Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
POLITYKA PRYWATNOŚCI ZOBACZ
 
^Góra strony

Szkolenia

Szkolenia

Warsztaty laboratoryjne w Kalsku

Dnia 13 grudnia br. uczniowie klas I-IV Technikum Architektury Krajobrazu ZS CKR w Kamieniu Małym w ramach zajęć z jednostek modułowych uczestniczyli w warsztatach laboratoryjnych organizowanych przez Instytut Zarządzania i Inżynierii Rolnej w Kalsku, PWSZ w Sulechowie. Główną tematyką spotkania było badanie różnorodności roślin nagozalążkowych. W ramach tych zajęć młodzież pod bacznym okiem prowadzącego zajęcia pana dr inż. Andrzeja Purcla, rozpoznawała wybrane gatunki poprzez pędy, szyszki, szyszkojagody oraz nasiona w osnówkach. Badała pod mikroskopem m.in. pyłki męskich kwiatów sosen a także różnice pomiędzy szyszkojagodami cyprysików. Poznawała ‘nieprzyjemny’ zapach osnówek otaczających nasiona miłorzębu czy próbowała w płomieniach ognia pomóc otworzyć się szyszkom sosny Banksa [Pinus banksiana]. 

Przyszli architekci mieli także okazję popracować wraz z panią Anetą Laskowską w laboratorium chemicznym, gdzie badali obecność w roztworze kwasów i zasady przy użyciu fenoloftaleiny, ćwiczyli miareczkowanie, oraz jako dodatek – wykrywali obecność witaminy C w swoim organizmie. Zapoznali się także z laboratorium kultur in vitro – poznali właściwości pożywki agarowej, obserwowali hodowlę roślin w fitotronie oraz zobaczyli stoły z laminarnym przepływem powietrza wykorzystywane do pracy laboratoryjnej w warunkach sterylnych.

Ponadto na zakończenie warsztatów uczniowie wraz z opiekunami udali się do Lubuskiego Ośrodka Innowacji i Wdrożeń Agrotechnicznych, gdzie panie Anna Szefner i Anna Wysoczańska zaprezentowały część szkółkarską, na którą składały się m.in.: hala produkcyjna z niezbędnym wyposażeniem, dwukomorowa szklarnia z komputerowym systemem kontroli klimatu i pełną automatyką sterowniczą, cztery tunele foliowe, kontenerownie oraz ciennik.

Warsztaty były dla młodzieży doskonałą okazją do poszerzenia swojej wiedzy z zakresu roślin nagozalążkowych, szkółkarstwa oraz  uprawy roślin.

Opiekunami młodzieży a także uczestnikami podczas warsztatów byli: p. Krzysztof Przybyła i p. Martyna Rodziewicz. 

 

M. Rodziewicz

 

 

GALERIA


Mikołajkowe  warsztaty kulinarne

pt.” ZDROWIE KOCHAMY WIĘC O NIE DBAMY”

w  Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym

        Dnia 6 grudnia 2016 r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym odbyły się warsztaty kulinarne pt. „Zdrowie kochamy więc o nie dbamy”, sfinansowane przez Agencję Rynku Rolnego w Gorzowie Wlkp. Mikołajkowe gotowanie skierowane było do młodzieży klas III witnickiego gimnazjum, która brała czynny udział w przygotowaniu śniadaniowych smakołyków. Był to czas na zgłębienie wiedzy na temat zdrowego odżywiania, czas integracji ze społecznością naszej szkoły oraz odpowiedni moment na zapoznanie się z kierunkami kształcenia oraz zwiedzanie szkoły. Wizyta gimnazjalistów zakończyła się degustacją przygotowanych potraw, w której brali udział wszyscy uczestnicy warsztatów. Do zobaczenia w kolejnych warsztatach za rok.

                                                                                                                                              Wioletta Czerwińska

 

 

 

 

 


Warsztaty Badanie zafałszowań mięsa i produktów mięsnych.

    25 listopada uczniowie klas I, II i III Technikum żywienia i usług gastronomicznych wzięli udział w warsztatach prowadzonych na terenie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sulechowie, z którą Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym ściśle współpracuje.
    Tym razem uczniowie zapoznali się z nową ofertą Uczelni oraz bogatym zapleczem laboratoryjnym Lubuskiego Ośrodka Innowacji i Wdrożeń Agrotechnicznych.
    Najważniejszą częścią wyjazdu były ćwiczenia prowadzone przez panią dr Justynę Korycką na temat „Badanie zafałszowań mięsa i produktów mięsnych”.
    Uczniowie w profesjonalnym laboratorium chemicznym wykonali ćwiczenia pozwalające ocenić jakość i świeżość mięsa drobiowego.

GALERIA


WARSZTATY  KULINARNE

 pt. „ZDROWE, SMACZNE , ORYGINALNE NASZE DANIA REGIONALNE”



       Dnia 23 listopada 2016r. po raz szósty w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym odbyły się warsztaty kulinarne, w których brali udział uczniowie Technikum żywienia i usług gastronomicznych. Ich celem jest upowszechnienie zdrowych nawyków w odżywieniu wśród młodzieży poprzez komponowanie, wytwarzanie żywności metodą tradycyjną a także promocją produktów regionalnych i tradycyjnych województwa lubuskiego.

W. Czerwińska


 

 

 

 

 


 


 

Wykład - Wołyń


Dnia 10 listopada 2016r. mieliśmy zaszczyt gościć pana Jarosława Palickiego - pracownika Delegatury IPN w Gorzowie Wlkp., który zaprezentował wykład dotyczący  wydarzeń mających miejsce we wschodniej Polsce w latach 4o XX wieku. Wystąpienie było dopełnieniem ekspozycji znajdującej się w listopadzie w naszej szkole pt. „Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma”.
W spotkaniu uczestniczyła młodzież naszej szkoły. Prelekcja dotyczyła przede wszystkim stosunków polsko – ukraińskich począwszy od XVIII wieku. Meritum spotkania dotyczyło ludobójczej czystki etnicznej zaplanowanej przez nacjonalistów ukraińskich m.in. ‘bandy’ UPA i OUN, która doprowadziła do eksterminacji narodu polskiego.


Edukacyjny Plener Rzeźbiarski

 

                Już  po raz drugi uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami mogli uczestniczyć w warsztatach edukacyjnych organizowanych przez Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Kalsku. W tym roku był to Edukacyjny Plener Rzeźbiarski który odbył się 23 września 2016 r. i podczas którego mieliśmy okazję poznać tajniki rzeźbiarstwa w drewnie. Młodzież uczestnicząca w warsztatach poznała narzędzia i sposoby rzeźbienia w drewnie topoli, korze drzew i desce. Każdy z uczestników miał okazję spróbowania swoich sił w rzeźbieniu własnych prac oraz  we wspólnym rzeźbieniu sów – przy użyciu tradycyjnego dłuta i młotka oraz dłuta elektrycznego, który przypadł uczestnikom do gustu, gdyż praca nim pozwalała uzyskać efekty w szybszym czasie.

                Atmosfera podczas pleneru była bardzo przyjemna. Organizatorzy sprawnie prowadzili warsztaty zapewniając aby młodzież mogła wynieść z nich jak najwięcej. Swoje talenty podczas warsztatów odkrywali młodzi architekci krajobrazu m.in. Amelia Rajczakowska i Mateusz Brożyński z klasy drugiej, Dominika Kowalczyk z klasy trzeciej oraz Dariusz Szarzyński z klasy czwartej.

                Dodatkową tegoroczną atrakcją okazał się konkurs na najładniejszą pracę rzeźbiarską, która została wyłoniona 25 września 2016r. na VII Kiermaszu Ogrodniczym w Kalsku. Zwyciężczynią została Amelia Rajczakowska, nasza uczennica z II klasy technikum architektury krajobrazu – GRATULUJEMY!

                Dziękujemy za bezpłatny udział w targach dyrekcji LODR’u, panu Januszowi Kupińskiemu – który opiekował się nami podczas targów, a także panom artystom rzeźbiarzom: Tadeuszowi Bardelasowi z Rusinowa, Jerzemu Kopeć z Przytocznej oraz Jarosławowi Ćwiertnia z Dworku Starego, którzy wspierali nas merytorycznie.

                Uczestnicy targów: Gryko Klaudia, Kałużna Zuzanna, Rykała Monika, Załuska Ernest,  Brożyński Mateusz, Grygorczyn Anna, Jędrzejczak Justyna, Kniat Natalia, Plutowska Maja, Rajczakowska Amelia, Bielecka Natalia, Czarnogrecka Monika, Kasprzak Katarzyna, Kowalczyk Dominika, Kowalczyk Kaja, Kuśnierz Magdalena, Nieborak Daria,  Pluskota Klaudia, Szarek Ksenia, Bednarska Martyna, Jaśkiewicz Klaudia, Krajewska Izabela, Ponicka Oliwia, Kulczyńska Anita, Szarzyński Dariusz oraz opiekunowie: pani Agnieszka Osowska i pani Martyna Rodziewicz.

Warto zajrzeć także na stronę LODR w Kalsku, gdzie znajduje się artykuł o naszym uczestnictwie w plenerze pt. „Kamień, który rzeźbił w drewnie”:  http://www.lodr.pl/wydarzenia-lodr/imprezy-rolnicze/486-kamien-plener-rzezbiarski-2016

 

M. Rodziewicz

 

GALERIA


 




 

Warsztaty plecionkarskie

 

25 września Marta Chochłacz, Katarzyna Grocholska, Maciej Butoka i Alan Małecki wraz z panią Heleną Stupak uczestniczyli w warsztatach plecionkarskich zorganizowanych przez Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Kalsku. Warsztaty prowadzili pan Krzysztof Pieczyński z Żoną, z Pracowni Plecionkarskiej Szarki koło Nowego Tomyśla. Uczniowie, pod bacznym okiem prowadzących wykonywali kosze, gondole, chochoły i kwiaty. Wykonane prace można było podziwiać na wystawie przygotowanej z okazji Targów Ogrodniczych w Kalsku, które odbyły się 27 września. Liczna grupa Naszych uczniów również brała w nich udział. Zaprosiliśmy Państwa Pieczyńskich do Kamienia Małego, by doskonalić technikę i kontynuować naukę wyplatania. Serdecznie dziękujemy dyrektorowi Lubuskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Kalsku, panu Zbigniewowi Żywień, za umożliwienie bezpłatnego uczestnictwa w warsztatach.

H. Stupak

 


 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Warsztaty kulinarne pt. „Zdrowe, smaczne, oryginalne nasze dania regionalne”.

 

 Dnia 16 kwietnia 2015 r w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym odbyły się po raz piąty warsztaty kulinarne pod hasłem :”Zdrowe, smaczne, oryginalne nasze dania regionalne”. Patronatem i fundatorem warsztatów jest Agencja Rynku Rolnego w Gorzowie Wlkp. To wydarzenie wpisało się na stałe  w kalendarz imprez szkolnych, na które jak co roku przybyło wielu zaproszonych gości. Dzięki przeprowadzonym warsztatom, młodzież klas I i II technikum żywienia i usług gastronomicznych, miała okazję poznać kolejne nowe receptury tradycyjnych potraw regionalnych z mięsa wołowego, z mięsa wieprzowego i z ryb słodkowodnych. Był to czas na zdobycie wiedzy na temat zdrowej, naturalnej żywności, możliwość nauczenia się dokonywania świadomego wyboru produktów żywnościowych oraz poznania techniki przyrządzania potraw.

 

Warsztaty zakończyły się degustacją przygotowanych potraw, w której brali udział: uczniowie szkoły, grono pedagogiczne, przedstawiciele Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Urzędu Marszałkowskiego, Agencji Rynku Rolnego i środowiska lokalnego.

  W. Cz.

 

 

 

 


 

Szkolenie młodzieży w Radomiu

  W dniach 26-28 października 2014 roku grupa młodzieży z naszej szkoły uczestniczyła w szkoleniu zawodowym organizowanym przez Centrum Doradztwa Rolniczego Oddział  w Radomiu.

 

 Szkolenie to było realizowane w ramach projektu dla osób zatrudnionych w rolnictwie  i objętego „Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013”.

 Głównym tematem szkolenia było „ Przetwórstwo na poziomie gospodarstwa rolnego warunkiem dywersyfikacji dochodu rodzin rolniczych ( zboże, owoce, mięso, mleko ) oraz podstawy sprzedaży bezpośredniej”.

 Naszą szkołę reprezentowali: Magdalena Małecka, Dagmara Bednarek, Piotr Skoczylas, Mariusz Koncik, Mateusz Niemyt, Marcin Czeszejko, Patryk Kobylarz, Patryk Rawlik, Grzegorz Hanczyn i Marcin Czerniecki.

 W pierwszym dniu młodzież i grupa rolników z naszego województwa wysłuchała wykładów dotyczących przetwórstwa zgodnie z tematyką. Wykładowcy przekazali wiedzę z zakresu: technologii żywności, zasad bezpiecznego wytwarzania żywności oraz procedur zakładania małej przetwórni w gospodarstwie rolnym. Następnego dnia młodzież wzięła udział w warsztatach, które dotyczyły praktycznego przetwórstwa owoców, mięsa , mleka i zbóż. Uczniowie wykazywali duże zainteresowanie i chętnie brali udział w działaniach praktycznych. Wyjazd należał do udanych i pouczających.

Opiekun grupy: Ewa Kaniowska

 

 GALERIA





Warsztaty kulinarne pod patronatem Agencji Rynku Rolnego.

      Kolejny już raz, czwarty, 10 kwietnia 2014 r., w ZSCKR w Kamieniu Małym odbyły się Warsztaty kulinarne pt. "Zdrowe, smaczne, oryginalne dania regionalne". Warsztaty zostały zorganizowane pod patronatem Oddziału Agencji Rynku Rolnego. Celem tych spotkań jest promowanie wśród młodych ludzi nawyków zdrowego odżywienia oraz potraw i dań charakterystycznych dla regionu, którego są mieszkańcami.

      W tym roku młodzież miała przygotować potrawy w trzech kategoriach: z mięsa wieprzowego, mięsa drobiowego oraz danie jarskie. Pod okiem fachowej kadry, uczniowie klasy pierwszej Technikum żywienia i usług gastronomicznych, przygotowali następujące dania:

 a/ roladkę wieprzową z kapustą kwaszoną,

b/ naleśniki ze szpinakiem,

c/ filet drobiowy faszerowany suszonymi pomidorami.

 Wybierając i wykonując potrawy, korzystano z tradycyjnych receptur, przepisów domowych rodziców uczniów szkoły, receptur zamieszczanych w książkach kulinarnych oraz doświadczenie grona pedagogicznego.

      Zaproszeni na degustację goście, przedstawiciele : Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze, Lubuskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Kalsku, Wyższej Szkoły Zawodowej w Kostrzynie n/O, uczniów, grona pedagogicznego oraz środowiska lokalnego Kamienia Małego byli zachwyceni sposobem wykonania, podania potraw. Zadziwiały ich smaki wydawałoby się znanych tak dobrze wszystkim mięs. Wielu zabrało ze sobą przygotowane przepisy, by w swoich domach odtworzyć skosztowane dziś w Kamieniu Małym potrawy. Hmmm... ależ było smacznie, sami zobaczcie...

      Za pomoc w zorganizowaniu tego przedsięwzięcia dziękuję wszystkim zaangażowanym.

 

W. Czerwińska

 

 

 

 

 

 

 


 

WARSZTATY  Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

W dniu 08 kwietnia 2014 r. gościliśmy w naszej szkole  pracowników z ARiMR - Biura Wsparcia Inwestycyjnego z Gorzowa Wlkp.  Zajęcia warsztatowe były zorganizowane dla uczniów (dwie grupy po 20 osób) po dwie godziny lekcyjne.

Dotyczyły tematyki:

  • Znakowanie zwierząt
  • Identyfikacji zwierząt
  • Zagadnień związanych z dobrostanem zwierząt
  • Dopłaty dla "Młodego rolnika".

Zajęcia warsztatowe prowadzone były w sposób ciekawy i pogłębiały niezbędną wiedzę do zdania egzaminu potwierdzającego kwalifikację zawodową.
Spotkanie było efektem podpisania porozumienia o współpracy miedzy szkołą a Lubuskim Oddziałem Regionalnym ARiMR w Zielonej Górze.

W. Czerwińska

 

 


27 listopada 2013 roku siedemnastu uczniów uczestniczyło w szkoleniu zorganizowanym przez  LODR Kalsk oddział Lubniewice  w Ośrodku Szkolenia Kursowego w Gliśnie. Wysłuchali prelekcji przedstawicieli ODR-u, ARR,ARiMR i jednostek certyfikujących oraz zaciętej dyskusji rolników.


















Copyright © 2013. Email Marketing Rights Reserved.


Facebook