaniowskiej, p. R. Winkel oraz wszystkim zaangażowanym.
W. Czerwińska
TARGI EDUKACYJNE 2013
Dnia 10 kwietnia 2013 r. młodzież naszej szkoły uczestniczyła w „TARGACH EDUKACYJNYCH 2013”, które odbyły się w Gimnazjum Publicznym w Dębnie. Organizatorem tego spotkania była Zachodniopomorska Wojewódzka Komenda Ochotniczych Hufców Pracy w ramach realizacji projektu ”OHP jako realizator usług pracy”.
Targi edukacyjne miały na celu zapoznanie młodzieży z możliwościami kształcenia i rozwoju zawodowego oraz ofertę edukacyjną w naszym regionie. Naszą szkolę godnie reprezentowali przedstawiciele klas III : Nowakowska Karolina, Płucienniczak Barbara, Karolina Kapturska, Sławomir Nadzikiewicz z opiekunem p. Wiolettą Czerwińską.
W. Czerwińska
DZIEĹ WIOSNY
W czwartek 21 marca obchodziliśmy w szkole Pierwszy Dzień Wiosny. Z tej okazji Samorząd uczniowski z opiekunami – p. Aleksandrą Karczmarską oraz p. Romanem Czerneckim, zorganizował imprezę sportowo – rozrywkową. Z myślą o dobrej zabawie zaangażowano uczniów wszystkich klas do udziału w licznych konkurencjach sportowych, naukowych i artystycznych.
Pierwszą część zabawy stanowiły zawody sportowe takie jak: skoki na piłce, kulig na kocu i ciąganie liny - "wyławianie tonąceg"’. Do ich udziału zostali zaproszeni sportowcy - przedstawiciele wszystkich klas. Śmiech i doping rozbawionej publiczności dodawały zapału i chęci do rywalizacji zawodnikom.
Druga część imprezy polegała na rozwiązaniu testów przez wybranych ekspertów- naukowców klasowych . Każda grupa otrzymała zadania z języka angielskiego, matematyki i test ogólny "na wesoło" - sprawdzający umiejętność logicznego myślenia.
W ostatnią dyscyplinę zostali zaangażowani artyści , których zadaniem było przygotowanie bukietów wiosennych oraz klasowej "Pani Wiosny". Uczniowie wykazali się talentem i kreatywnością w tworzeniu, ich pomysły i inwencję twórczą oceniła komisja w składzie: p. W. Czerwińska, p. E. Zapisek i p. M. Głowacki.
W zmaganiach najlepsza okazała się klasa I TA, drugie miejsce zajęła klasa III TA, zaś III miejsce zajęła klasa II TA.
Rozdano dyplomy zwycięzcom i bonus dla "Super klasy".
Zaangażowanie młodzieży sprawiło, że zabawa była udana, a śmiech i dobry nastrój nie opuszczał. Pomimo nie sprzyjającej aury za oknami na sali gimnastycznej zagościła wiosna.
A.K
Warsztaty ARiMR
Dnia 28 lutego 2013 roku gościliśmy u nas w szkole pracowników ARiMR - Biura Wsparcia Inwestycyjnego z Gorzowa Wlkp. Zajęcia warsztatowe dla uczniów – 2 grupy po 25 osób po 3 godziny lekcyjne dotyczyły tematyki PROW 2007- 2013 zagadnień:
- oś 1 działanie 1.2 Ułatwianie startu młodym rolnikom,
- oś 3 działanie 3.1 Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej,
- działanie 3.2 Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw.
Warsztaty poprowadzono ciekawie . Uczniowie ćwiczyli wypełnianie wniosków i planowali kolejne indywidualne spotkania w biurze, aby sporządzać wnioski już nie w oparciu o symulację gospodarstwa, tylko dla konkretnej ich życiowej sytuacji.
Spotkanie było efektem podpisanego porozumienia o współpracy między szkołą a Lubuskim Oddziałem Regionalnym ARiMR w Zielonej Górze.
W. Czerwińska H.Stupak
Dnia 10 grudnia 2012 r. w auli Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej Gorzowie Wielkopolskim odbyła się uroczystość wręczenia Stypendiów Prezesa Rady Ministrów. Naszą szkołę reprezentowała Karolina Kapturska, uczennica klasy III Technikum Weterynarii. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Stypendystka po odbiór swojej nagrody udała się wraz z wychowawcą klasy panem Krzysztofem Przybyłą.
K. Przybyła
Dnia 22.11.2012 r. w naszej szkole, w klasie I TA odbyły się zajęcia modułowe z przestrzegania przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy z zaproszoną przez p. Wiolettę Czerwińską ratownik medyczną Natalią Wiszniewską . Wcześniej w ramach wprowadzenia w temat „Pierwszej pomocy przedmedycznej”, nasza klasa wzięła udział w pogadance z pielęgniarką p. ÄąÂucją Targońską. Przedstawiła nam zagadnienia dotyczące pierwszej pomocy przedmedycznej. Pouczyła co powinna zawierać podręczna apteczka , jakiego typu gaziki mogą być przykładane do ran, oparzeń, czego absolutnie nie można robić podczas wypadku i odwrotnie, co powinniśmy robić, aby pomóc a nie zaszkodzić poszkodowanemu. Omówiliśmy również czynności , które powinniśmy wykonywać , gdy staniemy się świadkami wypadku lub zdarzenia zagrażającego życiu ludzkiemu. Na tych zajęciach wielu z nas zrozumiało jak ważna jest umiejętność poprawnej resuscytacji krążeniowo- oddechowej. Podczas wypadku liczą się sekundy , które mogą zadecydować o życiu poszkodowanego, dlatego też mimo, że nigdy nie wiemy, czy umiejętność resuscytacji się nam przyda, ufamy, że dzięki zdobytemu podczas zajęć doświadczeniu będziemy mogli zareagować i tym samym pomóc osobom tego potrzebującym. Mogliśmy spróbować swoich sił w zakładaniu opatrunków na różne części ciała. W pewnych momentach okazało się to być dość zabawne . Choć każdy z nas podświadomie zdawał sobie sprawę , że jest to ważne. Celem tych zajęć było przede wszystkim pokazanie nam czynności , które przydać się mogą w każdej chwili , nie tylko na drodze ale również w domu, w szkole czy na spotkaniu ze znajomymi. Zajęcia z p. Natalią Wiszniewską były częścią praktyczną . To tam mogliśmy spróbować resuscytacji krążeniowo- oddechowej na fantomie oraz poznać czynności jakie powinniśmy wykonać gdy stajemy się świadkami zdarzenia zagrażającego życiu poszkodowanemu. Zaproszona pani ratownik szczegółowo omówiła każdą z czynności oraz opowiedziała kilka historii związanych z jej praktyką . Z uwagą słuchaliśmy opowiadań jak ciężko zachować „zimną krew” by pomóc innemu człowiekowi w potrzebie. Zarówno jedne jak i drugie zajęcia były bardzo ciekawe oraz pouczające. Były również miłą odmianą pomiędzy tradycyjnymi wykładami . Sądzę , że dzięki tego typu spotkaniom i zajęciom większość z nas będzie umiała pomóc drugiej osobie, gdy zajdzie taka potrzeba. Zajęcia lekcyjne udane!
Sandra Brzezińska.
"Tydzień chleba na zakwasie w szkole"
Nasz szkoła po raz kolejny wzięła udział w ogólnopolskim projekcie "Tydzień chleba na zakwasie w szkole".
Uczniowie klasy II TA pod kierunkiem p. E. Kaniowskiej, w ramach zajęć z przetwórstwa spożywczego upiekli osiem chlebów o różnych smakach: chleb z
ziarnami słonecznika, z ziarnami dyni, oraz z suszonymi pomidorami i owocami.
Na degustacji nie zabrakło pysznego smalcu, ogórków kiszonych i konserwowych. Cała społeczność szkolna mogła spróbować smacznych i zdrowych
wypieków.
Swoją obecnością zaszczycił nas dyrektor ARR w Gorzowie Wlkp, pan Romuald Gawlik.
Dziękuję za pomoc w zorganizowaniu tego przedsięwzięcia p. W. Czerwińskiej, p. A. Osowskiej, p. M. Wojewodzie i p. E. Zapiskowi.
Ewa Kaniowska
WIĂ„ÂCEJ ZDJĂ„ÂĆ TUTAJ
"Barwy i owoce jesieni"
Uczniowie klasy IV TKR, na terenie szkoły przygotowali wystawę pt. Barwy i owoce jesieni". Uczniowie mogli obejrzeć płody rolne: dynie, kłosy
zbóż, kolekcje warzyw.
Wśród zgromadzonych eksponatów na uwagę zasługują warzywa na naszym terenie nieznane, które udostępniono zwiedzającym dzięki uprzejmości
zaprzyjaźnionych nauczycieli ze szkoły rolniczej w Opatówku.
E. Kaniowska
WIĂ„ÂCEJ ZDJĂ„ÂĆ TUTAJ
XVIII Międzynarodowa Wystawa Rolnicza Krzeszycka Jesień
Dnia 07.10.2012 r. nasza szkoła wzięła udział w XVIII Międzynarodowej Wystawie Rolniczej Krzeszycka Jesień. Tradycyjnie nasze stoisko było pełne dekoracji, które zostały przygotowane przez uczniów klasy IV TKR. Nasz punkt odwiedziło wielu absolwentów szkoły, mieszkańców ziemi krzeszyckiej. Największym zainteresowaniem cieszyła się rzeźba w arbuzie wykonana techniką carvingu przez Dianę Wrobel, uczennicę klasy IVTK. Szkołę reprezentowali uczniowie klasy IV TR: Katarzyna Doroszenko, Krzysztof Mroczkowski oraz Marcin Czernecki klasy I TK.
Opiekę nad przedsięwzięciem sprawowali p. Jadwiga Bochenek, p.Ewa Kaniowska i p. Ryszard Bochenek.
NOWY PARTNER NASZEJ SZKOÄąÂY
Dnia 24.09.2012 r. w siedzibie oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Gorzowie Wlkp. zostało podpisane „Porozumienie o współpracę” pomiędzy Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Lubuski Oddział Regionalny w Zielonej Górze reprezentowaną przez Panią Dyrektor Elżbietę Kwaśniewicz i Zespołem Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym reprezentowanym przez Pana Dyrektora Ryszarda Nowickiego.
Porozumienie dotyczy współpracy w zakresie popularyzacji wiedzy o rolnictwie, Wspólnej Polityki Rolnej, dopłat unijnych oraz podniesienia jakości kształcenia uczniów naszej szkoły. Rozpowszechnienie wśród uczniów realizowanych przez ARiMR w związku z wdrażaniem środków pomocowych w ramach PROW 2007- 2013 (Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich) poprzez prowadzenie prelekcji, wykładów, organizowanie konkursów a także warsztatów.
W spotkaniu tym uczestniczyły również inne szkoły o profilu rolniczym takie jak:
- Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bobowicku,
- Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Henrykowie.
Wioletta Czerwińska
Dnia 21 września 2012 nasza szkoła uczestniczyła w imprezie integracyjno-promocyjnej „Jesień w Gliśnie”. Głównym organizatorem targów był Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego oddział w Lubniewicach. Tradycyjnie przygotowano stoisko promujące szkołę. Wystawa nasza dotyczyła oferty szkoły na rok szkolny 2012/2013. Zainteresowani mogli obejrzeć zdjęcia przedstawiające różne uroczystości szkolne, rozdawane były również ulotki. Jesienną dekorację uświetniającą nasze stoisko przygotowała p. Martyna Rodziewicz. Szkołę reprezentowały uczennice Marta Nowakowska i Basia Płucienniczak pod czujnym okiem pana Dyrektora – Ryszarda Nowickiego oraz pań M. Rodziewicz i A. Karczmarskiej
A.K.
Dnia 02.09.2012 r. nasza szkoła uczestniczyła w obchodach Powiatowego Święta Plonów w Lubiszynie. Dożynki tradycyjnie rozpoczęły się mszą świętą w miejscowym kościele.
Oprócz tradycyjnych obrzędów dożynkowych imprezie towarzyszyły liczne, ciekawe prezentacje i wystawy.
Uczniowie ZS CKR tradycyjnie przygotowali stoisko pełne dekoracji jesiennych z kwiatów i płodów rolnych. Nasza szkołę reprezentowali:
Marta Czerniecka KL IV TK
Jakub Ufland KL III TR
Marcin Czerniecki KL I TK
Uczniowie nasi uczestniczyli w konkursie z zakresu BHP w rolnictwie przeprowadzonym przez KRUS , uczestnicy otrzymali ciekawe nagrody rzeczowe.
Dożynki są miejscem nawiązywania nowych kontaktów, a także zacieśniania współpracy z instytucjami związanymi z sektorem rolnym, są dobrą promocją szkoły w środowisku lokalnym
Opiekunami młodzieży były p.Ewa Kaniowska i p.Helena Stupak
Ewa Kaniowska
Targi Rolnicze Kalsk 2012
Dnia 3 czerwca 2012 roku nasza szkoła uczestniczyła w XIX Targach Rolniczych Agro-Targ 2012 w Kalsku. Nasz udział w targach miał na celu promocję szkoły, był również kontynuacją warsztatów kulinarnych „Zdrowe, smaczne, oryginalne, nasze dania regionalne”. Pięknie przygotowane stoisko ze smacznymi potrawami regionalnymi pod kierownictwem pani Wioletty Czerwińskiej, cieszyło się dużym zainteresowaniem zwiedzających. Nasz Zespół Szkół reprezentowali uczniowie: Katarzyna Doroszenko, Krzysztof Mroczkowski i Mateusz Stieler.
W trakcie targów ogłoszone zostały wyniki konkursu kulinarnego. Otrzymaliśmy wyróżnienie w kategorii potrawy z wołowiny za brogacz wołowy w chlebie. Za udział w warsztatach i konkursie kulinarnym szkoła otrzymała od Starostwa Powiatowego w Gorzowie Wielkopolskim kuchenkę mikrofalową, a od ARR w Gorzowie Wielkopolskim książkę o tematyce kulinarnej i tasak do kości.
Pani Helena Stupak zorganizowała wyjazd na targi dla naszych uczniów. W wystawie uczestniczyło wielu wystawców, demonstrujących nowoczesny sprzęt i maszyny rolnicze, bogactwo roślin ozdobnych i sadowniczych oraz wystawiano grupę zwierząt hodowlanych i ozdobnych.
Ponadto targi były miejscem pogłębiania i nawiązywania kontaktów z instytucjami współpracującymi z rolnictwem. Wszyscy uczestnicy wrócili zadowoleni z wyjazdu na imprezę.
Ewa Kaniowska
17 - 18 KWIETNIA 2012 r.
WARSZTATY KULNARNE POD
PATRONATEM AGENCJI RYNKU ROLNEGO
W dniach 17-18 kwietnia 2012 r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym po raz kolejny zorganizowane zostały warsztaty kulinarne pt.: ”ZDROWE, SMACZNE, ORYGINALNE NASZE DANIA REGIONALNE”. Przedsięwzięcie wspierane przez Agencję Rynku Rolnego ma na celu promowanie produktów regionalnych i informowanie o nich oraz kształcenie wśród młodzieży pro zdrowych nawyków żywnościowych. Odział Terenowy Agencji Rynku Rolnego w Gorzowie Wlkp. reprezentowali:
• pan Romuald Gawlik - Dyrektor OT Agencji Rynku Rolnego
• pani Barbara Białek oraz pan Lech Górnik – główni specjaliści w sekcji informacji i promocji
Wśród zaproszonych gości byli obecni również:
• panie Danuta Bancewicz i Anna Markiewicz – Urząd Marszałkowi Województwa Lubuskiego w Z. Gorze, Departament Rolnictwa, Środowiska i Rozwoju Wsi
• pani Elżbieta ÄąÂyko – zastępca dyrektora Lubuskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Kalsku
• pani Grażyna Nowakowska – specjalista ds. WGD i Agroturystyki w Lubuskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Kalsku.
• pan Czesław Hładki – przewodniczący Powiatowej Izby Rolniczej w Gorzowie Wlkp.
Organizacja warsztatów kulinarnych ma również na celu współpracę ze środowiskiem lokalnym, w którym znajduje się nasza szkoła. Środowisko to reprezentowali:
• pan Ryszard Nowicki – Dyrektor Z.S.C.K.R. w Kamieniu Małym
• pan Henryk Piekarski – Rektor Wyższej Szkoły Zawodowej w Kostrzynie n/O
• pan Albin Stotko - sołtys Kamienia Małego
• pani Czesława Bocheńska – przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich
• pan Mirosław Czerwiński – właściciel restauracji w Witnicy.
Podczas warsztatów kulinarnych uczennice Z.S.C.K.R. uczęszczające do Technikum agrobiznesu, pod okiem koordynatorów pań Ewy Kaniowskiej i Wioletty Czerwińskiej przygotowały potrawy związane z regionem ziemi kamieńskiej. Nie zabrakło wartościowych wskazówek pana Mirosława Czerwińskiego mającego duże doświadczenie w dziedzinie gastronomii.
Uczennice przyrządziły: swojskie paszteciki ze szpinakiem, bogracz wołowy w chlebie, roladki wołowe zawijane, udka drobiowe faszerowane ryżem z pieczarką i świeżymi ziołami, ciasta wypieku własnego, przystawka z kapusty pekińskiej oraz chleb wiejski gruboziarnisty z swojskiego wypieku.
Przy wyborze i wykonaniu potraw wykorzystano tradycyjne receptury przepisów domowych rodziców i dziadków uczniów szkoły, receptury zamieszczone w książkach kulinarnych np. „Biesiada Polska”, oraz doświadczenie właściciela restauracji.
Młodzież nie zawiodła. Przygotowała, zaprezentowała a następnie podała do ładnie nakrytego stołu tradycyjne, pyszne potrawy.
W degustacji i przygotowaniu potraw udział wzięli uczniowie szkoły, grono pedagogiczne, przedstawiciele oddziału Agencji Rynku Rolnego, rektor Wyższej Szkoły Zawodowej, przedstawiciele środowiska lokalnego oraz zaproszeni goście.
opracowała Wioletta Czerwińska
ZIELONA GÓRA
Dnia 30 listopada 2011 r. w auli Uniwersytetu Zielonogórskiego odbyła się uroczystość wręczenia Stypendiów Prezesa Rady Ministrów i Ministra Edukacji Narodowej.
Naszą szkołę reprezentowała Karolina Kapturska, uczennica klasy II Technikum Weterynarii (średnia ocen). Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Stypendystka po odbiór swojej nagrody udała się wraz z wychowawcą klasy panem Krzysztofem Przybyłą.