Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
POLITYKA PRYWATNOŚCI ZOBACZ
 
^Góra strony

Współpraca polsko-niemiecka

Współpraca polsko-niemiecka

POLSKO – NIEMIECKI PROJEKT ŚWIĄTECZNY

w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego

w Kamieniu Małym

         Dnia 14 grudnia 2017 r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym gościliśmy młodzież z zaprzyjaźnionej szkoły w Seelow. Już od kilkunastu lat realizujemy wspólnie z Oberstufenzentrumw Seelow  w ramach współpracy młodzieży polsko –niemieckiej  projekty świąteczne. Tematem projektu było: „Wypieki świąteczne i wyrób ozdób choinkowych dobrym momentem do wspólnej zabawy i umocnienia współpracy”. Celem realizacji spotkania była likwidacja bariery językowej, poszerzenie kontaktów między młodymi ludźmi w wymiarze przyszłościowym na tle zawodowym jak i prywatnym. Spotkanie w magii przedświątecznej dało możliwość  wyrabiania ciekawych ozdób dekoracyjnych, świątecznych stroików a także wykazania się umiejętnościami cukierniczymi poprzez wypiek ciastek świątecznych i gastronomicznymi poprzez przygotowanie poczęstunku. Nie zabrakło wyjazdu do DPS w Kamieniu Wielkim i spotkaniu się z pensjonariuszkami, które czekają na nasz przyjazd co roku. Wizytę uświetniło wspólne kolędowanie i odśpiewanie pięknych polskich  kolęd przy akompaniamencie gitarowym, złożenie życzeń i wręczenie drobnych upominków przygotowanych przez młodzież polsko – niemiecką. Podczas podsumowania projektu został ustalony termin kolejnego spotkania, wspólne zdjęcia, życzenia i  drobne prezenty.

Do kolejnego spotkania!

 

Składam serdeczne podziękowania młodzieży oraz  pracownikom naszej szkoły , którzy przyczynili  się do realizacji projektu.

 

Program został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu przez Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu „PRO EUROPA VIADRINA” ze środków polsko–niemieckiej współpracy młodzieży.

 

Koordynator spotkania W. Czerwińska

 

 

 

 


Świętami zapachniało

w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym

         W dniach 13 i 15 grudnia 2016r. po raz kolejny, w ramach Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, został zrealizowany projekt  pt. „Projektowanie i wyrób ozdób mikołajkowo-choinkowych okazją do wspólnej pracy, integracji i likwidacji bariery językowej”. Głównym celem świątecznych spotkań młodzieży polsko-niemieckiej jest poznawanie obyczajów świątecznych panujących po obu stronach Odry. Wspólnie spędzony czas likwiduje bariery językowe, umożliwia kontakty między młodymi ludźmi, które można wykorzystać w przyszłości w pracy zawodowej. Spotkania dają możliwość tworzenia nowych, ciekawych ozdób choinkowych, stroików oraz wykazania się kreatywnością, pomysłowością przy wykonywaniu gadżetów świątecznych.

         Zbliżający się okres świąteczny, to czas na otworzenie się na ludzi, a przede wszystkim na ludzi schorowanych, samotnych, potrzebujących pomocy. Taką możliwość daje realizacja projektu, ponieważ dwudniowe warsztaty zakończyły się wizytą w Domu Pomocy Społecznej w Kamieniu Wielkim w trakcie której, podarowaliśmy pensjonariuszkom drobne upominki. Spotkanie z mieszkankami  DPS nauczyło młodzież szacunku dla osób chorych, cierpiących. Świąteczna atmosfera została podkreślona poprzez wspólne odśpiewanie najpiękniejszych kolęd polskich.

Wizyta gości z Seelow wiązała się również z poczęstunkiem będącym dobrą okazją do wykazania się umiejętnościami kulinarnymi naszych uczniów. Przygotowane przez młodzież potrawy wszystkim smakowały, a świątecznie udekorowane stoły przywołały magię Świąt Bożego Narodzenia.

        Serdecznie dziękuję uczniom i nauczycielom zaangażowanym w realizację tego projektu.

Program został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu przez Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu „Pro Europa Viadrina” ze środków polsko-niemieckiej współpracy młodzieży.

 

Koordynator spotkania - Wioletta Czerwińska

 

 

 GALERIA


Świąteczne spotkanie młodzieży polsko – niemieckiej.

17 grudnia 2015 r. odbyło się spotkanie młodzieży z Oberstufenzetrum z Seelow oraz Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym w ramach Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Wymiana ta, to dwunastoletnia tradycja w naszej szkole. Odbywa się najczęściej w miesiącu grudniu, gdyż jest to miesiąc kojarzący się z Mikołajem, Świętami Bożego Narodzenia, obdarowywania prezentami, dobrym słowem i czynami. Goście z Niemiec zostali serdecznie powitani przez pana Dyrektora R. Nowickiego  i zaproszeni do wspólnego śniadania.

Celem tegorocznego spotkania, podobnie jak w latach poprzednich, było umocnienie dotychczasowej współpracy, wspólna integracja młodzieży poprzez udział w warsztatach, likwidacja bariery językowej oraz poznanie obyczajów świąteczno – noworocznych panujących po obu stronach Odry. To także dobra chwila na zawarcie nowych znajomości. Młodzież miała okazja przedstawić i wykonać swoje pomysły na prezenty świąteczne, sprawdzić zdolności manualne wykonując świerkowe stroiki świąteczne, dekoracje choinkowe a także krawieckie poprzez szycie torebek do pakowania prezentów. Zdolności kulinarno – cukiernicze też zostały sprawdzone poprzez pieczenie ciastek świątecznych i przygotowywanie obiadu.

Po wspólnych warsztatach został podany obiad przygotowany przez uczniów klasy II i III żywienia i usług gastronomicznych. Następnie dokonano podsumowania spotkania i ustalono tematykę i datę kolejnych wizyt. Wspólnie spędzony czas  zakończył się wizytą w Domu Pomocy Społecznej w Kamieniu Wielkim, gdzie mieszkanki tego domu oczekują nas co roku. Pensjonariuszki zostały obdarowane prezentami a atmosfera świąteczna została podkreślona poprzez wspólne odśpiewanie najpiękniejszych polskich kolęd.

Serdecznie dziękuję nauczycielom zaangażowanym w realizację tego projektu tj. p. R. Winkel, p. E. Kaniowskiej, p. M. Rodziewicz, p. K. Gniady, p. R. Czarneckiemu oraz p. Annie Gajewskiej.  

Program zrealizowany został dzięki wsparciu finansowym udzielonym przez Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu „Pro Europa Viadrina”ze środków Polsko–Niemieckiej Współpracy Młodzieży. 

Koordynator spotkania W. Czerwińska

 

 

GALERIA


 

ZAPACH ŚWIĄT W ZESPOLE SZKÓŁ CENTRUM KSZTAŁCENIA ROLNICZEGO

  w KAMIENIU MAŁYM i OBERSTUFENZENTRUM z SEELOW

       Już po raz jedenasty w dniach 16 i 18 grudnia 2014 r. w ramach Polsko-Niemieckiej Wymiany Młodzieży odbyły się świąteczne spotkania młodzieży. Do wspólnej zabawy i integracji została zaproszona młodzież z Oberstufenzentrum z Seelow i ZSCKR w Kamieniu Małym wraz z wychowawcami.

       Celem tych spotkań była integracja młodych ludzi, likwidacja bariery językowej, a przede wszystkim szacunek dla drugiej osoby, którego w dzisiejszych czasach coraz bardziej brakuje. Spotkanie tradycyjnie rozpoczęło się przywitaniem gości oraz wspólnym śniadaniem, przygotowanym przez uczniów klasy I Technikum Żywienia pod bacznym okiem pani K. Tyrpy. Po nabraniu sił młodzież została zaproszona do części warsztatowej. W tym roku mogła sprawdzić swoje umiejętności z zakresu: florystyki, krawiectwa lekkiego, cukiernictwa oraz gastronomii. Spotkania takie, to również bardzo dobry moment aby młodzież w takich chwilach nawiązywała nowe znajomości, kontakty, które być może będą pielęgnowane w przyszłości. Jak co roku po wspólnych warsztatach zaproszeni goście z uczniami naszej szkoły odwiedzili pensjonariuszki z Domu Pomocy Społecznej w Kamieniu Wielkim. Po wspólnie złożonych życzeniach młodzież obdarowała mieszkanki DPS własnoręcznie wykonanymi upominkami , wypiekami w postaci ciastek oraz cukierkami. Ponadto grupa uczennic pod opieką p. R. Czerneckiego zaśpiewała nasze piękne bożonarodzeniowe kolędy. Po wizycie w DPS w Kamieniu Wielkim młodzież wraz z opiekunami  wróciła do szkoły na wspólny obiad przygotowany przez uczniów klasy II Technikum Żywienia oraz wspólną kawę i ciastko.

       Przyszedł czas na podsumowanie wspólnie spędzonych chwil, wymiany upominków oraz wstępnych ustaleń kolejnych terminów spotkań.

Serdeczne podziękowania za pomoc w realizacji tego spotkania kieruję do p. E. Kaniowskiej, p. M. Rodziewicz, p. K. Tyrpy, p. B. Ożgi i p. A. Paluszek naszych tłumaczek, p. R. Czerneckiemu za akompaniament gitarowy oraz bardzo mocno zaangażowanej młodzieży naszej szkoły.

      Projekt ten został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu przez Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu "Pro Europa Viadrina" ze środków Polsko- Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

 koordynator spotkania W. Czerwińska

GALERIA


 

10 lat minęło...


   06 marca 2014 roku w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym odbyły się uroczyste obchody jubileuszu 10 -  lecia  współpracy młodzieży  polsko-niemieckiej 
z Oberstufenzentrum Märkisch-Oderland w Seelow. Umowę o współpracy między  szkołami została zawarta 02 marca 2004 roku w Seelow, kiedy Polska nie należała jeszcze do struktur Unii Europejskiej.
Najważniejszym celem współpracy jest przeprowadzanie projektów edukacyjnych, kulturalnych oraz sportowych. Umożliwiają one uczniom i nauczycielom poznanie innej kultury, tradycji, języka, wymianę doświadczeń, wzmocnienie wzajemnych kontaktów, a przede wszystkim pogłębienie wiedzy zawodowej.
Dzięki wsparciu finansowemu stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu „Pro Europa Viadrina”, odbyło się 40 spotkań, w których uczestniczyło 1300 uczniów z obu szkół..
W przygotowanie projektów zaangażowani są uczniowie wszystkich specjalizacji Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym. Przyszli mistrzowie agrobiznezu, architektury krajobrazu, rolnictwa, weterynarii, żywienia i usług gastronomicznych wspólnie
 z młodzieżą z Seelow uczestniczą w: świętach sportu połączonych z konkursami wiedzy zawodowej, poznawaniu instytucji kulturalnych oraz historycznych - miejsc pamięci położonych po obu stronach Odry, odkrywaniu zabytków przyrody i miejsc prawnie chronionych, zwiedzaniu gospodarstw rolniczych, zakładów przemysłowych oraz zakładów przetwórstwa spożywczego.
    Najważniejszym punktem w kalendarzu spotkań polsko-niemieckich stało się, tradycyjne już, wspólne wykonywanie dekoracji bożonarodzeniowych z materiałów ekologicznych – orzechów, suszonych owoców, słomy, szyszek, makaronu. Przygotowane ozdoby wraz z kolędowaniem i świątecznymi życzeniami uczniowie przekazują pensjonariuszkom Domu Pomocy Społecznej w Kamieniu Wielkim. Ogromne wzruszenie i łzy szczęścia na twarzach mieszkanek Domu Pomocy Społecznej, pokazują, że spotkania młodzieży
i ich wspólne działania, mają ogromne znaczenie dla nich samych i ich małych ojczyzn.
    Punktem kulminacyjnym obchodów jubileuszu było zasadzenie przez wszystkich zaproszonych na uroczystość Gości 10 głogów, które mają upamiętniać jubileusz podpisania umowy o współpracy.
Projekty i współpraca cieszą się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży po obu stronach Odry. Następne spotkania przed uczniami, a najbliższe już w czerwcu.  
Wszystkim zaangażowanym w przygotowanie i przeprowadzenie składam serdeczne podziękowania. Wioletta Czerwińska

 

 

WIĘCEJ ZDJĘĆ


 

Mikołajkowo-świąteczne spotkanie młodzieży polsko – niemieckiej.

W dniach 5  i 17 grudnia 2013 r. w ramach Polsko – Niemieckiej Wymiany Młodzieży odbyło się X mikołajowo-świąteczne spotkanie młodzieży. Do współpracy została zaproszona młodzież z Oberstufenzentrum z Seelow i Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym wraz z opiekunami.
    Spotkania te należą już do tradycji zarówno naszej szkoły jak i zaprzyjaźnionej niemieckiej szkoły. Uroczystego otwarcia i przywitania gości dokonał pan dyr. Ryszard Nowicki. Nie zabrakło ciepłych słów ze strony pani v-ce dyr. Renaty Winkel. Nauczycielami wspomagającymi w realizacji tego przedsięwzięcia byli: p. Ewa Kaniowska, p. Martyna Rodziewicz, p. Roman Czernecki, p. Agnieszka Paluszek w roli tłumacza.
    Głównym celem realizacji tych spotkań jest kształtowanie postaw szacunku, u młodych ludzi, dla drugiego człowieka a w szczególności chorego. Poprawienie wzajemnych relacji poprzez naukę tolerancji i zrozumienia. Ponadto doskonalenie umiejętności językowych uczniów i opiekunów. To także wzajemna integracja i kontakty między uczniami, które być może będą miały wymiar przyszłościowy na tle zawodowym, jak i prywatnym.
    Spotkania te organizowane są w okresie przedświątecznym więc są bardzo dobrą okazją do wymiany doświadczeń z dziedziny florystyki, do wyrabiania rękodzieł w postaci ozdób choinkowych, wianków adwentowych, wspólnego wypieku ciastek a także dobrą zabawą. Jak co roku po części warsztatowej goście wraz z przedstawicielami naszej szkoły odwiedzili pensjonariuszki z Domu Pomocy Społecznej w Kamieniu Wielkim. Nie zabrakło ciepłych słów, życzeń, postanowień noworocznych a także odśpiewania najpiękniejszych polskich kolęd przy wtórowaniu gitarowym wykonanym przez p. Romana Czerneckiego.
    Są to chwile, które zostają w pamięci na długo i sprawiają, że w młodzieży kształtują się postawy szacunku dla drugiego człowieka, a w szczególności chorego. Po powrocie do szkoły został podany gorący posiłek, kawa, ciastko a następnie dokonano podsumowania spotkania. Nastąpiła wymiana upominków i zostały przedstawione wstępne propozycje na kolejne spotkanie, które odbędzie się w marcu 2014 roku. Program zrealizowano dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu przez Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu „Pro Europa Viadrina” ze środków Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

 

Koordynator spotkania: Wioletta Czerwińska

 
Polsko – niemieckie  sportowo – piknikowe spotkanie integracyjne.

W dniu 27 września 2013 roku Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym, w pięknych promieniach jesiennego słońca, gościł grupę niemieckiej młodzieży. Uczniowie z Oberstufenzentrum z Seelow i naszej szkoły wraz z opiekunami rozpoczęli realizację projektu pt. „Sportowo – piknikowe spotkanie integracyjne” w ramach  Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży.
Celem tego spotkania było:
* propagowanie tradycji  i kultury oraz aktywnego stylu życia,
* rozpowszechnianie zdrowego współzawodnictwa poprzez uczestnictwo w zajęciach sportowych (np. biegi w kaloszach, wyścigi z taczką, rzut widłami do celu),
* kształtowanie postaw szacunku dla drugiego człowieka,
* przełamywanie negatywnych uprzedzeń i stereotypów oraz  doskonalenie umiejętności językowych uczniów. Projekt  to nie tylko realizacja wymienionych celów to po prostu dobra zabawa. Oczywiście nie zabrakło poczęstunku  i dyplomów uznania za aktywny udział w zajęciach sportowych.
Wspólnie spędzony czas zaowocował nawiązaniem znajomości między młodzieżą z Polski i Niemiec. Serdeczne podziękowania za pomoc w realizacji tego spotkania kieruję do pana R.Czerneckiego, A. Andrzejewskiego, pani D.Waśków, A.Paluszek oraz zaangażowanej młodzieży naszej szkoły.
Program został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu przez Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu „Pro Europa Viadrina” ze środków Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Koordynator spotkania  W.Czerwińska
W dniach 05 i 19 grudnia 2012 r. w ramach współpracy  młodzieży polsko – niemieckiej odbyło się już IX świąteczne spotkania młodzieży. W spotkaniach tych wzięli udział uczniowie wraz z opiekunmi z Oberstufenzentrum z Seelow oraz z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym. Spotkania swoją obecnością uświetnił pan dyr. Ryszard Nowicki  i pani dyr. Renata Winkel. Nauczycielami wspomagającymi całe przedsięwzięcie byli: E. Kaniowska, H. Stupak, W. Czerwińska, R. Czarnecki oraz w roli tłumaczy B. Jakubowicz i A. Andrzejewski.
Główny celem naszego spotkania była integracja z młodzieżą niemiecką, likwidacja bariery językowej, wymiana poglądów i obyczajów panujących w trakcie Świąt Bożego Narodzenia.
Po uroczystym przywitaniu gości oraz wspólnym poczęstunku przyszedł czas na część warsztatową. Młodzież miała okazję do wykazania i wykorzystania swoich pomysłów, umiejętności manualnych w wykonywaniu ozdób świątecznych, a także mogła prowadzić dialogi w języku niemieckim, polskim i angielskim. I w takich właśnie momentach nawiązują się przyjaźnie, znajomości, które być może będą kontynuowane i pielęgnowane w przyszłości. Jak co roku po warsztatach goście wraz z uczniami naszej szkoły odwiedzili pensjonariuszy z Domu Pomocy Społecznej w Kamieniu Wielkim. I jak co roku mieszkańcy tegoż domu czekali z utęsknieniem na te odwiedziny. Po wspólnie złożonych życzeniach zostały zaśpiewane  najpiękniejsze polskie kolędy z akompaniamentem gitarowym wykonanym przez pana Romana  Czarneckiego. Następnie obdarowano pensjonariuszy własnoręcznie wykonanymi upominkami, słodyczami i wypiekami. Po powrocie do szkoły został podany gorący posiłek, kawa, ciastko a następnie podsumowano spotkania i nastąpiła wymiana upominków. Aby upamiętnić te wyznaczone wizyty zaproszeni goście wraz z młodzieżą naszej szkoły stanęli do wspólnego zdjęcia. Uznano , że dni spotkań były udane i na pożegnanie wspólnie postanowiono, że współpraca będzie kontynuowana w dalszych latach.

koordynator spotkania: W. Czerwińska

 

 

 

 

 

 

 

 


 •     Dnia 17.10.2012 r. odbyło się spotkanie w ramach współpracy polsko-niemieckiej . Do udziału została zaproszona młodzież z Oberstufenzentrum w Sellow oraz  młodzież z kostrzyńskiej szkoły ponadgimnazjalnej. Nauczycielami koordynującymi całe przedsięwzięcie   były panie: A. Osowska, M. Wojewoda, A. Karczmarska oraz pan A. Andrzejewski w roli tłumacza.
      Głównym  celem naszego spotkania była integracja z młodzieżą niemiecką. Ponadto chcieliśmy, aby uczniowie poznawali  walory terenów pogranicza, rozwijali pasję badawczą i poszerzali wiedzę z historii.
      Pierwszym punktem było zwiedzenie Muzeum Twierdzy Kostrzyn nad Odrą. Poznaliśmy historię starego miasta -Kostrzyna,  zwiedziliśmy odbudowaną część  muru kostrzyńskiego łączącego Bastion Król  z mostem.  Następnie udaliśmy się do Browaru Witnica, aby poznać tajniki produkcji piwa i spróbować witnickich specjałów tj. kwasu chlebowego oraz podpiwka.
      Następnie młodzież została zaproszona na uroczysty obiad, na którym nie zabrakło okazji do  nawiązywania nowych kontaktów.   W tej części wzięli również udział Pan Dyrektor Ryszard Nowicki i Pani Dyrektor Renata Winkel. Po słodkim poczęstunku nadeszła chwila podsumowań, w której Pan Dyrektor podziękował przybyłym gościom za przyjazd i przypomniał o naszej wieloletniej współpracy ze szkołą w Seelow.  Głos również zabrała p. A. Karczmarska oraz pan F. Merkel – opiekun grupy niemieckiej.
      Ostatnim punktem naszego spotkania była wycieczka do witnickiego Parku Drogowskazu.
  Spotkanie  było początkiem konkursu literackiego. Przed nami kolejny zjazd  będący kontynuacją opisanego wydarzenia, którego efektem końcowym będę prace literackie i audiowizualne
 • A.K.

 
 •  
 • W dniu 15. 12. 2011r. odbyło się spotkanie polsko-niemieckiej młodzieży.  W programie wzięła udział młodzież z Oberstufenzentrum z Seelow oraz z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym. Nauczycielami współpracującymi byli: Pani Ewa Kaniowska, Pan Roman Czernecki oraz Pani Wioletta Czerwińska. Jako tłumacz grupę polsko-niemiecką wspierała także Pani Jolanta Biernat. Spotkanie swoją obecnością uświetnili Pan Dyrektor Ryszard Nowicki oraz Pani Dyrektor Renata Winkel. Spotkanie tradycyjnie rozpoczęło się przywitaniem gości oraz wspólnym poczęstunkiem. Następnie młodzież została zaproszona na część warsztatową spotkania. Uczniowie pracowali w podgrupach polsko-niemieckich. Nie brakowało okazji do poznania się oraz do twórczego działania. Młodzież przygotowywała stroiki świątczne niejednokrotnie według własnych koncepcji. Po części warsztatowej uczestnicy spotkania zaproszeni zostali na obiad, który jednocześnie był okazją do podsumowania pierwszej części programu. Następnie uczniowie wraz z opiekunami odwiedzili Dom Pomocy Społecznej w Kamieniu Wielkim. Oprócz wręczenia upominków dla pensjonariuszy, grupa uczniów z Kamienia Małego pod kierunkiem Pana Romana Czerneckiego zaśpiewała piękne kolędy. Atmosfera jak zwykle była bardzo świąteczna i uroczysta. Po spotkaniu z mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej podsumowano spotkanie. Uznano, że dzień był udany i należałoby w przyszłości kontynuować współpracę. Program zrealizowano dzięki wsparciu finansowym udzielonym przez Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu "Pro Europa Viadrina" ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Koordynator spotkania: Agnieszka Szuszakiewicz

 •    W dniu 21.12.2010 r. odbyło się spotkanie młodzieży w ramach Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Spotkania takie są już tradycją w naszej szkole. W programie wzięła udział młodzież z Oberstufenzentrum z Seelow oraz z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym. Nauczycielami współpracującymi byli: Pani Ewa Kaniowska, Pan Roman Czernecki, Pani Olga Glinka oraz Pani Agnieszka Osowska. Spotkanie uświetnili swoją obecnością Pan Dyrektor Ryszard Nowicki oraz Pani Dyrektor Renata Winkel. Jako tłumacz grupę polsko-niemiecką wspierała także Pani Jolanta Biernat. Spotkanie rozpoczęło się powitaniem gości oraz uczestników spotkania. Goście z Seelow wręczyli na ręcę opiekunów stroiki świąteczne oraz kalendarze ze spotkań. Następnie zaproszono wszystkich do wspólnego poczęstunku. Po posiłku nadszedł czas na część warsztatową. Młodzież miała więc okazję do wykazania się umiejętnościami manualnymi, a także mogła wykorzystać swoją wiedzę z zakresu j. niemieckiego. Właśnie w tym czasie nawiązują się znajomości, a także przyjaźnie. Po warsztatach uczniowie odwiedzili pensjonariuszy z Domu Pomocy Społecznej w Kamieniu Wielkim. Młodzież obdarowala mieszkańców domu własnoręcznie wykonanymi upominkami oraz cukierkami. Ponadto grupa uczniów pod opieką Pana Romana Czerneckiego zaśpiewała kolędy. Niespodzianką był koncert akordeonowy w wykonaniu Wiktora i Eugeniusza Gołębiowskich. W ich wykonaniu usłyszeliśmy najpiękniejsze polskie kolędy. Po wizycie w Domu Pomocy Społecznej młodzież wraz z opiekunami wróciła do szkoły na posiłek. Następnie Pan Dyrektor podziękował za spotkanie oraz wręczył gościom upominki wykonane własnoręcznie przez  naszych uczniów. Przed wyjazdem do Seelow uczniowie mieli jeszcze okazję zwiedzić naszą szkołę. W czasie pożegnania wspólnie postanowiono, że współpraca będzie kontynuowana. Program zrealizowano dzięki wsparciu finansowym udzielonym przez Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu "Pro Europa Viadrina" ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Koordynator spotkania: Agnieszka Szuszakiewicz
Copyright © 2013. Email Marketing Rights Reserved.


Facebook